Sepetim Sepetim

Ekolojik Ayak İzi Nedir?

Ekolojik Ayak İzi Nedir? Sürdürülebilirlik Hakkında Herşey Ekol Belgelendirme tarafından siz değerli ziyaretçilerine geniş kapsamlı bilgilendirmeleriyle birlikte bu web sitesinde sunulmaktadır. Ekol Belgelendirme iklim değişiklikleri ile tüm mücadelesini sürdürmek amacıyla küresel anlamda çalışmalarını sürdürmekte ve firmalara öncelikle enerji verimliliği, çevresel kirliliğin azaltılması için çalışmalar ve karbon ayak izinin azaltılması hizmetlerini sürdürmektedir. Ekol Belgelendirme dannışmanları ile sürdürülebilirlik alanında hızla değişen şartlara ayak uydurmakta ve uzun vadede firmanıza, markanıza ve dünyamıza değer katmaktayız.

EKOLOJİK AYAK İZİ NE ANLAM TAŞIMAKTADIR?
Ekolojik Ayak İzi Nedir?


Var olduğumuz günden bu güne önce hayatta kalmayı, yemek yemeyi, barınma ve ısınma gibi ihtiyaçlarımızı karşılamak isteriz. Temel ihtiyaçlarımızın giderilmesi için ihtiyaçlarımızı karşılamak adına bazı tüketimler sağlanmaktadır.  Son dönemlerde bozulmuş yada bozulmaka olan bazı durumlar gözünüzden kaçmıyordur. Ekosistemin dengeleri malesef artan nüfus ve sanayileşme ile beraber şaşmıştır. Bozulan bu dengenin yeniden hesaplanması ve ekosisteme elimizden geldiğince geri kazandırılması için ihtiyaç duyulan miktarın hesaplanması adına EKOLOJİK AYAK İZİ meydana gelmiştir.

Yaşadığımız toplumun taleplerini ve ekosistemin bu alanda karşılayabilecekleri bu hizmet ile hesaplanır. Taleplerin hesaplanmasında dikkat edilen kişilerin ve içersinde yer aldıkları toplumların tüketmiş oldukları hayvansal gıdalar, bitkisel gıdalar, orman ürünleri, tahta, ağaç ve kereste gibi malzemeler, ülkenin alt yapısı, toplumdaki araç kullanım yaygınlığı ve buna bağlı olarak karbondioksit emisyon ölçümleridir. Kaynak hesaplaması ise içerisinde yaşanan şehirdeki biyolojik kapasite, ormanların kapladığı alanlar, tarım arazileri, hayvancılık alanındaki araziler ve yerleşik arazilerdir. Üretim alanındaki tüm arazileri ve deniz alanlarındaki arazileri temsil etmektedir.

Ekolojik ayak izini aslında çok net ve kısa bir şekilde açıklamak gerekirse; bireylerin doğadan talep etmiş oldukları kaynaklar baz alındığında doğal dengenin bozulması ile karşılaşılabilecek olan sürdürülebilirlik kapsamında gelecek için bu ürünlerin doğadaki ihtiyacı olan dünyadaki adetleri hesaplanmaktadır. Sadece ülkemizde değil tüm Dünya´da sanayileşme gelişmekte ve teknolojininde hızla yayılması ile beraber tüketimlerdeki faaliyetler büyük değerlerde artmıştır. Doğal kaynaklardan sürekli olarak tüketim talepleri alınmakta ve kontrolsüzde bu talepler büyümeye devam etmektedir. Daha yaşanılabilir bir dünya için  Sürdürülebilirliğin önemine her bireyin, her firmanın varması gerekmektedir.

Ekolojik ayak izi ile doğaya verilmiş olan zararda azalma olacak ve imkanlar el verdiğince yok edilecek kadar büyük çözümler üretilebilmek için gerekli çalışmaların yapılması sağlanabilecektir. Üretken doğal alanın yaygınlaşması için beslenme alışkanlıklarımızda değişiklikler yapmalı, yaşam tercihlerimizde değişiklikler yapmalı, atık miktarlarımızı kontrol altında tutmalı ve doğal denge konusunda her zaman bilgi sahibi olmalıyız.

