Sepetim Sepetim

Sterilizasyon Validasyonu Testleri

Sterilizasyon Validasyonu Testleri ile ilgili bir çok detaya yer verdiğimiz kurumsal sitemiz aracılığı ile  sizlerde bilgi sahibi olabilir ve ilgili hizmetimizden yararlanmak için hemen bizi arayabilirsiniz.

Sterilizasyon kelimesinin öncelikli olarak anlamına bakmak istedik. Dünya üzerinde yer alan tüm canlılarda olduğu gibi mikroorganizmalar da kendi arasında uygun ortamlarda bulunduklarında çoğalmaktadır. Bunlar bulundukları ortamlarda çeşitli etkenlerinde bir arada olması ile soylarını devam ettirmektedir. Bir çok bakteri doğada cansız ortamda kalmasıyla bile çoğalabilmektedir. Canlılarda olanlara ise parazit denilmektedir. Bu şekilde bir çok detay ve özellik ilgili kelimeyi açıklamak için bir ön bilgi adına sizlere bahsedilebilecek konulardır, sterilizasyon ise bir maddenin veya cismin birlikte olduğu tüm mikroorganizmaları ve bunların sporlarının öldürülmesinin işlemleridir. Sterilizasyonun kelime anlamı ise arınma demektir.

Özellikle tıp, sağlık ve ilaç alanında hijyenin gerektiği tüm alanlarda bu uygulamalar yapılır. Farklı sterilizasyon yöntemleri vardır. Tüm sterilizasyon işlemlerinin ardından doğrulama yani validasyon işlemi yapılmaktadır. Bu işlemlerde yapılan işlemlerin doğruluğu ve güvenilirliğini sağlamak anlamına gelmektedir.

Validasyon işleminin sağlanacağı sterilizasyon uygulamalarındaki konulara bakacak olursak öncelikle temizlik ve dezenfeksiyon ilk sırada olacaktır. Sterilizasyon işlemlerindeki çalışma mekanizmaları ve bu temizlemede kullanılacak maddelerin özellikleri oldukça önemlidir.

İşlem yapılacak olan ürünün hangi kategoride olduğunu bilmek gerekir ve ayrıca paketlenmesinin tekniğini, sterilizasyon yapılan işlemdeki paketlemede kullanılan malzemeler bilinmelidir. Ürünlerin son kullanıcılara iletimi konusunda bilgi ve detay için bazı bilgilere de sahip olmak gerekir. Firmamız bu alanda sizlere uzman kadrosu ile bilgi vermektedir.

 Sterilizasyon Validasyonu Testleri için Ekol Belgelendirme firmasından profesyonel destek alabilirsiniz. Alanında uzman, tecrübe sahibi ekibimiz sizlerin hizmetindedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

 • Onaylı ISO 31000 Risk Yönetimi Standardı
  Onaylı ISO 31000 Risk Yönetimi Standardı ile ilgili merak edilen bir çok sorunun yanıtını Ekol Belgelendirme olarak kurumsal web sitemizde siz değerli ziyaretçilerimiz için yanıtladık.
 • CE Belgesi Kimden Alınır?
  Türkiye´de CE Belgesi Kimden Alınır? incelemek ve bilgi almak için bu içerik Ekol Belgelendirme tarafından sizlerle paylaşılmıştır. Hemen inceleyebilir ve anında teklif alabilirsiniz.
 • CE Belgesi Kim Verir?
  Hemen Ekol Belgelendirme´ye ulaşarak CE ile alakalı bilgilere erişebilirsiniz. CE Belgesi Kim Verir? sorusunun yanıtı için sitemizde yer alan numaralarımızdan bize ulaşım sağlayabilirsiniz.
Bizi Takip Edin :
EKOL ULUSLARARASI BELGELENDİRME EĞİTİM HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
 • AMaslak Meydan Sokak. Beybi Giz Plaza No:1 Kat:15 D:55 Sarıyer İstanbul
 • T0212 909 12 07
 • W0552 746 10 51
 • Minfo@ekolbelgelendirme.com
Kapat
Anlık gelişmelerden ve kampanyalarımızdan anında haberdar olmak için bültenimize abone olun!
Whatsapp