CE İşareti Ürünlere Nasıl Eklenir?

Satışa sunulan ürünlerde yer alan CE işareti ürünlere nasıl eklenir derseniz, açık ve silinmeyecek bir şekilde okunabilir olmalıdır diyebiliriz. Üretici veya ithalatçı, bu kriterlere titizlikle uymak zorundadır. Peki, CE işaretini ürünlere eklemek için neler gereklidir, hemen bakalım;

•    İşarette sadece ve sadece "C" ile "E" harfleri bulunmalıdır.
•    CE harfleri kesinlikle dikey boyutta olmalıdır.
•    Öte yandan da CE işareti 5 mm´den küçük olmamalıdır, ancak yine de ürün çeşidine bağlı olarak bu durum değişiklik gösterebilir.
•    Ürünlere aslında CE işareti eklemek zor olabilir; bu nedenle, bu işaret bazen ürün ambalajına eklenir. Ambalajda yer alan CE işareti, resmi belgelerle de desteklenmelidir.

CE işaretinin eklenmesi, ürünün AB direktiflerine uygun olduğunu gösterir. Ancak, bu işaretin ürün kalitesiyle doğrudan bir ilişkisi olmadığını belirtmek son derece önemlidir. CE işaretine sahip olan ürünlerin, insanlara, hayvanlara ve bitkilere zarar vermediğini, çevreye olumsuz etkilerinin olmadığını kanıtlar.

Ekol Belgelendirme´nin bu alanda tecrübe sahibi danışmanlarından hizmet almak isterseniz hemen web sitesindeki müşteri hizmetleri numarasını arayabilirsiniz.

1985 yılından bu yana var olan CE işareti, üretici ya da ithalatçının bulunduğu ülkeden bağımsız olarak AB direktiflerine uygun olduğunu gösterir. Bu işareti taşıyan ürünler, tüm yasal gerekliliklere uygun olduğunu alıcılara güvence verir. CE işareti, bir ürünün sadece pazarlama değil, aynı zamanda AB standartlarına uygunluğunu simgeler.

CE İşaretinin İşaretlemesi Hakkında


CE işareti, Avrupa uyumlaştırması sonrasında ürünlere uygulanan resmi bir uygunluk işaretidir. AB üye devletlerinin ulusal mevzuatlarında yer alan diğer zorunlu uygunluk işaretlerinin yerine konulması için bir standardı temsil eder.

CE İşareti Ürünlere Nasıl Eklenir?

CE işareti ürünlere nasıl eklenir konusunda da üreticinin ticari markası ya da onaylanmış bir kuruluşun işareti gibi yasal işaretler, CE işaretiyle karıştırılamayacak şekilde ürünlere eklenebilir. Ancak, resmi CE işareti okunaklığını asla azaltmamalıdır. Üreticiler, ürünlerinin belirli Avrupa direktiflerine uygun olduğunu belirtmek için CE işaretini kullanarak bu işareti ürünlerine eklerler. Avrupa´da satılan çoğu ürün için CE işareti zorunludur ve bu nedenle ürün yüzeylerinde veya ambalajlarında görünür olmalıdır. Bu konuda doğru adımları atabilmek için firmamızdan destek almak ise son derece önemlidir.

En uygun fiyatlardan Ekol Belgelendirme´den danışmanlık almak isterseniz iletişim sayfasındaki numarasını anında arayabilirsiniz.
 

CE İşareti Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Ürünlere CE Uygunluk İşareti eklenirken, "CE" harflerinin doğru bir şekilde oluşturulduğundan da aynı şekilde emin olunmalıdır. CE işaretinin boyutu değiştirilebilir, ancak belirli oranlara kesinlikle uyulmalıdır. Ayrıca, Avrupa direktiflerinde aksi belirtilmediği sürece, CE İşaretinin minimum yüksekliğinin toplamda 5 mm olması da gerekmektedir. CE işaretini ürüne görünür, okunabilir ve kesinlikle de kalıcı bir şekilde eklemek mümkün değilse, bu işaretin ambalajda ve ilgili belgelerde gösterilmesi önemlidir.

CE işareti, firmanıza ait olan ürünlerin Avrupa uyumluğunu gösteren önemli bir damgadır. Ancak, işaretleme sürecinde dikkat edilmesi gereken belirli kurallar bulunmaktadır. "CE" harfleri net bir şekilde tanınabilir olmalı ve diğer işaretlerle karıştırılmamalıdır. İşaret, ürünün yasal gerekliliklere uygun olduğunu, güvenli ve çevre dostu olduğunu belirtir. Özellikle ambalaj üzerine eklenen CE işareti, ürünün belirli standartlara uygun olduğunu vurgular. Bu süreçte, harf boyutları ve oranlarına dikkat edilmelidir. Üreticiler, bu standartlara uyarak, ürünlerini pazara sunduklarında müşterilere güven verirler ve CE işaretinin yasal zorunlulukları karşıladığını kanıtlarlar. Bu işareti ürünlerinize uygun şekilde eklemek içinde elbette firmamızdan destek alabilirsiniz.

CE Belgelendirme süreçleri için web sitemizde yer alan telefon numaramızı arayabilirsiniz. Hemen 1 telefon kadar size yakın olan Ekol Belgelendirme´nin danışmanları konu ile alakalı merak ettiğiniz tüm hususları detaylı bir şekilde yanıtlayacaktır.

 

Sıkça Sorulan Sorular
CE İşareti Ürünlere Nasıl Eklenir?

 CE işareti, ürünlere genellikle üretici veya ithalatçı tarafından eklenir. İşaretleme süreci, ürünün AB direktiflerine uygunluğunu doğrulamak için yapılan uygunluk değerlendirmesi ve gerekli testlerin tamamlanmasını içerir. Ürün uygunluğu belirlendikten sonra, üretici veya ithalatçı, CE işaretini ürüne kalıcı olarak ekler. İşaretleme işlemi, ürünün üzerine, ambalajına veya eğer mümkünse kullanım kılavuzuna yapılır. CE işareti, ürünün uygunluk beyanıyla birlikte satışa sunulmasına izin verir.

Bizi Takip Edin :
EKOL ULUSLARARASI BELGELENDİRME EĞİTİM HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
  • AMaslak Meydan Sokak. Beybi Giz Plaza No:1 Kat:15 D:55 Sarıyer İstanbul
  • T0212 909 12 07
  • W0552 746 10 51
  • Minfo@ekolbelgelendirme.com
Kapat
Anlık gelişmelerden ve kampanyalarımızdan anında haberdar olmak için bültenimize abone olun!
Whatsapp