Sepetim Sepetim

Biyosidal Ürün Ruhsatı

Öncelikle biyosidal ürünlerin tanımına bakalım, bir veyahut birden fazla aktif madde bulunan, kullanıma hazır bir şekilde satışa sunulmuş olan, kimyasal açıdan, biyolojik açıdan herhangi bir zararlı organizmanın üzerinde yok edici etkisi bulunmayan, hareketlerde kısıtlama meydana getirmeyen, zararsız kılan ve yok aden aktif madde, preparatlara denilmektedir.

Daha geniş kapsamlı açıklama gerekiyor ise, zararlı organizmaların tamamının üzerindeki genel ve özel etkisi bulunan virüsler, funguslarda dahil olmak üzere aktif bir madde veyahut mikroorganizmayı içeren, birden fazla veya bir tane aktif madde kullanarak satışa hazır hale gelen, kimyasal, biyolojik bir anlamda zararlı organizmanın üzerindeki yok edici etkisi bulunan, bunu uzaklaştıran veya hareketini kısıtlayan ürünlerin tamamı biyosidal üründür.

Son dönemde dünyada ve ülkemizde revaşta olan biyosidal ürünlerin ruhsat başvurusu talepleri artmış ve pazarda hemen her yerde artık biyosidal ürünler karşımıza çıkmaktadır.

Biyosidal ürünlerin başvurularının ilk aşaması T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kuruluşunda yapılmaktadır. İlgili kurumların tüm dosyalarınızın ve içeriklerinizin tam olmasının ardından uygun olarak algılanmanızın akabinde ruhsatınızı almaya hak kazanır ve ilgili kurumların izin verilen ürünler envanter listesinde ürününüzün yer almasını sağlayabilirsiniz.

Son dönemlerde dezenfektan maddelerinin de bu kapsama girdiğini bilmenizi isteriz. Dezenfektanların haricinde haşere, fare, hamam böceği, sinekler için üretilen ürünlerde kapsam içerisindedir.

Biyosidal Ürünler Yönetmeliği

Avrupa Birliği yönetmeliklerine uygun olarak hareket eden ülkemizde, daha etkin biyosidal denetleme amaçlanmaktadır. Bu bağlamda T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından AB ( Avrupa Birliği ) 98/8/EC sayılı direktiflere uygun olarak hazırlanmış ve ilgili yönetmelik ülkemizde 31 Aralık 2009 senesinde resmi gazetete yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Yönetmeliğin asıl amacı biyosidal kategoride bulunan ürünlerin çevre ve insan üzerindeki risklerinin tamamının değerlendirilmesi ve değerlendirilen bu risklerin üretim aşamasının kontrolüdür. Biyosidal ürün yönetmeliği kapsamındaki uygun olan firma ve ürünlerinin ithal edilmesi, ruhsatlandırılması, tescil edilmesi, ambalaj ve etikelendirilmesi, sınıflandırılması ve ürünlerin piyasaya sunulabilmesi için gerekli denetlenmelerin yapılması sağlanmaktadır. Biyosidal ürün yönetmeliğine uygun olarak ürünlerinizi üretmek, pazara sunmak istiyorsanız Ekol Belgelendirme firmamızdan alacağınız danışmanlık hizmetleri sizlere yol gösterici olacaktır.

Biyosidal Ürünlerin Envantere Bildirimi


Ekol Belgelendirme olarak ürününüzün belgelendirilmesi ve uygun bir ürün olabilmesi için tüm aşamaları baştan sonra kadar takip ediyoruz. Bu alanda sizlere hizmet vereceğimiz bazı başlıklar şu şekildedir;

* Ürününüz için yönetmeliklere uygun etiketlerin hazırlanması
* Ürün için envantere bildirim formunun tam ve eksiksiz olarak hazırlanması
* Ürün adına ilgili başvuruların online olarak bildirimlerinin gerçekleştirilmesi
* Ürününüz için yönetmeliğe uygun güvenlik bilgi formlarının hazırlanması sağlanmaktadır.

Aynı zamanda ilgili hizmetlere bağlı olarak biyosidal ürünler yönetmeliğine hakim olan danışmanlarımız, yönetmelikte aktif olarak listelenen maddelere göre ürününüzü biyosidal ürün mü yoksa düşük riskli biyosidal ürün mü olduğunu aşamaları ile kontrol etmekte ve ayrıştırmasını yapmaktadır. Firmamızın yapacağı bu ayrım neticesinde ürünlerinizin kapsamı dahilinde envanter bildirimi tamamlanacak ve ruhsat / tescil işlemlerinin başlatılması gerekecektir.

Gerekli ön başvuru aşamalarında alanında uzman danışmanlarımız MSDS formlarınızı yetkili bir şekilde hazırlamaktadır. Ürünlerinizin güvenlik bilgi formları olmazsa olmazdır. Hazırlanacak olan msds formlarının ön müracatları ve diğer evraklarının oluşturulması firmamız tarafından sağlanacaktır. Aynı zamanda ürünlerinizinden numuneler alınacak ve doğru numune analizi yapılmak adına yetkili lavoratuvarlara gönderilecektir.

Ekol Belgelendirme firmasından biyosidal ürün ruhsatlanadırma hizmeti için genel danışmanlık alabilirsiniz. Ürünlerinizin ihtiyacı olan MSDS ( malzeme güvenlik bilgi formları ) sertifikalı uzmanlarımız tarafından hazırlanmakta ve yönetmeliğe uygun etiketler oluşturulmaktadır.

Konu ile alakalı aklınıza takılan her türlü soru ve sorun için incelemekte olduğunuz Ekol Belgelendirme web sitemizden bize ulaşabilir ve çekinmeden her türlü bilgiyi alabilirsiniz. Türkiye´nin neresinde olursanız olun, biyosidal kategorisinde yer alan ürünlerinizin ilgili ruhsatlara sahip olabilmesi ve pazarda rahatça dolaşabilmesi için tüm başvurularda, tüm aşamalarda yanınızdayız.

Bizi Takip Edin :
EKOL ULUSLARARASI BELGELENDİRME EĞİTİM HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
  • AMaslak Meydan Sokak. Beybi Giz Plaza No:1 Kat:15 D:55 Sarıyer İstanbul
  • T0212 909 12 07
  • W0552 746 10 51
  • Minfo@ekolbelgelendirme.com
Kapat
Anlık gelişmelerden ve kampanyalarımızdan anında haberdar olmak için bültenimize abone olun!
Whatsapp