Sepetim Sepetim

Adım Adım ISO 9001 Belge Alım Süreci Nasıl İşler?

ISO 9001 belgesi; kuruluşların ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Standardı’na uygunluk sağladığının tescil edilmesini sağlayan bir sertifikadır. Şirketlere uluslararası Pazar, süreç performansı ve rekabet gibi alanlarda büyük avantajlar sunan bu belgeyi temin etmek isteyenler, ihtiyaç duyduğu desteği firmamızdan almaktadır.

Ekol Belgelendirme´ye hemen ulaşabilir ve en uygun fiyatlardan hizmet alabilirsiniz. Türkiye´nin öncü belgelendirme uzmanları ile çalışan firmamız size 1 telefon kadar yakındır!

ISO 9001 Belgesi Nasıl Alınır?

Kalite yönetim sistemini tescillemeye imkân tanıyan bu belgenin alınabilmesi, denetimlerden başarıyla geçmenize bağlıdır. Buna göre, ISO 9001 belgesi nasıl alınır? diye merak edenlerin firmamız tarafından tâbî tutulacağı süreci şu şekilde özetleyhebiliriz:

1.    Yönetim Sisteminize ait dokümante bilgisi ve bu bilgilerin sahadaki uygulamalarını inceliyor, uygunluğunu kontrol ediyoruz.
2.    Kalite sistemlerinizi oluşturmak ve tescillemek için de gereken tüm uygulamaları ve önlemleri hayata geçirmenize yardımcı oluyoruz.
3.    Sisteminizi ISO 9001 şartları doğrultusunda uygunluk denetimlerine tâbî tutuyor, ayrıntılı şekilde değerlendiriyhoruz.
4.    Sistemin standarda uygunluğunu tespit ettiğimiz takdirde bu süreci, firmanıza yönelik ISO 9001 belgesi düzenlenmesiyle ile sonuçlandırıyoruz.
 


Adım Adım ISO 9001 Belge Alım Süreci Nasıl İşler?


Bu noktada yapılması gereken ilk şey doğru akreditasyonunun belirlenmesidir. Bunu ise şirketinizin faaliyetleri, çalışma yaptığınız mevcut şirketler , çalışan sayısı, çalışma yaptığınız ülkelerin kriterleri dikkate alınmaktadır.

Ekol Belgelendirme ISO 9001 denetiminin ilk Aşamasında kurmuş olduğunuz yönetim sisteminin dokümantasyonu, standarda uygunluğunu denetlemektedir. Böylece asgari gerekliliklerin sağlanıp sağlanmadığı belirlenerek ikinci Aşamaya geçilmektedir.

Birinci aşama denetimlerimiz belge kapsamına ve şirketinizin faaliyetlerine göre şirket bünyesinde ya da masa başında gerçekleştirilebilmektedir.

İlk denetimde bir uygunsuzluk tespit etmezsek sıra, ikinci Aşama denetimini organize etmeye gelmektedir. Bu etapta ise fiziki şirket şartlarını ve uygulamaları kontrol etmekteyiz. Bu süreçte de herhangi bir uygunsuzluk bulmazsak kalite belgeniz hazırlanacaktır.

Adım Adım ISO 9001 Belge Alım Süreci Nasıl İşler?

Eğer denetimlerimiz sırasında uygunsuzluk olduğunu belirlersek, bulunan uygunsuzluğu tarafınıza bütün detayları ile bildirmekteyiz. İlgili uygunsuzlukları gidermeniz için için süre vermekte ve gereken faaliyetler için aksiyon almanızı beklemekteyiz. Yapılan faaliyetlerin kanıt dokümanlarını kuruluşumuza teslim etmenizin ardından her şeyin sorunsuz olması hâlinde belgeniz düzenlenecektir. Bazı durumlarda düzeltmeleri yerinde incelememiz gerekebilir.

Ayrıca işletmelerin sahip olabileceği ISO belgeleri içerisinde Türkak onaylı ISO belgeleri de yer almaktadır. Türkak yani Türkiye Akreditasyon Kurumu, TC Dışişleri bakanlığına bağlıdır ve resmi bir belgelendirme kuruluşudur. Uygunluk değerlendirme hizmeti sunan resmi kurumları akredite etmektedir. Bu noktada Türkaklı ISO 9001 belgesi alma işlemi de standart bir ISO 9001 belgesi almakla aynı uygulamaları kapsamaktadır. Öncelikle ISO 9001 yönetim standardı ilkelerine uygun sistem dizayn edilmeli, ardından Oluşturulan sistemin uygulanabilirliğini sağlanmalı ve ISO 9001 uygunluk değerlendirme kuruluşuna başvurulmalıdır.
 

ISO 9001 Belgesi Alabilmek İçin İstenen Evraklar Nelerdir?


Ekol Belgelendirme; ISO 9001 sertifikası almak isteyenlerden birtakım belgeleri ibraz etmelerini istemekte olup, onları şöyle sıralayabiliriz:

1.    Faaliyet Belgesi,
2.    Ticaret Sicil Gazetesi,
3.    Vergi Levhası,
4.    Resmi Çalışan Listesi,
5.    İmza Sirküsü,
6.    Üretim izni,
7.    Faaliyet gösterdiğiniz sektöre göre kapasite raporu,
8.    Belge sözleşmesi.

Başvuru öncesinde ve esnasında yukarıdaki belgeler büyük önem taşımaktadır. ISO 9001 belgesi almak için gerekli evraklarda ve belgelerde firmaya göre farklılıklar olabilmektedir.

Siz de; ISO 9001 belgesi nasıl alınır? diye merak ediyor ve daha fazla detaya ihtiyaç duyuyorsanız, hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ekol Belgelendirme Türkiye´nin her yerinde uzman danışmanları ile size hizmet verebilmektedir.
 

 

Bizi Takip Edin :
EKOL ULUSLARARASI BELGELENDİRME EĞİTİM HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
  • AMaslak Meydan Sokak. Beybi Giz Plaza No:1 Kat:15 D:55 Sarıyer İstanbul
  • T0212 909 12 07
  • W0552 746 10 51
  • Minfo@ekolbelgelendirme.com
Kapat
Anlık gelişmelerden ve kampanyalarımızdan anında haberdar olmak için bültenimize abone olun!
Whatsapp