Sepetim Sepetim

ISO 14064 Sera Gazı Hesaplama ve Doğrulama Yönetim Sistemi

ISO 14064 Sera Gazı Hesaplama ve Doğrulama Yönetim Sistemi´ni ele alacak olursak, bu standartta sera gazı envanterlerinin firma veyahut şirket seviyelerindeki tasarımlanmaları, geliştirilmeleri ile alakalı olan ve bunların yanı sıra yönetilmesi ile raporlanma durumları ile alakalı olan tüm şartları, tüm gereklilikleri ilgili ilkeler meydana getirmektedir. Sera gazlarının yönetimlerinde iyileştirmelere gidilmesi ile sera gazı emisyon sınırlamalarının belirlenmesi gerekir. Bir işletmenin sera gazı emisyonları ile uzaklaştırma hesaplamasıyla firmanın aldığı özel tedbirleri, faaliyetlerinin net bir şekilde tanımlanabilmesi adına ISO 14064 gereklidir.

ISO 14064 Sera Gazı Standartları  ile iklim değişiklikleri ve sürdürülebilirlik konularına çok daha yakından sahip olabilirsiniz. Tüm ISO Belgelerinde olduğu gibi ISO 14064´de de en iyi teklifleri bizden alabilirsiniz. Firmaların sera gazı envanterlerinin en iyi düzeylerde tasarlanabilir olması önem taşımaktadır. Firmanızın sera gazı yönetiminde iyileştirmelere gitmesi için belirlenecek olan sınırları biliyor ve işletmenizi kısa süre içerisinde ISO 14064 belgesini almaya hakkazandırıyoruz.

Firmalardan gelen taleplere karşılık gönüllü olarak doğrulanmasını sağlayacak olan ISO 14064 Sera Gazı Standartları Sera Gazı İzleme Raporlama ve Doğrulama Geçerli Kılma Standartlar için bizi arayabilirsiniz.

Ekol Belgelendirme firmasından alacağınız Firmalardan gelen taleplere karşılık gönüllü olarak doğrulanmasını sağlayacak olan ISO 14064 Sera Gazı Standartları Sera Gazı İzleme Raporlama ve Doğrulama Geçerli Kılma Standartları eğitimleri ile iklim değişikliklerine ait tüm detaylara hakim olur, iklim değişikliğine neden olan tüm sera gazlarını bilir ve ülkemizdeki emisyon salınımlarını tanıyabilirsiniz. Alanında uzman danışmanlarımız ile sera gazlarının emisyon değerlerinin hesaplanarak raporlanması işlemlerini Türkiye´nin hemen her ilinde yapmaktayız.  ISO 14064-1 Bölüm 4: Sera Gazı Envanter Tasarımı ve Geliştirilmesi  • ISO 14064-1 Bölüm 5: Sera Gazı Envanter Bileşenleri  • ISO 14064-1 Bölüm 6: Sera Gazı Envanteri Kalite Yönetimi  • ISO 14064-1 Bölüm 7: Sera Gazının Raporlanması  • ISO 14064-1 Bölüm 8: Doğrulama Faaliyetlerinde Kuruluşun Rolü ve daha nicesi için uzmanalrımızdan destek alabilirsiniz.

ISO 14064 genel olarak 3 ayrı bölüme sahiptir. Bu bölümlerden kısaca bahsetmek gerekirse 1.BÖLÜM´de firmaların işletme düzeyindeki sera gazlarının envanterlerinin hazırlanması & geliştirilmesi ve raporlaması için gerekli olan tüm detaylar ele alınır. İKİNCİ BÖLÜMDE ise sera gazı projeleri ile sera gazı emisyonlarının azaltılması veyahut bu gazların uzaklaştırılması / tutulmasındaki artışların sağlanılması üzere özel olarak tasarlanan projelere odaklanılır. SON BÖLÜMDE ise sera gazlarının tüm bilgilerinin değerlendirmesiyle beraber doğrulanmasını yapanlar adına gerekli olan ilkeleri, yol gösterici olan bilgileri edinebilirsiniz.

ISO 14064-1 Standardı Nedir ?Bu standart en fazla tercih edilen standarttır. Sera gazlarının izlenmesi ve raporlanması olarak adlandırılır ve Türkiye sınırları içerisinde hemen her tesis için önem taşımaktadır. Sera gazlarının izlenmesi sistemlerinin kurulması ve raporlanması ile alakalı önemli bilgiler, detaylar içermektedir. Ekol Belgelendirem oalrak Türkiye sınırları içerisinde bulunan tüm tesisler, fabrikalar ve işletmeler için ISO 14064-1 standardı hizmeti verebilmekteyiz.

ISO 14064-2 Standardı Nedir ?


Bu standart ise kurumlar için sera gazlarındaki emisyon değerlerini azaltacak olan sistemlerin, projelerin hesaplanabilir olması ve raporlanabilir olmasını içermektedir. Sadece ülkemizde değil, tüm Dünya´da sera gazının azaltılması ile ilgili olan projelerin az olması nedeni ile az kullanılan bir sera gazı standardı olarak bilinir. Bu alanda da uzmanlarımız ile en iyi hizmetleri, en iyi ölçüm ve raporlamaları yapabilmekteyiz.

