Sepetim Sepetim

ISO 10002 Sertifikasyon Süreci

ISO 10002 sisteminin mantığı, kurum dışı sorunları ve iş ile alakalı problemleri kapsamamaktadır. Bu sistem müşterilerin yaptığı şikayetleri ve nedenlerini belirlemeye ve çözmeye yardımcı olmaktadır. Müşterilerin şikayetlerini sağlıklı ve efektif bir şekilde çözmek ve süreci yönetmek için gereken araçları ve eğitimleri sunarak sistemi oluşturur.

ISO 10002 sertifikasyon süreci, işletmelerin bu sistem için gerekli olan eğitimleri alması ve sınavlardan geçmesi sonucu aldığı bir belge ile taçlanmasıdır. Şikayet yönetimi konusunda firmaların adeta kılavuzu olan ISO 10002 sistemi ve belgesi, ilk olarak 2004 senesinde ortaya çıkarılmıştır. Süreç boyunca doğal olarak revizyonlar ve güncellemeler almıştır. En son yapılan revizyon ise 2018 senesinde yapılmıştır.

Sürecin tamamına hakim uzman müşteri temsilcilerimiz ile Ekol Belgelendirme çatısı altında sizlere uzun senelerdir hizmet veriyoruz. Detaylı bilgi için sitemizde yer alan numaramızı hemen arayın.

ISO 10002 Sertifikası Almanın Yararları Nelerdir?


ISO 10002 belgesi almanın birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydaları sıralamak gerekirse aşağıdaki gibi maddeler ortaya çıkmaktadır;

*Geri bildirimleri açık olan, müşteriyi tam olarak odak alan bir sistem yaratmayı ve müşteri şikayetlerini önemsemeyi sağlar.
*Müşterilerden gelen şikayetleri hızlı bir şekilde çözüme ulaştırmayı ve memnuniyeti sağlar.
*Ürün ve hizmetlerin çok daha iyi hale gelmesini, gelişmesini sağlar.
*Müşterilerin beklentilerinin tam olarak belirlenmesini ve ihtiyacın netleşmesini sağlar.
*Personellerin de eğitim alması sayesinden hizmet süreçleri daha sağlıklı ilerler.
*Şikayet ve taleplerin iletimi konusunda müşterilere çok daha pratik ve kolay iletişim kanalları sağlar.
*Gelen şikayetlerin analiz, ölçüm ve değerlendirmesinin yapılması sağlanır.

Bu süreçlerin sağlanmasının getirisi olarak işletmelerin; müşteri bağlılık oranı artacak, sektör prestiji yükselecek, müşteri şikayetleri azalacak, müşteri memnuniyeti oranı artacaktır. Tüm bu süreçleri başarıyla atlatan kurumlar belgeyi almaya hak kazanacaktır. Belge almak için son adımlar ise;

*ISO standartları uygunluk denetlemesi,
*Firmanın kapsamlı incelenmesi ve eksikleri varsa çözüme ulaşması,
*Denetleme sürecinin sonlanması.
 

ISO 10002 Sertifikası Nasıl Alınır?


Mevcuttaki tüm ISO belgelendirme prosedürlerinde olduğu üzere, ISO 10002 için de, müşteri memnuniyeti ortamının sağlanması ve işletme yapısının standart hale getirilmesi, temel kavramlardır. Süreç dahilinde, müşteri ilişkileri bölümü aktive edilmeli, tüm birimlerin sorumluluk, çalışma ilkeleri prosedürleri hazırlanmış olmalıdır. ISO 10002 ile ilgili eğitimler gereksinim duyulan çalışanlara verilmesi sağlıklı olacaktır. İlk aşamayı takiben, firmanızda ISO 10002 belgelendirme için denetim süreci başlar. Eksikler var ise onlar tamamlanır. Sürecin sonunda ise, ISO 10002 belgesi tarafınıza teslim edilir. Firmamız tüm bu süreçleri profesyonel ekibiyle en sağlıklı şekilde hizmet olarak vermektedir. ISO 10002 belgesi için gerekenler aşağıdaki gibi sıralanabilir;

-ISO 10002 standardı sağlanmalıdır.
-Standardın belirlediği kurallara firmanızın uyum göstermesi gerekir.
-Belirli bir süre sistemin doğrulanması için uygulamaların devam etmelidir.
-ISO 10002 ile ilgili eğitimin başarı ile tamamlanmalıdır.
-ISO 10002 belgelendirmesi için başvuru tamamlanmalıdır.
-Firmanızın gerekli belgeleri hazır hale getirilmelidir. Bu belgeler; İmza sirküleri, Faaliyet belgesi, Vergi levhası ve Ticaret sicil gazetesidir.
-ISO 10002 ile ilgili tüm sistem belgeleri, belgelendirme şirketine teslim edilmelidir.
-ISO 10002 ile ilgili olan denetim tarihinin netleştirilmesi gerekir.
-ISO 10002 çerçevesinde yapılan denetim raporuna bağlı olarak gereken çalışmalar yapılmalı ve sonucunda belge firmaya teslim edilmelidir.


ISO 10002 Sertifikasyon Süreci

ISO 10002 Standardı Ana İlkeleri

ISO 10002 standartlarının ilkeleri oldukça detaylıdır. Ancak ana ilkeleri aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür. Ana ilke ve prensipler şu şekildedir;

*Şeffaflık
*Erişebilirlik
*Cevap Verebilirlik
*Objektiflik
*Ücretler
*Gizlilik
*Müşteri Odaklı Yaklaşım
*Hesap Verebilirlik
*Sürekli İyileştirme

Günümüzde firmaların sürekliliği ve başarısı için olmazsa olmaz standartlardan biri olan ISO 10002 ve ISO 10002 sertifikasyon süreci, tüm firmaların profesyonel kurumlardan alması gerekli olan bir eğitim, sistem ve kazanılacak bakış açısı olarak öne çıkmaktadır.

Uygun fiyatlandırma seçenekleri için Ekol Belgelendirme whatsapp hattı, canlı destek hattı veya kurumsal INSTAGRAM hesabı üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Bizi Takip Edin :
EKOL ULUSLARARASI BELGELENDİRME EĞİTİM HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
  • AMaslak Meydan Sokak. Beybi Giz Plaza No:1 Kat:15 D:55 Sarıyer İstanbul
  • T0212 909 12 07
  • W0552 746 10 51
  • Minfo@ekolbelgelendirme.com
Kapat
Anlık gelişmelerden ve kampanyalarımızdan anında haberdar olmak için bültenimize abone olun!
Whatsapp