Sepetim Sepetim

DISNEY FAMA Danışmanlığı

DISNEY&FAMA DANIŞMANLIĞI

Disney Fama, Disney tarafından yürütülen bir sertifikasyon veya belgelendirme faaliyeti olarak ifade edilir. FAMA, dünyaca ünlü bir şirket olan Walt Disney tarafından oluşturulan, kendi marka ürünlerinin üretildiği her bir tesisin güvenli ve kurumsal iş yeri haline gelebilmesi için Uluslararası Çalışma Şartları Programını (ILS) hazırlamış ve bu doğrultuda tedarikçilerini ILS Programı zorunluluklarına uymaktan sorumlu tutan bir denetim türüdür. Bu denetim, eğlence ve medya sektöründe dünyanın en büyüğü olan şirketin çalışma standartlarını ortaya koymaktadır. Disney markası taşıyan her bir ürünün üretim aşamasından satışının yapılmasına kadar geçen bütün süreç, bu denetimin içerisinde yer almaktadır. Disney, birlikte çalıştığı iş ortaklarına tüm proseslerinde etik, tarafsız ve güvenli bir işletme kurması için davranış kuralları oluşturmuştur. Ve bu kurallara da uyulmasını zorunlu tutmuştur.

Disney’in lisans verdiği bir işletmenin FAMA denetimleri sırasında aşağıdaki konularla ilgili gerekli belgeleri sağlaması gerekmektedir:

1. Çalışanların işe devamlılığını gösteren kayıtlar, maaş bordroları, iş sözleşmesi ve izin bilgileri vb. konularla ilgili evraklar beyan edilmelidir.
2. İşletmenin İş Sağlığı ve Güvenliğini doğrudan veya dolaylı olarak etkileyen her türlü doküman temin edilmelidir. Bu bağlamda, acil durum eylem planları, konuyla ilgili eğitim kayıtları, yangın söndürme ekipmanları, iş yeri hekimi vb. konularla ilgili gerekli evraklar denetçilere gösterilmelidir.
3. Çevreyi ilgilendiren her türlü faaliyetin raporları (su analizi, baca gazı emisyonu, atık bilgileri vb.) sağlanmış olmalıdır.
4. Üretim süreçlerini ilgilendiren diğer konularla ilgili birtakım evraklar da (iş akış ve organizasyon şemaları, müşteri ve tedarikçi listeleri, disiplin prosedürü vs.) düzenlenmiş olmalıdır.

Disney ürünlerinin üretildiği yerlerde çalışanlara saygı, tarafsızlık, güven ve uyum değerlerinin vurgulandığı Disney denetimleri ILS yasaları ile de bütünlük içermektedir. İş sağlığı ve Güvenliği, çevre, sosyal uygunluk ve de insan kaynakları süreçlerinin üzerinde durulsa da süreç yönetimi de önem arz etmektedir.

DISNEY&FAMA Denetimlerinin sağladığı faydalar aşağıdaki gibi sıralanmıştır;

* İşletmenin marka değerini ve piyasa değerini arttırır.
* Yeni pazarlara girme ve müşteri sadakatini devam ettirir.
* İş güvenliği konusunda iyileştirme sağlar.
* Risk Yönetimi daha etkin şekilde sürdürülür.
* Kurumsal öğrenme ve yaratıcılık değeri artar.
* Toplumun ve kural koyucuların işletmelerin görüşlerine önem verilmesini sağlar.
* Çıkar sahiplerine, topluma şeffaflık ve hesap verilebilirlik anlayışıyla açıklama yapmasını sağlar.
* Yetkin kişilerin işletmede sosyal hesapların herhangi bir çıkar sağlama ile ilgili yapılmadığını kanıtlar.
* İşletmelere karşılaştırabilirlik imkanı sağlar.
* İşletme çok yönlü bir bakış açısına sahip olur.

Disney markası kurumsal sosyal sorumluluğa değer veren Tedarikçi sosyal sorumluluk yöneticisi, uzman denetçi ve de strateji takımında görev alacak personeller için iş ilanı çıkmakta ve bu pozisyonlara ayrı bir önem göstermektedir. Sosyal sorumluluk konusu hem bir meslek alanı hem de çalışma konusu oluşturmuştur. Kurumun çalışanları hedef kitleleri içinde bir temsilci görevi üstlenmektedir. Disney markasında çalışanlar, kurumun hizmet ve mal kalitesini belirleyen önemli bir konumda yer almaktadırlar. Kurumda amaçlara çalışanlar vasıtasıyla ulaşılacağının bilincinde olan Disney yıllardır bu hususta kendini geliştirmeye adamıştır. Disney Denetim sertifikalarının amacı, kendisine bağlı çalışan iş ortaklarının daha sorumlu ve şeffaf hale getirerek çıkar sahiplerinin (paydaşlar) çıkarları doğrultusunda tekrar organize etmek ve yönlendirmektir.

DISNEY&FAMA DANIŞMANLIĞI


EKOL Belgelendirme Kuruluşu olarak DISNEY FAMA Denetim hizmetinde amacımız Disney Fama standartları ile alakalı denetime girecek firmalarda gerekli denetim öncesi hazırlıkların yapılması, yönetici ile çalışanların bilinçlendirilmesi, gerekli dokümantasyonun oluşturulması, denetimler hakkında ilgili personelin ve yöneticilerin bilinçlendirilmesidir.

EKOL Belgelendirme Kuruluşu olarak DISNEY&FAMA Denetimi için sunduğumuz hizmetler aşağıdaki gibi sıralanmıştır;

* Mevcut durum analizi
* Personel kayıtları (özlük dosyaları, SGK dökümleri, Bildirgeler, Aylık hesap pusulaları, İş devam kartları, Yıllık izin kayıtları, İş sözleşmeleri vb.)
* İş Sağlığı ve Güvenliği Kayıtları (6331 yasa gereği tüm gerekli dokumanlar)
* Çevre ile İlgili Kayıtlar (ÇED görüşü, Çevre prosedürleri vb. kayıtlar)
* Sosyal Sorumluluk dokümanları (hedefler, politikalar, talimatlar, formlar, dokumante bilgi ve iç denetim, yönetim toplantıları)
* Risk yönetimi
* Gerekli diğer kayıtlar ve toplantılar

“Disney Fama hizmetimizle alakalı destek almak ve detaylı bilgiye sahip olmak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.”

 

Bizi Takip Edin :
EKOL ULUSLARARASI BELGELENDİRME EĞİTİM HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
  • AMaslak Meydan Sokak. Beybi Giz Plaza No:1 Kat:15 D:55 Sarıyer İstanbul
  • T0212 909 12 07
  • W0552 746 10 51
  • Minfo@ekolbelgelendirme.com
Kapat
Anlık gelişmelerden ve kampanyalarımızdan anında haberdar olmak için bültenimize abone olun!
Whatsapp