Sepetim Sepetim

Ekolojik Ambalaj Belgesi

EKOLOJİK AMBALAJ BELGESİ

Ambalaj, içine konulan ürünü en temiz ve en güvenilir koşullarda koruyan ve ürünlerin depolanması gibi işlemleri kolaylaştıran bir malzemedir. Ambalajın en önemli fonksiyonu, içindeki ürünleri, ıslanma, çarpma, bozulma gibi fiziksel etkilerden korumaktır. Aynı zamanda üzerinde taşıdığı üretici firmanın adı, ürünün içeriği, üretim tarihi, son kullanım tarihi ve kullanım açıklamaları gibi bilgilerle tüketicilere seçim ve kullanım kolaylığı sağlar. Ambalaj açısından önemli iki nokta bulunmaktadır. Birincisi doğrudan temas halinde olduğu içindeki ürüne zarar vermemesidir. İkinci önemli nokta ise atıldıkları zaman doğada çabuk ve kolay bir şekilde yok olabilmesi veya geri dönüşümünün sağlanabilmesidir.

Ülkemizde Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği, ambalaj üretilirken, geri dönüşümü mümkün olmayan malzemelerin kullanılmasını yasaklamıştır. İnsanların da bu yönde bilinçlenmiş olmaları çok önemlidir. Son zamanlarda ambalaj için biyoplastik ismi verilen malzemeler kullanılmaktadır. Bunlar yenilenebilir hammaddelerden yapılmaktadır. Sürdürülebilir ambalajlamada (geri kazanım, tekrar kullanım ve materyal azaltma) termoplastik, nişasta, selüloz esterleri, kitosan, PEF (poli etilen furanoat), PGA (poliglikolik asit), PLA (poli laktik asit), PHB (poli-3-hidroksi butirat), PHV (poli hidroksi valerat), PHAs (poli-ß-hidroksi alkanoat) gibi biyoplastikler kullanılmaktadır.

Bir ürünün insan sağlığı açısından tehlike taşımadığı ve doğanın korunmasına özen gösterdiği, sadece ürünün kendisi açısından değil üzerindeki ambalajı bakımından da önemlidir. Üretici firmaların, ambalaj atıkları ile ilgili yükümlülükleri bulunmaktadır ve bunları yerine getirmek zorundadır.

Markalar ekolojik ambalaj üretmek için çok çeşitli parametrelere bakmaktadır:


*Malzeme kullanımı: Küçültülmüş ambalaj, ürün-ambalaj oranının azaltılması, hacmin azaltılması
*Tüm yaşam döngüsü boyunca nakliyenin optimizasyonu: Ürün ve küp sayısını en uygun hale getirme, palet ve nakliye tasarımları
*Verimli (hatta yenilenebilir) enerji kullanımı
*Doğada çözünür malzemeler için gösterilen ekstra özenle, ambalajın optimum geri dönüşümü

Ambalajlar üretimde hammadde temininden nihai ürüne dek tüm basamaklarda kullanılan, üretici, kullanıcı ve tüketiciye ulaştırılan, ürünün bozulma, darbe, nemlenme vb. fiziksel etki etkilere karşı korunması, saklanması ve pazarlanmasında yer alan ve iadesi olmayan ürünlerdir. Ambalaj üzerinde üretici firma, son kullanma tarihi, ürün ihtivası, kullanım prospektüsü vb. bilgiler yer almaktadır. Ambalaj ürünü korumalı, doğa koşulları üzerinde negatif etkiye neden olmamalı, steril olmalı, dağıtımı ve depolanması güvenli ve kolay olmalıdır. Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği’nde belirlenen kriterler uygun olmalıdır.

