HACCP Danışmanlığı

Hazard Analys of Critical Control Points yani kısaltması olan HACCP gıda güvenliğinin sağlanması ve gıdaların güvenli olarak üretilmesi amacı ile uygulanan bir sistem olarak bilinmektedir. HACCP  ile tehlike analizi ve kritik kontrol noktalarının yönetim sistemi sağlanmaktadır. Bu yönetim sisteminde temel amaç gıda ile temas eden ve gıda ile ilgili olan tüm maddelerin üretimlerindeki işletmelerdeki üretim aşamaları baz alınarak bu aşamalardaki olası tehlikelerin önlenmesi / en aza indirilmesi amaçlanmıştır. Tamamen kritik kontrol noktalarına dayalı bir gıda güvenliği sistemidir.

Amerika´da 1960´lı yılların başlarında Pillsbury isimli bir firma tarafından NASA´da görevli astronotlara verilecek olan yemeklerin gıda güvenliğinin sağlanması için geliştirilmiş olan bir sistemdir. İlk olarak Pillsbury firması tarafından Amerika Askeri Laboratuvarlarında geliştirilmiştir. 1960´lı senelerde Amerika´da başlayan bu risk yönetim sistemi 1980´li senelerde AB tarafından tüm detayları ile incelenmesi ve gerekli düzenlemelerin de ele alınmasının ardından uygulamaya alınmıştır. Tehlike Analizi Kritik Kontrol Noktaları yani HACCP 1993 yılından bu yana Avrupa Birliği tarafından zorunlu hale gelmiş bir standarttır.

HACCP ile gıda firmalarının fiziksel şartları, kimyasal şartları ve biyolojik şartların en iyi hale getirilmesi amacı ile, ürünlerin işletmeye girişinden, müşteriye erişmesine kadar olan her aşama uygun bir şekilde kontrol altına alınmaktadır.

Türkiye´de 1998 senesinde Resmi Gazete´de yayınlanan “Gıdaların Üretimi Tüketimi ve Denetlenmesine Dair Yönetmelik” ismi ile bilinmekte olan HACCP sistemi son yayımlanan 2002 senesindeki bildiri ile gıda işletmelerinin tamamında zorunlu bir hale gelmiştir. Gıdadaki güvenliğin tam odak noktası olan HACCP uluslararası bir gıda standartıdır.

Gıda Firmalarında HACCP Uygulaması Yararları

* İlgili standart güvenli olmayan ürün üretimlerinde azalma sağlamakta ve güvenli olmayacak üretilebilecek ürünlerin satış riskini azaltmaktadır.

* HACCP ile ürünlerinizin kalitesi gelişecektir, gıda güvenliğine uygun bir ürün üreterek piyasaya güven sağlayabileceksiniz.

* Ürün üretim aşamalarındaki kayıplarda gözle görülebilir bir azalma meydana gelecektir. * Gıda ile alakalı tüm tehlikelerin kontrolü firmanızın elinde olacaktır.

* Ürününüz üretilmiş olsa dahi kalite kontrolü yapılacak ve önleyici kalite güvencesine firma olarak geçiş yapmış olacaksınız.

* Firmanın ürün üretim aşaması ve sonrası ile alakalı tüm tehlikeler başlangıç aşamasında bilinecek ve gerekli önlemler alınarak giderilecektir.

* Genel olarak güvenlik ile alakalı tüm konulardan bilgi sahibi olan personele ve gıda işletmesine sahip olacaksınız.

* HACCP uygunluğu sayesinde ürünleriniz Avrupa Birliği sınırları içerisinde rahat dolaşıma bulunacak ve ticaretiniz daha karlı bir hal alacaktır.

* Ürün proseslerinin kotnrolleri dökümanlarla kanıtlanacaktır. * Yasal mevzuatlar ile uygun olacağı için bir çok alanda işinize yarayacaktır.

Ekol Belgelendirme´nin sizlere sunacağı HACCP danışmanlık hizmeti sayesinde müşterilerinizin güveninde firma ve marka için artışlar gözlemlenecektir. Firmanızın ihracat işlerindeki en büyük kolaylıklarını sağlayacak olan bu standarda uygunluk ile firmanız dış pazardaki yerini rahat bir şekilde alabilir. Ekol Belgelendirme´nin işinin ehli danışmanları sayesinde üretim aşamalarınızdaki bir çok giderde azalma meydana gelecek ve kamu kurumları, özel firmaların açacağı bir çok ihaleye katılabilecek ve ihalede istenilen şartları kolaylıkla yerine getirmiş olacaksınız.

HACCP danışmanlık hizmetimiz sayesinde firmanızın, markanızın ve ürünlerinizin pazardaki gücü artacaktır. Kontrollerin yerine önleyici uygulayıcı sistemlerin geliştirilmesi ile  gıda güvenliğine değer veren firma olarak bilineceksiniz.

Ekol Belgelendirme´nin sizlere sunacağı danışmanlık hizmetinde öncelikle bir ön değerlendirme yapmakta ve firma için HACCP ekibinin oluşturulması sağlanmaktadır. HACCP organizasyonlarının oluşturulması için alanında tecrübeli bir ekip ile uzun yıllardan bu yana bu hizmeti vermekteyiz. Tüm bu aşamaları geçtikten sonra firma içi eğitim kısmına geçeceğiz. Burada uzman eğitmenlerimiz ile HACCP ile gıda önemi ve özellikleri tanımlanacak, proses ve akış şemalarınız hazırlanacaktır. İlgili şemaların hazırlanmasının akabinde hazırlanan proses şemalarının doğrulama işlemleri yapılacaktır. Firmanız için ihtiyaç duyulan HİJYEN BELGESİ ve kontrol prosedürlerini Ekol Belgelendirme olarak aşama aşama tüm ince detayları da göz önünde bulundurarak kontrol altına alacağız.

Tehlike Ve Risk Analizlerinin Yapılması, Kritik Kontrol Noktalarının Belirlenmesi, Kritik Limitlerin Belirlenmesi, İzleme Prosedürlerinin Oluşturulması, Düzeltici Faaliyetlerin Belirlenmesi, Kayıt Tutma, Doğrulama Ve Geçerlilik Prosedürleri aşamaları ve daha fazlası için aklınızdaki tüm sorular adına bize iletişim sayfamzıda yer alan numaralarımızı arayarak ulaşabilirsiniz.

Bizi Takip Edin :
EKOL ULUSLARARASI BELGELENDİRME EĞİTİM HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
  • AMaslak Meydan Sokak. Beybi Giz Plaza No:1 Kat:15 D:55 Sarıyer İstanbul
  • T0212 909 12 07
  • W0552 746 10 51
  • Minfo@ekolbelgelendirme.com
Kapat
Anlık gelişmelerden ve kampanyalarımızdan anında haberdar olmak için bültenimize abone olun!
Whatsapp