Sepetim Sepetim

İş Sağlığı ve Güvenliği Tanımı

İş Sağlığı ve Güvenliği Tanımını sitemizden inceleyebilir ve alanında uzman kadromuzdan bu alanda kaliteli hizmetleri, tüm faaliyetleriniz için tercih edebilirsiniz.

Dünya Sağlık Örgütü ile Uluslararası Çalışma Örgütlerinin tanımlamalarına bakıldığında iş sağlığı; tüm mesleklerde çalışanların bedensel, ruhsal ve sosyal yönlerden iyilik hallerinin en üstün düzeyde tutularak sürdürülmesi ve geliştirilmesi çalışmalarından oluşur. Ayrıca iş güvenliği ise çalışanların iş ve işyerlerinde karşılaşacakları tehlikeleri bertaraf etme durumu olmadığı hallerde, azaltılması için geliştirilmiş yükümlülüklere ait teknik kuralların bütünlüğünü ifade etmektedir. Bir tanım olan bu uzun cümlede aslında net bir şekilde iş sağlığı ve güvenliği anlatılmıştır.Daha fazla çalışanın yaşamı ve vücut bütünlüklerine yönelik olan tüm riskleri ortadan kaldırmak amaçlanmaktadır.

Yukarıda sizlere bahsettiğimiz tüm bu tanımlardan yola çıktığımızda iş güvenliği ve sağlığı birbirini tanımlayan iki kavramdır. Sağlıklı bir çalışma ortamı oluşturulmak için iş sağlığı alaındaki tüm tehtidleri izole etmek gerekir ve sağlanmalıdır. İş güvenliğinin de geliştirilmesinde iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önüne geçmek, sağlıklı ve güvenli bir ortam oluşturma nedeni ile önemlidir, büyük ölçüde katkı sağlayacaktır.

İşletmelerdeki faaliyetlerin yürütülmesi için bazı zararlı durumların önlenmesi için sistemli ve bilimsel olan tüm çalışmalar bu hizmet ile başarılı bir şekilde yürütülmektedir. İş sağlığı ve güvenliği anlamında önemli olan üç kavramımız bulunmaktadır. Bunlar işletme güvenliğini sağlamak, üretim güvenliğini sağlamak ve çalışanları korumaktır.

Tüm bu kavramlara tek tek göz atacak olursak;

İŞLETME GÜVENLİĞİNİN SAĞLANMASI

İşletmenizde alınması gereken tüm tedbirler iş kazalarından / güvensiz, sağlıksız çalışma ortamından dolayı doğabilecek tüm makinelerdeki arızalar, aksaklıklar, devre dışı kalan makineler, patlama olayları, yangınlar gibi durumlar firmayı tehlikeli bir hal almasına neden olabilir. Bu ve bunun gibi durumları ortadan kaldırabilmemiz için firmanızın güvenliğinin sağlanması gerekmektedir.

ÜRETİM GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK

İşletmenizdeki ürün üretimleriniz esnasındaki güvenliğinin sağlanması, verimlerinin artmasını sağlamak oldukça mühim bir konudur. İşlermelerdeki iş sağlığı ve güvenliğinde meslek hastalıkları, iş kazalarından uzak bir durum oluşturmaktadır. Buda daha sağlıklı ve güvenli çalışma ortamlarında işçilere vermiş olduğu güvenle, iş güçleri ve iş gücü kayıpları azalacaktır, iş veriminde artmalar gözlemlenecektir.

ÇALIŞAN BİREYLERİN KORUNMASI

İş güvenliği ve sağlığında firma çalışanlarının güvenliği ve sağlığı ilk amaçtır. Çalışan bireylerin işletme içerisindeki tüm olumsuz etkilerinin azaltılması gerekmektedir. Rahat ve güvenli bir ortamda çalışmaları sağlamaktayız. Başka bir ifade ile firmanızdaki çalışanların iş kazalarını ve meslek hastalıklarına karşı korumak görevinizdir.

Sizlerde iş sağlığı ve güvenliği alanında firmanız için hzimet almak istediğiniz tüm alanlar için bize ulaşım sağlayabilirsiniz. Ekol Belgelendirme iş güvenliği ve iş sağlığı uzmanları sizlerin hizmetindedir.

Dilediğiniz zaman web sitemizde yer alan numaralarımız üzerinden bizlere ulaşabilir ve tüm sorularınızı sorabilirsiniz. En uygun fiyatlarla iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri alanında sizlerin yanındayız.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

 • Karbon Azaltım Sertifikası
  Karbon Azaltım Sertifikası ihtiyaçlarınız için Türkiye´nin önde gelen firmaları arasında gösterilen Ekol Belgelendirme´den hizmet alabilirsiniz. Uzmanlarımız ile en uygun teklifleri sunuyoruz.
 • Ürün Güvenlik Değerlendirmesi
  Ürün Güvenlik Değerlendirmesi Nedir? Ne işe yarar ve ürünleriniz için hangi aşamada bu detaylara hakim olmanız gerekmektedir? Tüm bilgileri Ekol Belgelendirme sitesinden inceyebilir ve profesyonel desteği firmamızdan alabilirsiniz.
 • FDA Kayıt Belgesi
  Amerika İhracat İçin Fda Kayıt Belgesi başvurularının yapılması, takibi ve başvurunun sonuçlandırılması için Ekol Belgelendirme firmamızdan profesyonel destek alabilir ve hızlı bir şekilde FDA Belgenize sahip olabilirsiniz.
Bizi Takip Edin :
EKOL ULUSLARARASI BELGELENDİRME EĞİTİM HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
 • AMaslak Meydan Sokak. Beybi Giz Plaza No:1 Kat:15 D:55 Sarıyer İstanbul
 • T0212 909 12 07
 • W0552 746 10 51
 • Minfo@ekolbelgelendirme.com
Kapat
Anlık gelişmelerden ve kampanyalarımızdan anında haberdar olmak için bültenimize abone olun!
Whatsapp