Kriter 1: Tanımlamaya uygun nitelik sağlayan, ürünün ayrılmaz parçası olmayan, ürünü ömür boyu barındırmak, destelemek veya korumak için gerekli değil ise, tüm parçalar birlikte kullanılmıyor, tüketilmiyor ve bertaraf edilmiyorsa ambalaj olarak kabul edilmektedir. Bu durumda CD filmi, pasta ile satın alınan pasta altlığı, bant rulosu, enjeksiyon çözelti içeren cam şişe, kibrit kutusu, doldurulabilir gaz tüpü, steril bariyer sistemi vb. ambalaj kabul edilirken mum kabı, DVD kutusu, mekanik el değirmeni, sucuk vb. zarı, saksı, çay poşeti ambalaj kabul edilmemektedir.

Kriter 2: Satış anında doldurulmak üzere kullanılan tek kullanımlık ürünler ambalaj olarak kabul edilmektedir. Bu durumda kağıt, plastik tora, alüminyum folyo, yapışkan film, tabak, bardak ambalaj olarak sınıflandırılırken karıştırıcı, çatal, bıçak, kağıt pişirme kabı, pasta altlığı (pastasız), paketleme kağıdı ambalaj olarak sınıflandırılmamaktadır.

Kriter 3: Ambalaj bileşenleri, destekleyici, yardımcı ve bütünleşik parçaları ambalaj parçası olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle ürüne doğrudan takılan veya asılan parçalar, ürün ile birlikte kullanılmıyor, tüketilmiyor ve bertaraf edilmiyor ise ambalaj olarak nitelendirilmektedir. Bu durumda etiket ambalaj olarak nitelendirilmekte, zımba, plastik kılıf, deterjan ambalajında kapağın bir bölümünü oluşturan doz ölçme materyali, ambalaja takılan yapışkanlı etiketler, kapağın bir bölümünü oluşturan rimel fırçası vb. ambalaj parçası olarak nitelendirilmektedir. Radyo frekanslı tanımlama etiketi ise ambalaj olarak nitelendirilmemektedir.

Ekolojik Ambalaj Belgesi


Ekolojik ambalaj, belirli parametrelerin ve standartların karşılanması ve test edilmesi neticesinde tescillenebilen bir üründür. Ambalaj tasarımında boyutların minimize edilmesi, harcanan enerji miktarının, ürün hacminin ve ambalaj oranının azaltılması gibi parametreler de mevcuttur. Ambalaj kullanım amacına uygun kriterlere sahip olmalı ve ürün ile temasında negatif etki yaratmamalıdır. En önemli parametre malzeme seçimidir. Gıda, tekstil ve kozmetik sektörlerinde kullanılacak ambalajlar için ekolojik ambalaj belgesi başvurusu yapacak olan işletmeler, ambalaj içindeki ürünlerin de organik şekilde üretildiğini ispat etmelidirler. Uluslararası sertifikasyon firmaları tescilleyip belge verdikleri ürünlerin ambalajlarını da kontrol etmektedir. Standartlar çerçevesinde üretim yapan işletmeler sertifika için yetkili uluslararası sertifikasyon firmalarına veya ülkemizde bu kuruluşlarca yetkilendirilmiş kuruluşlara başvuru yapabilmektedir. Sonrasında sertifikasyon firmasıyla üretici firma arasında Ekolojik Ambalaj Belgesi sözleşmesi imzalanmaktadır. Numune ürünler teslim edilmekte, ürünün analiz edilmesi ve karar verilmesiyle sertifikasyon süreci tamamlanmış olmaktadır.

“EKOL Belgelendirme Kuruluşu olarak sağladığımız Ekolojik Ambalaj Belge hizmetimiz konusunda detaylı bilgiye sahip olmak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.”
 

Bizi Takip Edin :
EKOL ULUSLARARASI BELGELENDİRME EĞİTİM HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
  • AMaslak Meydan Sokak. Beybi Giz Plaza No:1 Kat:15 D:55 Sarıyer İstanbul
  • T0212 909 12 07
  • W0552 746 10 51
  • Minfo@ekolbelgelendirme.com
Kapat
Anlık gelişmelerden ve kampanyalarımızdan anında haberdar olmak için bültenimize abone olun!
Whatsapp