Avrupa Birliği Uygunluğu Beyanı Nedir?

Bugün sizlere firma olarak Avrupa Birliği uygunluğu beyanı nedir konusunda detay vermek ve bunu siz değerli müşterilerimize tanıtmak istiyoruz. Bu belge ya da beyan, bir firmanın ürünlerinin CE Belgesi alabilmesi için sahneye çıkma yeteneğini kanıtlayan bir mükemmellik gösterisidir diyebiliriz. Uygunluk beyanı, bir ürünün tasarımından başlayarak test ya da analiz raporları, referans alınan standartlar, teknik resimler, kullanım kılavuzları, risk analizleri gibi detayları içeren bir belgedir. Bu belgeyi hazırlamak, bir ürünün AB´nin teknik düzenlemelerine, yönetmeliklere ve standartlara uygun olduğunu göstermenin bir yolu olarak düşünülebilir. Aslında, bu belgeyi düzenlemek, ürünün performansını sahneye koymak gibidir!

Ekol Belgelendirme olarak bu alanda uzun senelerdir sizlere kurumsal bir çatı altında hizmet veriyoruz.

Bu uygunluk beyanının hazırlanmasının ardında kesinlikle bir yaratıcılık işi vardır. Ürün tasarımından, testlere, analizlere kadar bir dizi süreçten geçtikten sonra bu beyan, üretici tarafından imzalanmalıdır. İmza, bir nevi üreticinin aslında ortaya çıkma onayıdır! Bu beyan, ürünün direktiflerin gereksinimlerini karşılaması gerektiğini, tüketici sağlığını ve güvenliğini riske atacak hiçbir şey içermediğini, işlevsel olduğunu ve amacına uygun tasarlandığını ifade eder. Yani, ürünün sahnede tam performans sergileyeceğinin taahhüdüdür diyebiliriz.

Uygunluk Beyanı Şart Mı?


Ürünün bir yandan da ortaya çıkabilmesi için uygunluk beyanı şarttır. Avrupa Birliği uygunluğu beyanı nedir denince bu belge, söz konusu ürünün güvenlik direktifleri ne olursa olsun, her birinin gereksinimlerini karşılayabileceğini gösterir. Farklı direktiflere tabi ürünler bile tek bir beyanla sahneye çıkabilir. Ancak yine de unutulmamalıdır ki, üretici, bu beyanı imzalayarak yasal bir sorumluluk da üstlenmiş olur. Yanlış beyanda bulunmak elbette doğru değildir.

Kısacası, bu uygunluk beyanı, ürünlerin AB sahnesindeki muazzam performansının garantisidir diyebiliriz. Firmamız bu anlamda en güzel ve hızlı şekilde sizlere destek olmakta ve beyanı alabilmeniz açısından da hizmet vermektedir.

Türkiye´nin neresinde olursanız olun, uzman kadromuz ve danışmanlarımız ile sizlerin hizmetindeyiz. Tek bir telefon ile anında teklif alabilir ve hazırlık aşamaları için Ekol´ün uzman danışmanlarından hizmet alabilirsiniz.
 

AB Uygunluk Beyanı Detay


AB uygunluk belgesi ve beyanı, CE belgelendirme ve işaretleme prosedürlerini tamamlayan belgelerdir. Bir ürünün teknik dosyasının derlenmesinden sonra, sanki bir pasaport gibi, bu belgeler düzenlenir. AT uygunluk beyanının bir kopyası da teknik dosyaya eklenir. Yani, ürünün pasaportu olmadan sınırdan geçemez desek çok daha iyi ifade etmiş olacağız!

Avrupa Birliği Uygunluğu Beyanı Nedir?

Eğer bu beyanname eksik ya da yanlış düzenlenmişse, ürünler piyasadan anında toplatılabilir. Bu durumda üretici, para cezası ve hatta hapis cezası gibi hoş olmayan sürprizlerle de karşılaşabilir. Kimi zaman pasaportsuz seyahat etmek, elbette iyi bir şey değildir! Uygunluk beyanı, ürünün piyasaya sürüldüğü tarihten itibaren on yıl süreyle saklanmalıdır. Yani, bu belgeyi her zaman için saklamak firmalar açısından son derece önemlidir. Ayrıca, Avrupa Birliği´nin resmi dillerinden birinde hazırlanmalıdır. Bu da yine önemli olan kurallardan biridir.

Genelde, ürünün satıldığı AB ülkesinin gerektirdiği dile çevrilmelidir. Eğer ürünler dil bilmeyen bir ülkede satılacaksa o zaman, bir dil tercümanı bulmak kaçınılmaz olabilir. Dil bilen ürünler her zaman için avantajlıdır! AB uygunluk belgesi veya beyanı, bir ürünün CE belgesi almak istendiğinde olmazsa olmazlardır. Bu belgeler olmadan, CE belgesi oldukça işlevsiz de kalabilir.  Bu nedenle de bu beyanı alabilmek özellikle de AB ülkelerinde satış yapabilmek için gerekli olan önemli bir belgedir diyebiliriz.

Çok daha fazlası için alanında uzman danışmanlara Ekol Belgelendirme´nin sitesinde yer alan numaralardan ulaşabilirsiniz. Bunlara ek olarak ekiplerimiz size farklı iş kolları için ISO sertifikalandırmaları için danışmanlık ve eğitim hizmetleri de vermektedir. Bizi arayarak, whatsapp hattımızdan bilgi alabilirisniz. 

Sıkça Sorulan Sorular
Avrupa Birliği Uygunluğu Beyanı Nedir?

 Avrupa Birliği Uygunluğu Beyanı (Declaration of Conformity), bir ürünün ilgili AB direktiflerine uygun olduğunu doğrulayan yazılı bir beyandır. Üretici veya ithalatçı tarafından verilen bu beyan, ürünün teknik özelliklerinin ve performansının belirlenmiş standartlara uygun olduğunu gösterir ve CE işaretlemesi için gereklidir. Beyan, ürünün pazarlanması ve AB pazarında serbest dolaşımını sağlamak için önemlidir.

Bizi Takip Edin :
EKOL ULUSLARARASI BELGELENDİRME EĞİTİM HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
  • AMaslak Meydan Sokak. Beybi Giz Plaza No:1 Kat:15 D:55 Sarıyer İstanbul
  • T0212 909 12 07
  • W0552 746 10 51
  • Minfo@ekolbelgelendirme.com
Kapat
Anlık gelişmelerden ve kampanyalarımızdan anında haberdar olmak için bültenimize abone olun!
Whatsapp