CE Belgesi Ne İşe Yarar?

CE belgesi ne işe yarar açıklamadan önce aslında CE belgesine bakmak gerekiyor. Aslında bir işaretleme yöntemidir ve ülkemizde "CE İşareti" olarak anılmaktadır. CE Belgesi, bir ürünün Avrupa yönetmeliklerine uygunluğunu belirterek, ürüne AB ülkelerinde serbest dolaşım hakkı tanıyan bir tür ürün pasaportu niteliğindedir.

Eğer ürününüzü Avrupa pazarına sunmayı düşünüyorsanız, ürününüzün AB tarafından belirlenen sağlık ve güvenlik yönetmeliklerine uygun olması gerekmektedir. CE belgesi işte bu anlamda bu sözü edilen gereklilikleri karşılayarak ürünün güvenliğini ve kalitesini ispatlamayı ve adil ticareti teşvik etmeyi amaçlar. CE İşareti, ürünün Avrupa ve Türkiye pazarında serbestçe dolaşımını ve satışını sağlar.
Üreticiler, ürünlerini AB pazarında pazarlamak ve satmak istiyorlarsa, ürünlerine "CE" işaretini koymak zorundadırlar. Ancak, CE Belgesi bir kalite markası veya garanti belgesi değildir. Yine de CE İşareti taşıyan ürünler, AB ülkelerinde normlara uygunluğu nedeniyle reddedilemez. CE işareti konusunda firmamızdan da gerekli olan desteği hemen alabilirsiniz.

Ekol Belgelendirme bu alanda sayısız referansa sahip, sayısız hizmet vermiş bir kurumdur. Hemen sitesinde yer alan numaradan bilgi & destek alabilirsiniz.

CE Belgesi İçin Gereklilikler


Öte yandan da CE belgesi olmayan ürünler, hem ülkemizde hem de AB pazarında satılamaz. Bu nedenle, CE belgesi alımı için güvenilir bir hizmet sağlayıcısından yani firmamızdan ücretsiz bilgi alabilir ve laboratuvarlarımızı da ziyaret edebilirsiniz.

CE İşareti, bir ürün üzerinde bulunan önemli bir işarettir ve üretici firmanın belirli beyanlarını ifade eder. Bu işaret, aşağıdaki beyanları içermek zorundadır;
•    Ürünün AB Yasaları İle Uyumlu Olduğu: CE İşareti, ürünün Avrupa Birliği yasal düzenlemelerinde yer alan sağlık, güvenlik ve çevresel gereklilikleri karşıladığını ifade eder. Bu, ürünün AB standartlarına uygunluğunu vurgular.
•    Uygunluk Değerlendirme Süreçlerinin Tam Olarak Yerine Getirildiği: CE İşareti, ilgili uygunluk değerlendirme süreçlerinin başarıyla tamamlandığını belirtir. Ürün, AB direktifleri kapsamındaki gereksinimlere uygun olarak değerlendirilmiş ve test edilmiştir.

CE Belgesi İçin Gereklilikler

Avrupa Birliği sınırları içinde pazarlanan her ürün CE İşareti taşımak zorunda değildir. Yalnızca CE belgesi ne işe yarar alanında bu kapsama giren ürünler ve grupları için CE İşareti zorunludur. Bu kapsam dışındaki ürünlere CE İşareti koymak yasaktır.

CE Belgesi Ürünleri


Yine yeni yaklaşım direktifleri kapsamına giren ürünler arasında inşaat ürünleri, elektronik ekipman, teleferikler, patlayıcı ortamlarda kullanılmış ekipmanlar, tıbbi cihazlar, basınçlı ekipmanlar ve daha birçok ürün bulunmaktadır. Her bir direktif, ürünlerin tam olarak temel gereklilikleri karşılamalarını belirtir ancak spesifik teknik özellikleri detaylandırmaz. Üreticiler, uyumlaştırılmış standartları veya başka standartları seçerek direktiflere uyum sağlamak için gerekli adımları atabilirler.

Bu alandaki kampanyalarımızdan hemen haberdar olabilmek için Ekol Instagram hesabına ulaşım sağlayabilirsiniz. Türkiye´nin öncü danışmanları ile hizmet vermekteyiz.

CE İşareti, bir ürünün AB düzenlemelerine uyumunu simgelerken, aynı zamanda üreticinin taahhütlerini içerir. Bu işaret, ürünlerin güvenlik, sağlık ve çevresel standartları karşıladığını gösterir, adeta bir ürün pasaportu gibidir. Ancak, CE İşareti sadece ciddiyetle ele alınması gereken bir resmiyet simgesi değil, aynı zamanda üreticinin özgünlüğünü vurgular denebilir. Üreticiler, bu işareti taşıyan ürünlerini avantajlı kılmak adına sadece yasal zorunlulukları değil, aynı zamanda yüksek kalite ve yenilikçilikle öne çıkan ürünleriyle müşterilerine güven aşılar. Bu işaret, sadece bir işaretleme değil, aynı zamanda bir marka imzasıdır; bir ürünün CE işareti taşıması, güvenilirlik ve özellikle de AB standartlarına olan bağlılığının da aslında açık bir ifadesidir diyebiliriz.

Daha fazla bilgi ve detay için Ekol Belgelendirme´nin alanında uzman danışmanlarından bilgi alın. Türkiye´nin neresinde olursanız olun, işinde uzman ekiplerimiz ile size hizmet vermekten memnuniyet duyacağımızdan emin olabilirsiniz. 

Sıkça Sorulan Sorular
CE BELGESİ NEDİR NE İŞE YARAR?

 CE belgesi, ürünlerin Avrupa Birliği (AB) standartlarına uygun olduğunu onaylayan bir işarettir. Ürünün tasarımından üretimine kadar bir dizi kriteri karşıladığını gösteren bu belge, ürünlerin AB pazarında serbestçe dolaşmasını sağlar. Yani, CE belgesi, ürünlerin AB yönetmeliklerine uygun olduğunu göstererek, güvenlik ve uyumluluk standartlarını karşılamalarını sağlar ve AB içinde ticaret yapmalarına olanak tanır.

Bizi Takip Edin :
EKOL ULUSLARARASI BELGELENDİRME EĞİTİM HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
  • AMaslak Meydan Sokak. Beybi Giz Plaza No:1 Kat:15 D:55 Sarıyer İstanbul
  • T0212 909 12 07
  • W0552 746 10 51
  • Minfo@ekolbelgelendirme.com
Kapat
Anlık gelişmelerden ve kampanyalarımızdan anında haberdar olmak için bültenimize abone olun!
Whatsapp