Sepetim Sepetim

ISO 10002 Şikayet Yönetimini Uygulamak

Günümüzde müşterilerin hizmet anlamında beklentileri hergün daha fazla şekilde artmaktadır. Rakip olan firmalarda doğal olarak çok daha fazla bu konulara kafa yoruyor ve çalışıyor. ISO 10002, uluslararası bir standart olmasından dolayı bu süreçte firmanızı başarılı bir firma haline getirme konusunda ciddi anlamda destek sağlamaktadır. Kendinize ait bir şikayet yönetim sistemi kurmak ve ISO 10002 Şikayet Yönetimini uygulamak sizlere önemli bir değer katacağı tartışılmaz bir gerçektir. Bu sistem sayesinde firmanızın gelişim, büyüme ve başarı süreçlerini hızlandıracağınız kaçınılmazdır. Oluşan müşteri sorunları ve şikayetleri doğru bir şekilde yönetmek ve çözmek için size gerekli araçları ve şartları sunacak olan ISO 10002 sistemi ile müşteri memnuniyetinin artışı hedeflenmektedir.

Ekol Belgelendirmenin alanında uzman müşteri temsilcilerine sosyal medya platformu INSTAGRAM üzerinden de ulaşabilirsiniz.

Müşteri Şikayeti Yönetiminin Faydaları Nelerdir?


ISO 10002 Müşteri Şikayeti Yönetimi sisteminin firmaya sağladığı birçok yarar bulunmaktadır. Bu yararları aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür;

*Müşterilerin yaptığı şikayetlerin sebep ve eğilimlerini belirlemesinden dolayı operasyonel anlamda etkinlik sağlar.
*Müşteri odaklı bakış açısını ve şikayet çözümü oranını artırır.
*Müşteri hizmetleri anlamında ortaya çıkacak olan eğitim ile personel motive olur.
*Total verim anlamında, ISO 10002 ve ISO 9001 standartları birbirine entegre olur.
*Şikayetlerle ilgilenme sistemi sayesinde sürekli olarak gelişim sağlar.
 

ISO 10002 Şikayet Yönetiminin Uygulanması


Firmamızdan ISO 10002 hizmetini almanız için birçok neden saymak mümkündür. Firmamızın profesyonellerinin konudaki uzmanlığı sayesinde, tüm bu ISO 10002 süreci, eğitimleri ve uygulamaları ile tam kapsamlı olarak verilmektedir. Konudaki deneyim ve donanımımız ile sizleri müşteri şikayetleri alanında uzman bir firma ve ekip haline getirmemiz mümkün olacaktır. ISO 10002 şikayet yönetimi sürecinin uygulanması aşağıdaki gibi olmaktadır.

ISO 10002 Belgesi

-Üst yönetimden katılım ve destek alınmalıdır.
-İç iletişim üst düzeyde olmalıdır.
-Mevcut firma yönetiminin ISO 10002 ile ilgili tüm gereksinimleri karşılaması gerekir.
-Etkinlik yönetimi anlamında mevcut müşteri portföyünden geri bildirim almak gerekir.
-En başarılı ve etkili sonuçları alabilmek için de bir uygulama ekibi kurulmalıdır.
-Ekibin tüm görev, sorumluluk ve zaman çizelgeleri hazırlanmalıdır.
-ISO 10002 dahilinde olan tüm yönetim sistemi ilkelerini firmanıza uyarlamanız gerekir.
-Çeşitli teşvik ve eğitimler sayesinde personelin katılımı ve özenmesi sağlanmalıdır.
-Firma çalışanlarının ISO 10002 sistemini öğrenmesi için eğitimler alınmalıdır.
-Sürekli gelişim göstermesi ve etkili olması için sistemi periyodik olarak kontrol etmek gerekir.


ISO 10002 Belgesi Almanın Yolları Nelerdir?Firmamız ISO 10002 belgesi alma sürecinde işinizi kolaylaştırmak için size kılavuz olmaya devam ediyor. Belgelendirme sürecinde, şirketinize atanan bir müşteri yöneticisi ile süreci takip ediyoruz. ISO 10002 belgesi almak için gerekli yöntemler ve alternatifleri aşağıdaki gibidir;

Boşluk Analizi : Tetkik sürecine geçmeden isteğe bağlı olarak yapılan bir değerlendirme sistemidir. Amacı ISO 10002 ihtiyaçlarının karşılanıp karşılanmadığını incelemektir. Tetkik öncesinde yapıldığı için zaman ve para anlamında sürecin verimli gitmesini sağlar.
 
Tetkik Süreci: Tetkik sürecinin temelde iki farklı aşaması bulunur. İlk aşamada; ISO 10002 için gereken prosedürlerden ve de denetimlerden sonra gelişme olup olmadığı kontrolü yapılır ve tetkiğe hazırlık olarak durum gözden geçirilir. Bulunan bilgiler firma ile paylaşılır ve mevcutta oluşan fark ve sorunların çözümü imkanı sağlanır. Eğer gereksinimlerle ilgili bir sorun yoksa da, mevcuttaki prosedürler ve tetkiklerin uygulamaları değerlendirmeye alınır.

Belgelendirme Süreci ve Devamı: Tetkiklerin başarılı geçmesini takiben 1 sene geçerli olan ISO 10002 belgesi sertifikası firmanıza teslim edilecektir. Süreç boyunca firmamız yetkilisi sizinle irtibatta kalarak süreci, sistemin devamlılığını kontrol altında tutacaktır. Süreçteki en önemli konulardan biri; ISO 10002 belgesini almaktan çok, ISO 10002 şikayet yönetimini uygulamak ve süreklilik oluşturmaktır. Bu da gelişimi ve ilerlemeyi, dolayısıyla da firmanın başarısını artırmayı beraberinde getirecektir.

Aklınıza takılan soruların tamamı için Ekol Belgelendirme firmamıza ulaşabilirsiniz. İncelediğiniz web sitesinde yer alan telefon numaraları veya canlı destek hattı sizlerin hizmetindedir.

Bizi Takip Edin :
EKOL ULUSLARARASI BELGELENDİRME EĞİTİM HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
  • AMaslak Meydan Sokak. Beybi Giz Plaza No:1 Kat:15 D:55 Sarıyer İstanbul
  • T0212 909 12 07
  • W0552 746 10 51
  • Minfo@ekolbelgelendirme.com
Kapat
Anlık gelişmelerden ve kampanyalarımızdan anında haberdar olmak için bültenimize abone olun!
Whatsapp