Sepetim Sepetim

EMC CE Belgesi

EMC CE BELGESİ

Elektromanyetik Uyumluluk, bir cihaz veya sistemin, elektromanyetik ortamda bir girişime neden olmadan ve bir girişimden etkilenmeden çalışmasıdır. Cihaz ve sistemlerin bu şekilde çalışmasının devam etmesi için yapılan çalışmalara ise EMC Çalışmaları adı verilebilir. Elektromanyetik Uyumluluğun amacı, cihaz veya sistemin çalışırken diğer cihaz veya sistemleri etkilememesi ve onların çalışmasından etkilenmemesidir. Elektromanyetik Uyumluluk Direktifinin temel amacı ise, Avrupa Birliği ülkelerinde satılacak ve kullanılacak olan elektrikli cihazların serbest dolaşımı için kabul edilebilir bir Elektromanyetik ortamın oluşmasına katkı sağlamaktır. Bunu sağlamak için Avrupa Birliğini kuran anlaşmanın 100a maddesinde ifade edildiği gibi, Avrupa ortak pazarında yasaların uyumlaştırılması çerçevesinde, EMC Direktifinde harmonizasyon ve koruma şartları anlatılmaktadır.

EMC Direktifi aşağıdaki 2 temel esası sağlamaktır:

* Madde1.1’de ifade edildiği gibi elektrikli veya elektronik cihazlar, çalışmaları esnasında ürettikleri elektromanyetik gürültü ya da darbelerle, diğer elektrikli veya elektronik cihazların işlevlerini, fonksiyonlarını veya performanslarını etkilememelidir. Radyo, haberleşme ağları ve elektrik dağıtım istasyon ve şebekeleri de aynı şekilde etkilenmemelidir.

* Madde1.2’de ise herhangi bir elektrikli cihaz, çalışması sırasında ortamdan gelebilecek elektromanyetik etkilere karşı bağışıklık sistemine sahip olmalıdır şeklinde belirtilmektedir.

EMC için iki farklı değer gerekir. Bunlar;

* Emisyon
* Duyarlılık

Yukarıda bahsedilen temel gerekleri yerine getirmek için EMC Direktifi üreticilerin neler yapması gerektiğini anlatmaktadır. EMC Yönetmeliği kapsamındaki bütün elektrikli aletler üreticileri, bu yönetmelik ve ilgili uyumlaştırılmış harmonize standartlarda istenilen gereklilikleri yerine getirdikleri takdirde, ürünlerinin üzerine CE işaretini iliştirildikten sonra, ürünlerini ortak pazarda serbestçe dolaştırabilirler.

EMC CE Belgesi


Elektrikli, elektronik ve elektromekanik cihaz ve sistemlerin çalışırken elektromanyetik girişimden etkilenmemesi ve diğer cihaz ve sistemleri etkilememesinin sağlanması asgari güvenlik seviyesi bakımından gereklidir. Cihaz ve sistemlerin gerekli EMC koşullarını sağlamasına yönelik yapılan test/testlere EMC Testi denir. Günümüzde elektromanyetik girişime örnek olarak; cep telefonların TV görüntüsünde dalgalanmaya sebep olması veya cep telefonlarından ABS sistemlerinin etkilenmesi gösterilebilir. Bu tür girişimler kazalara ve ürünlerin hatalı çalışmasına yol açabilir. Elektrikli, elektronik ve elektromekanik cihaz ve sistemlerin, 2014/30/AB Elektromanyetik Uyumluluk Yönetmeliği’nde belirtilen gerekliliklere uyumlu olması sağlanmalı ve uygun bir şekilde CE İşaretlemesi yapılmalıdır. Bu yönetmelik kapsamında gerekli test ve raporlamanın yapılması için yetkili özel kuruluşlara başvurulabilir. Gerekli test ve raporlama işlemi tamamlandıktan sonra elektronik cihaz/sistemlere ilişkin CE işaretlemesi ve bu işaretlemenin yapılabileceğini gösteren CE Belgesi elde edilebilir. EMC kapsamında yapılan testlere/deneylere örnek olarak; TS EN 61000-4-2 Elektrostatik Boşalma Bağışıklık Deneyi, Işıyan Elektromanyetik Alan Bağışıklık Deneyi, Ani Yükselmelere Karşı Bağışıklık Deneyi, Şebeke Frekanslı Bağışıklık Deneyi, Darbe Şeklindeki Manyetik Alan Bağışıklık Deneyi, Akım Harmonikleri Yayınımı  gösterilebilir.

“EKOL Belgelendirme Firması olarak sizlere EMC CE Belge sürecinde destek olmaktan memnuniyet duyarız. Detaylı bilgi almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.”

 

Bizi Takip Edin :
EKOL ULUSLARARASI BELGELENDİRME EĞİTİM HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
  • AMaslak Meydan Sokak. Beybi Giz Plaza No:1 Kat:15 D:55 Sarıyer İstanbul
  • T0212 909 12 07
  • W0552 746 10 51
  • Minfo@ekolbelgelendirme.com
Kapat
Anlık gelişmelerden ve kampanyalarımızdan anında haberdar olmak için bültenimize abone olun!
Whatsapp