Ekol Belgelendirme olarak bizden alacağınız EKOLOJİK AYAK İZİ DANIŞMANLIĞI hizmeti ile hem üretim hemde tüketim alışkanlıklarınızı gerek bireysel olarak,  gerekse kurumsal olarak gözden geçireceğiz.

EKOLOJİK AYAK İZİ HESAPLAMASI FORMÜLÜ

Ekol Belgelendirme´nin Ekolojik Ayak İzi ile ilgili hesaplama formülü şu şekildedir:

Ekolojik Ayak İzi (ha*) = Tüketim x Üretim Alanı x Nüfus

*Ha: Hektar = 10.000 m²

6 FARKLI BİLEŞENİ BULUNUR

Ekolojik ayak izine baktığımızda 6 farklı bileşenden meydana geldiğini biliriz. Bunların ilk sırasında karbon ayak izi bulunmaktadır. Karbon ayak izini takip eden diğer bileşenler ise orman ayak izi, otlak ayak izi, balıkçılık ayak izi, yapılandırılmış alanların ayak izleri, tarım arazisi ayak izidir.

Ekolojik Ayak İzini Azaltmak

Ekolojik ayak izinde azalma olması için en önemli başlıklar şu şekildedir;

* Su alanlarının kullanılabilirliğindeki etken ve suyun önemi
* Doğal kaynakların tamamının dengeli bir şekilde kullanımı imkanı
* Enerji üretiminin çoğalması ve iyileştirmelere gidilmesi
* Nüfus artışına karşı alınacak önlemler ile nüfusun denetim altında tutulması
* Geri dönüşümün önemi ve hayatımızdaki yerinin daha yaygın olması
* Doğada dönüştürülebilir atıklar ve maddeler kullanmak
* Ülke içerisindeki yöneticilerin kent planlaması yaparken ekolojik değerlere dikkat etmesi
* Tüm vatandaşların ve personelin ekolojik bilinçlerinin geliştirilmesi

Ekol Belgelendirme´den ekolojik ayak izi hesaplanması ve bu alandaki danışmanlık hizmetini hemen almak ve kurumunuz için teklif almak çok kolay. Hemen bulunduğunuz internet sitesinin iletişim sayfasında yer alan numaraları arayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

 • Onaylı ISO 31000 Risk Yönetimi Standardı
  Onaylı ISO 31000 Risk Yönetimi Standardı ile ilgili merak edilen bir çok sorunun yanıtını Ekol Belgelendirme olarak kurumsal web sitemizde siz değerli ziyaretçilerimiz için yanıtladık.
 • ISO 14064 İçin Gerekli Evraklar
  ISO 14064 İçin Gerekli Evraklar hakkında bilgi alabilmek için Ekol Belgelendirme firmamız ile irtibata geçebilir ve en uygun fiyatlar için sitemizde yer alan numaramızı arayabilirsiniz.
 • ISO 15038 Çeviri Hizmetleri Kalite Yönetim Sistemi
  Ekol Belgelendirme bu faaliyet alanında en iyi danışmanlar ile hizmetlerini vermektedir. Profesyonel danışmanlardan ISO 15038 Çeviri Hizmetleri Kalite Yönetim Sistemi ile alakalı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.
Bizi Takip Edin :
EKOL ULUSLARARASI BELGELENDİRME EĞİTİM HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
 • AMaslak Meydan Sokak. Beybi Giz Plaza No:1 Kat:15 D:55 Sarıyer İstanbul
 • T0212 909 12 07
 • W0552 746 10 51
 • Minfo@ekolbelgelendirme.com
Kapat
Anlık gelişmelerden ve kampanyalarımızdan anında haberdar olmak için bültenimize abone olun!
Whatsapp