Sepetim Sepetim

CE Belgesi Hangi Ürünleri Kapsar?

CE belgesi Avrupa Birliği ülkelerinde satışı gerçekleşecek ürünler için alınan bir belge çeşididir. Ürünler üzerinde CE işareti zorunlu tutulur. CE belgesinin kapsadığı ürünler; kozmetik, gıda, tekstil ve elektronik ürünler olarak adlandırılabilir. Ayrıca tıbbı cihaz, sanayide kullanımı olan elektrik cihazlar gibi kategorilerde de CE belgesi şartı aranır. CE yönetmeliğinde yer alan ürünlerin yönetmeliğe uygun olarak dosyalanması gerekir. Gerekli olan testlerin, teknik dosyanın ve hesaplamaların ardından uygun görülen ürünler CE belgesi almaya hak kazanır.

Ekol Belgelendirme sizlere 1 telefon kadar yakın! Hemen incelediğiniz web sitemizde yer alan numaralarımızdan bilgi ve destek alabilirsiniz. Ayrıca CE sertifikası alanında danışanlarımızın hizmet verdiği sayısız referanslar hakkında bilgiler de talep edebilirsiniz.

Bu belge için bazı ürün kategorileri mevcut tutulmuştur. Bu ürünlerin başında; alçak gerilimli cihazlar makinalar, basınçlı kaplar, sıcak ve soğuk su kazını, gaz yakıcı aletler, oyuncaklar yer alır. Sonrasında inşaatta kullanılan malzemeler, asansörler, dondurucular, tekneler, manuel tartılar gibi ürünler CE belgesi için uygun olan ürünlerdir. Avrupa Birliği piyasasında satışı gerçekleşecek olan ürünler risk grubu düşük ve yüksek olarak iki durumda değerlendirilir. Eğer ürünün risk durumu yüksek ise üçüncü taraflarca belirlenen kuruluşlar aracılığıyla onaylanması gerekir.

Ürünler için oluşturulmuş teknik dosyanın doğru hazırlanmasının ve yapılacak testlerin onayının ardından CE belgesi verilir. Eğer ürün aranılan nitelikleri taşımazsa bu durumda ürün için belge talep edilemez. Bu şartlar genellikle riskli ürün grupları için geçerli tutulmuştur. Risk durumu düşük olan ürünler için kuruluş onayı talep edilmez.  CE belgesi, CE işareti hakkında aklınıza takılan tüm sorular için danışmanlık sağlayan firmamızdan yardım alabilirsiniz. Gerekli olabilecek tüm işlemleri kusursuzca yerine getirmekte ve belge için izlenmesi gereken bütün adımları sizlerle paylaşmaktayız.

CE Belgesi Yönetmeliği Nedir?


CE belgesi
yönetmeliği AB üyesi olan ülkelerde satışı gerçekleşecek olan ürünlere CE belgesi verilmesi için konulmuş kurallar bütünüdür diyebiliriz. Yani ürünlerin uygunluk değerlendirmesi tamamlandıktan sonra CE işareti hakkına sahip olmasını belirleyen bir dizi yönetmeliktir. Bu yönetmelik sayesinde Avrupa Birliği ülkelerinde birçok ürünün üretimi ve satışı gerçekleşir. CE belgesi bir ürünün AB yönetmeliğine uygunluğunu belgelemek için alınır. CE işareti tamamlanmış ürünler Avrupa piyasası için uygun görülmüş ve satışı için hiçbir engel teşkil etmeyen ürünlerdir.

Tek bir telefon ile Ekol Belgelendirme´ye ulaşmanız mümkündür.

CE Belgesi Hangi Ürünleri Kapsar?


Belgenin alınması için ürünün değerlendirilmesi ve teknik dosya hazırlıklarının tamamlanmış olması gerekir. Belgelenen ürünler AB yönetmeliğine uygun tutulur. Ürünler İçin yönetmelik hazırlanmasının en temel sebebi kullanılan malzemelerin zararsız olmasını sağlamaktır. Kullanılan malzemenin insanlara, çevreye ve hayvanlara zarar vermemesi yönetmelikte yer alan birinci kuraldır. Güvenli olması da ürün için gerekli olacak bir diğer niteliktir.

Avrupa Birliği yönetmeliği kurullar kapsamında ürünlerin CE belgesine sahip olması ve CE işaretini taşıması zorunlu tutulmuştur. Eğer ürün yönetmelikler kapsamında herhangi birini yerine getiremeyecek durumda ise CE işaretini taşıması yasaktır. Hatta bazı durumlarda bir ürün için birden fazla yönetmelik uygulanabilir.
Ekipman, makine veya tıbbı cihazlar üzerinde yer alan CE işareti ürünün sağlık ve güvenlik açısından uygunluğunu gösterir niteliktedir. Yani üründe yer alan CE işareti ürün kalitesi hakkında kesin bilgi vermez. Ancak bilinmelidir ki CE işaretini üzerinde taşıyan her ürün belirli testlere tabi tutulmuştur ve çevreye zarar vermeyecek şekilde üretilmiştir. Ayrıca ürünün uygunluğu için gerekli teknik dosya ve test raporu hazırlanmıştır.

Ekol Belgelendirme´nin uzman danışanlarından hemen bilgi ve destek alabilirsiniz. İncelediğiniz web sitemizde yer alan numaralarımızdan anında bilgi alın, uygun fiyatlardan sizde yararlanın.
 

 

Bizi Takip Edin :
EKOL ULUSLARARASI BELGELENDİRME EĞİTİM HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
  • AMaslak Meydan Sokak. Beybi Giz Plaza No:1 Kat:15 D:55 Sarıyer İstanbul
  • T0212 909 12 07
  • W0552 746 10 51
  • Minfo@ekolbelgelendirme.com
Kapat
Anlık gelişmelerden ve kampanyalarımızdan anında haberdar olmak için bültenimize abone olun!
Whatsapp