Sepetim Sepetim

ECE-R 100 Belgesi

ECE-R 100 BELGESİ

E işareti, ECE uygunluk işareti şeklinde de adlandırılmakla ile birlikte, onaylanmış kompenentler dâhilinde motorlu taşıtların Avrupa Birliği kapsamında kara yollarında taşıması gereken şartları sağladığını belirten işaretleme ve sertifikalandırma çalışmasıdır.

E Belgesi, motorlu araçlar ve sistemi ya da ayrı teknik üniteleri ile ilgili AB, BM/AEK ve TR yasaları kapsamında kabul görmüş yönetmeliklere uygun olduğunu belirtir. E işaretinin sembolü bir daire içerisinde büyük E harfi ve sağ tarafında daha küçük olarak ülke kodunu belirten rakam bulunmaktadır. Sağ taraftaki rakam ECE test işareti düzenleme kontrol numarası ile alakalı ülkelerin tahsis edilmiş kod numaralarını ifade etmektedir. Örneğin bir ürünün yan tarafında bulunan E1 işareti Almanya menşeli ürün E belgesine sahip olduğunu gösterir. E işaretlemesi parça, sistem ve ayrı teknik ünitelerle alakalı (Avrupa ekonomik topluluğu, birleşmiş milletler) tarafından direktiflere ve Regülâsyonlara uygun yapıda olduğunu gösterir.

AB direktifleri temel alınarak Avrupa Komisyonu tarafından üye ülkelerin motorlu taşıt, teknik parça ve sistemlerine uygulamasını şart koştuğu bir güvenlik sertifikasıdır. Test Laboratuvarları Avrupa Birliği üyesi ülkenin bir teknik servis yetkisi olan organizasyonu olmalıdır. E işareti düzenleyen kuruluş ise Avrupa Birliği üyesi ülkenin devlet ulaştırma sektörüdür. E işareti ile belgelendirilmiş ürünler tüm AB üyesi ülkeler tarafından tanımlanmaktadır.

UN ECE Regulation No. 100 veya kısaca R100 olarak da bilinen düzenleme ile şarj edilebilir pil sistemleri de dâhil olmak üzere karayolu taşıtlarının elektrik aktarma organlarına özgü güvenlik gereksinimleri ortaya konulmuştur. Bu gereksinimleri karşılayan işletmelere ECE-R 100 Belgesi verilmektedir.

Üreticiler, ECE-R 100 Belgesi alabilmek için yürürlükteki yönetmeliklere uygunluğu göstermek amacıyla, tip onayı değerlendirmesi için araç ve ilgili bileşenleri yetkili bir teknik servise göndermektedir. 1958 Anlaşması’nın hükümleri uyarınca, antlaşmayı imzalayan bir ülkede tip onayı alan motorlu taşıtlar ve bileşenler, tüm diğer imzalayan ülkelerde ithalat, satış veya kullanım için kabul edilmektedir.

ECE-R 100 Belgesi Kapsamı


R100 standardının kapsamı ikiye ayrılmaktadır. Birinci bölümde M ve N1 olarak sınıflandırılan araçların elektrik gücü aktarma organları için bir dizi emniyet gereklilikleri sıralanmıştır.

Bu kategoriye giren araçlarla ilgili şartlar şunlardır:

* Maksimum tasarım hızı 25 km/h’i geçmemeli.
* Elektrik ile çalışan bir veya daha fazla sayıda çekiş motoru olmalı.
* Sürekli olarak şebekeden beslenmemeli.
* ECE –R 100 Belgesi’nin bu ilk bölümü karayolu taşıtlarının çarpışma sonrası güvenlik gereksinimlerini kapsamamaktadır.

ECE-R 100 Belgesi’nin ikinci bölümü, ilk bölümde kriterleri listelenen araçlar için Şarj Edilebilir Enerji Depolama Sistemi (REESS) ile ilgili güvenlik gereksinimlerini anlatmaktadır. Standardın bu kısmı, motorun çalıştırılması, aydınlatma veya diğer yardımcı sistemlere güç sağlamak amacıyla birincil olarak kullanılan RESS için geçerli değildir.

ECE-R 100 Belgesi Gerekli Testler


R100 standardında tip onayı için belirtilen testler büyük önem arz etmektedir. ECE-R 100 Belgesi almak isteyen kuruluşlar, bu testleri doğru, tutarlı ve standartta belirtilen kriterlere uygun olarak gerçekleştirmelidir. Bu testleri şu şekilde özetleyebiliriz:

* Titreşim testi: 7 ve 50Hz arasında değişken frekanslar ile 3 saat sürmektedir.
* İvmelenme testi: 28G boyuna ve 15G enine darbe durumunda yavaşlamayı simüle etmek için yapılmaktadır.
* Kırılma testi: 100 kN kuvvet ile yapılmaktadır.
* Termal stres testi: +60°C ile -40°C arasındaki değişimler gözlenmektedir.
* Yangına dayanıklılık testi: 700°C’deki sıcaklığa 70 sn. boyunca maruz kalan pilin dayanıklılığı ölçülmektedir.
* Kısa devre testi
* Maksimum sıcaklık testi: Pilin 60°C’de sürekli çalışması test edilmektedir.
* İç güvenlik ve aşırı yükleme testi
* Elektrik emniyeti ile uyumluluk testi

“EKOL Belgelendirme Firması olarak sizlere ECE-R 100 Belge Danışmanlığını yapmaktan memnuniyet duyarız. Detaylı bilgiye sahip olmak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.”
 

Bizi Takip Edin :
EKOL ULUSLARARASI BELGELENDİRME EĞİTİM HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
  • AMaslak Meydan Sokak. Beybi Giz Plaza No:1 Kat:15 D:55 Sarıyer İstanbul
  • T0212 909 12 07
  • W0552 746 10 51
  • Minfo@ekolbelgelendirme.com
Kapat
Anlık gelişmelerden ve kampanyalarımızdan anında haberdar olmak için bültenimize abone olun!
Whatsapp