Sepetim Sepetim

Ekolojik Ürün Belgesi ve İlgili Sektörler

EKO ÜRÜN BELGESİ VE İLGİLİ SEKTÖRLER

Ekolojik ürün, bir diğer adıyla Organik ürün, 2010 yılında Tarım ve Köy işleri Bakanlığı tarafından yayınlanan Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik esaslarına göre, organik tarım faaliyetleri yöntemlerine uygun şekilde üretilmiş ham, yarı mamul veya mamul durumdaki sertifikalı ürünlerdir. Ayrıca Kanun ve yönetmeliklerce tanımlı şartlar dahilinde tüm süreçte izlenebilirliğin sağlandığı, her bir verinin kayıt altına alındığı bir tarım metodudur. Genelde doğal, hormonsuz, saf veya köy ürünü gibi ifadeler kullanılsa da bunların herhangi bir yasal dayanağı yoktur. Bir ürünü organik olarak tanımlayan ifadeler sadece ekolojik ve biyolojik ifadeleridir.

Zirai ilaçlar Neden Kullanılır?

Günümüzde üretimden daha yüksek verim almak, ürünü erken toplamak, ürünlerin raf ömürlerinin uzun tutmak ve benzer nedenlerle zirai ilaçlar kullanılmaktadır. Zirai ilaç kalıntıları insanlarda çeşitli hastalıklara neden olmaktadır. Ama bir o kadar önemlisi de su kaynakları kirlenmekte, topraklar gittikçe verimsizleşmektedir. Zirai ilaçların yanı sıra tozlama ve bitki gelişimi için kullanılan hormonlar, suni gübreler, depolamada kullanılan zehirler, gıda katkı maddeleri hep birlikte yaşamımızda yarattığımız diğer kirliliklerle birleşerek, birleşik etki tabir edilen biçimde insan sağlığını olumsuz etmektedir.

Zirai ilaçların kullanılma nedeni; Birim alandan daha yüksek verim almak, raf ömrünü uzatmak, erken hasat yapmak vs. Yani birim zamanda birkaç on yıl sürecinde daha çok kazanmak adına gelecek nesillere çölleşen topraklar, kirli ve yok alan su kaynakları bırakmak adına kullanılır. Fakat bu ilaçlar insan sağlığını olumsuz etkileyecek tehlikeli maddelerdir. Bu ilaçlar ürün üzerinde kalıntılar bırakmaktadır. Tarım ürünlerinin üzerinde olan kimyasal kalıntılar, biz onu tükettiğimizde, kanser, üreme bozuklukları, gen mutasyonu, sinir sistemi rahatsızlıkları, bağışıklık sistemi zararları gibi farklı birçok sağlık sorununa neden olmaktadır. Araştırmalar bu kimyasal kalıntılardan çocuklarımızın yetişkinlere oranla daha fazla etkilendiğini göstermektedir. Bu kalıntılar gebelik esnasında ve sonrasında anne sütü yolu ile bebeklere de geçebilmektedir.

Ekolojik Ürün Belgelendirmesi Hangi Ürün Gruplarını Kapsar?


Endüstriyel, tekstil, kimya ve üretim alanında; Ekolojik ürünler doğaya zarar vermeyen, geri dönüşebilen, insan sağlığına zararlı maddeleri içeriğinde bulundurmayan ve tamamen kimyasal güvenliği olan ürün sınıfıdır. Ekolojik ürün belgelendirmesi birçok ürün gurubunu kapsamaktadır.

Her geçen gün değişen bu ürün guruplarından en temel olanları;


* Temizlikte kullanılan ürünler (Deterjanlar vb.),
* Tekstil ve giyim ürünleri (ayakkabı, elbise vb.)
* Boyalar ve vernikler,
* Elektrik-Elektronik ürünler (bilgisayarlar vb.),
* Zemin kaplama ürünleri (parke, halı vb.),
* Mobilyalar,
* Bahçe ürünleri (yapay gübreler vb.),
* Yağlama maksatlı ve besinlerde kullanılan yağlar,
* Yatak takım ürünleri  (nevresim, alez vb.),
* Kağıtlar (fotokopi kağıdı, tuvalet kağıdı vb.).

Ekolojik Ürün Belgesi Veren Firmaların İşlem Basamakları


Ekolojik Ürün Belgesi almak isteyen bir firma belgelendirmeye dair ilgili firma tarafından uygulanan işlem basamaklarını göz önünde bulundurmalı ve başvuru yapmadan önce bu işlem basamaklarına göre hazırlık yapmalıdır.

Bu işlem basamakları genel olarak;

* Belgelendirme isteyen firmanın başvuru formunun alınması,
* Başvuru sonrasında TS EN ISO 14024 standardı kapsamında ürün gurubu ile ilgili çevresel yararların değerlendirilmesi,
* Daha sonra belgelendirme talep edilen ürünün, doğru ürün gurubunda olup olmadığı tespit edilmesi,
* Üretici firmadan ürünlerin Eko-Etiket kriterlerini (başvuru esnasında gerekli olan kriterleri) karşıladığını belirten belgelerin talep edilmesi,
* Üretici firma (belgelendirme talep eden firma) ile sözleşmenin yapılması,
* Üretici firmadan ürünlerin örneklerinin (numunelerinin) alınması (alınan örnek AB Eko-Etiket Kurulu’nun kriterlerine uymalıdır.),
* Sözleşme imzalandıktan sonra ürünlere yönelik gerekli test, muayene ve inceleme çalışmalarının yapılması (Deney yapılan yerler ISO 17025 Standartları’na uygun ya da akredite edilmiş laboratuvarlar olmalıdır.),
* Testler sonucunda üretici firmaya Ekolojik Ürün Belgesi verilmesi.

Yapılan testler ve deneyler ile ilgili ürünün; tarladan toplanmasına, işlenmesine(ürün haline getirilmesine), tüketilmesine ve yok edilmesine kadar bütün süreçlerde çevreye olan etkileri incelenir. Fakat her sertifika “ekolojik ürün sertifikası” değildir. Türkiye’de “Eurepgap” diğer adı ile “iyi tarım uygulamaları” ve ürünlerine de sertifika verilmektedir. Bu ürünler kimyasal girdilerin asgari miktarda ve doğru kullanıldığı ve hijyenik koşullara dikkat edilerek üretilen kontrollü ve sertifikalı ürünlerdir. Yani sağlık ve çevreye etkileri açısından organik ürünlerle karşılaştırılamazlar.

“EKOL Belgelendirme Kuruluşu olarak Organik yani Ekolojik Ürün Belgesi hizmetimizden fayda sağlamak ve detaylı bilgiye sahip olmak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.”
 

Bizi Takip Edin :
EKOL ULUSLARARASI BELGELENDİRME EĞİTİM HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
  • AMaslak Meydan Sokak. Beybi Giz Plaza No:1 Kat:15 D:55 Sarıyer İstanbul
  • T0212 909 12 07
  • W0552 746 10 51
  • Minfo@ekolbelgelendirme.com
Kapat
Anlık gelişmelerden ve kampanyalarımızdan anında haberdar olmak için bültenimize abone olun!
Whatsapp