Sepetim Sepetim

ECE-R-44 Oto Çocuk Koltuğu Araç Tip Onay Belgesi

ECE-R-44 OTO ÇOCUK KOLTUĞU ARAÇ TİP ONAY BELGESİ

UN  R129 (I-size) ve ECE R44/04 (ECE-R-44 olarak da anılabilir), araç içi bebek ve çocuk güvenlik kriterlerini belirleyen Avrupa Birliği güvenlik standartlarıdır. Bu standart kapsamında; oto çocuk koltukları, çarpışma testi mankenlerini ne kadar iyi koruduğunu görmek için tasarlanmış ölçüm aletleri kullanılarak, yüksek basınçta 50 km/s’de ön çarpışmalarda ve 30km/s’de arka çarpışmalarda test edilmektedir. ECE R44 onay etiketi; oto çocuk koltuğunun belirlenen temel güvenlik koşulları ile uyumlu olduğunun göstergesidir. Günümüzde birçok ülkede satılan oto çocuk koltuklarının ECE R44/04 standartlarını taşıma zorunluluğu vardır. ECE R44/04’nin kademeli olarak yerini AB’nin yeni güvenlik standardı olan UN R129 (I-size)’a bırakacağı belirtilmektedir. Bunlara ek olarak; tüketici konseyleri tarafından otorite olarak kabul edilen; ADAC Stiftungen Warentest, Swedish Plus Test, TCS (The Touring Club Switzerland) gibi bağımsız test kuruluşlarından alınan ek güvenlik onayları ebeveynlerin daha güvenli oto koltuk seçiminde rehber olmaktadır.

Çocuk Koltuğu Hangi Araçlarda Zorunludur?

M1, M1G, N1, N1G, N2 ve N3 sınıfı araçlarda, ya da daha açık bir ifadeyle emniyet kemeri bulundurması zorunlu olan araçlarda, 150 cm’den kısa ve 36 kg’ın altındaki çocukların taşınması sırasında, çocuk koltuğu bulundurulması ve kullanılması zorunludur. 135 cm’den uzun çocuklar, çocuk bağlama sistemleri (çocuk koltuğu) yerine, ön koltukta oturmamak şartıyla diğer koltuklardaki emniyet kemerlerini kullanabilirler. Çocuk bağlama sistemleri olmayan M1, M1G, N1, N1G, N2 ve N3 sınıfı araçlarda üç yaşın altındaki çocuklar taşınamazlar. Çocukların ticari taksilerde seyahatleri sırasında, çocuk bağlama sistemleri kullanmaları, yok ise arka koltukta oturmaları zorunludur. Eğer arka koltukta emniyet kemeriniz yoksa; sadece 0-9 ay arası olanlarda ön koltuğa takabilirsiniz. Bu durumda da, ön koltukta hava yastığı olmamasına özellikle dikkat etmelisiniz.

ECE-R-44 Oto Çocuk Koltuğu Araç Tip Onay Belgesi Nedir?


ECE R44/04 Standardı kapsamında; oto çocuk koltukları, çarpışma testi mankenlerini ne kadar iyi koruduğunu görmek için tasarlanmış ölçüm aletleri kullanılarak, yüksek basınçta 50 km/s’de ön çarpışmalarda ve 30km/s’de arka çarpışmalarda test edilmektedir. ECE R44 onay etiketi; oto çocuk koltuğunun belirlenen temel güvenlik koşulları ile uyumlu olduğunun göstergesidir. Günümüzde birçok ülkede satılan oto çocuk koltuklarının ECE R44/04 standartlarını taşıma zorunluluğu vardır. Birçok ülkede ECE R44/03 Standardı artık geçerli değildir. Bir oto çocuk koltuğunun ECE R44/04 standardına göre test edilmesine, denetlenmesine ve bu test/denetlemeler sonucunda ilgili belgenin verilmesine ECE R44/04 Belgelendirmesi adı verilir. Bir oto çocuk koltuğunun ECE R44/04 standardının gerekliliklerini karşıladığını gösteren belge ise ECE R44/04 Belgesi ya da ECE R44/04 Oto Çocuk Koltuğu Araç Tip Onay Belgesi olarak anılabilir. ECE R44/04 Belgesi olan ürünlere, turuncu ECE R44 onay etiketi yapıştırılabilir. Bu etiket aşağıdaki gibi görülmektedir.

Bu etiketin üzerindeki rakam ve harfler aşağıda açıklanmıştır:


* Koltuk onayının çeşidini gösteren ifade. Bu ifade 3 şekilde olabilir; universal, semi-universal ve vehicle specific, yani; evrensel, yarı evrensel ve araca özel anlamlarında. Evrensel ifadesi, bu çocuk koltuğunun tüm arabalara bağlanabileceği anlamına gelmektedir.
* Çocuk koltuğunun kilo grubunu belirtmektedir.
* Buradaki E harfi Avrupa Birliği onayı olduğunu göstermektedir.
* Onayın hangi ülke tarafından verildiğini göstermektedir. 4 rakamı Hollanda anlamına gelmektedir.
* Bu sayı onay numarasını göstermektedir. İlk iki rakam (04); Oto koltuğunun hangi versiyonda olduğunu göstermektedir.


“EKOL Belgelendirme Firması olarak sizlere tüm CE Belge süreçlerinde destek olmak bizi çok mutlu edecektir. Detaylı bilgiye ulaşmak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.”
 

Bizi Takip Edin :
EKOL ULUSLARARASI BELGELENDİRME EĞİTİM HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
  • AMaslak Meydan Sokak. Beybi Giz Plaza No:1 Kat:15 D:55 Sarıyer İstanbul
  • T0212 909 12 07
  • W0552 746 10 51
  • Minfo@ekolbelgelendirme.com
Kapat
Anlık gelişmelerden ve kampanyalarımızdan anında haberdar olmak için bültenimize abone olun!
Whatsapp