ISO 14064-3 Standardı Nedir ?


ISO 14064-3 Standardı  ISO 14064-1 standardından baz alınarak izlenme ve raporlama sistemlerinin yer alması ve ISO 14064-2´ye göre sera gazlarının azaltılması amaçlanan ve doğrulanma ile beraber geçerli olan rehberlik edici bir standardtır.

 

 

 

ISO 14067 KARBON AYAKİZİ DOĞRULAMASIFirmaların karbon ayak izlerinin doğrulanması işlemleri ISO 14067 aracılığı ile ortaya çıkarılmış olan gerekliliklere ve ilkelere göre yapılmaktadır. İşletmelerin ürünlerinden kaynaklı olan karbon ayak izlerinden çıkan değerlerin yaşam döngülerindeki değerlendirilmelerinin yaklaşımlarının hesaplanması, bunların doğrulanabilmesi, raporlanabilir olmsı ile alakalı tüm bilgiler bu standart ile ortaya çıkacaktır. Hemen her işletmenin iklim değişikliklerini dikkate alması ve iklim değişiklikleri hususları ile doğru yoldan mücadele etmesi için ISO 14067 karbon ayakizi doğrulaması sorumluluğu yerine getirilmelidir. Büyük küçük her işletme bu sisteme dahil olmalı ve bu belgeye sahip olmalıdır. Bu aşamada Ekol Belgelendirme sizlere en iyi ISO 14067 tekliflerini vermektedir.

Ekol Belgelendirme Karbon Ayak İzi Doğrulaması kapsamında işletmenizin ihtiyacı olan tüm adımların atılmasını sağlayacak, süreçte uyulması gereken detayları aktaracak, sera gazı hesaplamalarındaki emisyon detayları ile ilgili sınırları aktaracaktır. Ayrıca uzmanlarımız ile sera gazı envanter analizlerinizi yapabilir ve kısa süre içerisinde işletmenizi ISO 14067 standardını almaya hak kazandırabiliriz.

Konu ile alakalı daha fazla bilgi almak ve alanında uzman danışmanlardan sürdürülebilirlik desteği alabilmek isterseniz iletişim sayfasında yer alan telefon numaralarını arayabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular
ISO 14064 Neyin Kısaltmasıdır?

 ISO 14064, "Greenhouse gases -- Part 1: Specification with guidance at the organization level for quantification and reporting of greenhouse gas emissions and removals" olarak adlandırılan bir ISO standardıdır.

 
ISO 14064, sera gazı emisyonları ve çıkarmalarının kuruluş düzeyinde nicelendirilmesi ve raporlanması için belirtilmiş özellikler ve rehberlik içeren bir standardıdır. Bu standardın amacı, kuruluşların sera gazı emisyonlarını ve çıkarmalarını doğru bir şekilde ölçmesine, raporlamasına ve yönetmesine yardımcı olmaktır.
 

ISO 14064 Nedir?

 ISO 14064, sera gazlarının ölçülmesi, raporlanması ve doğrulanması için organizasyon düzeyinde bir çerçeve sağlar.

ISO 14064 Denetimi Nasıl Olmaktadır?

 ISO 14064 standartlarına uyum genellikle belgelendirme kuruluşları veya iç denetim ekibi tarafından gerçekleştirilen bir denetim sürecini içerir.

ISO 14064 Standart Detayları Nedir?

 ISO 14064, sera gazı emisyonlarının ve uzaklaştırmalarının nicelendirilmesi ve raporlanması için genel prensipleri belirler.

ISO 14064 Belgesi Kaç Yıl Geçerlidir?

 ISO 14064 belgesinin geçerlilik süresi standartlar tarafından belirlenmez. Organizasyonlar belgelendirme kuruluşları tarafından belirlenen belgelendirme süreçlerini takip etmelidirler.

ISO 14064 Ne İşe Yarar?

 ISO 14064, sera gazı emisyonlarının ve uzaklaştırmalarının yönetilmesine yardımcı olan bir standarttır.

ISO 14064 Kapsamında Neler Olmalıdır?

 ISO 14064 kapsamında, organizasyonlar sera gazı emisyonlarını ve uzaklaştırmalarını doğru bir şekilde ölçmeli, raporlamalı ve doğrulamalıdır.

ISO 14064 Kapsamında Risk Analizi Nedir?

 ISO 14064 kapsamında risk analizi, organizasyonların sera gazı emisyonları ve uzaklaştırmalarıyla ilgili potansiyel riskleri belirlemek ve yönetmek için yapılan bir süreçtir.

ISO 14064 Belgesini Kimler Almak Zorundadır?

 ISO 14064 belgesi, sera gazlarının yönetimiyle ilgilenen organizasyonlar tarafından tercih edilebilir ancak zorunlu değildir.

Bizi Takip Edin :
EKOL ULUSLARARASI BELGELENDİRME EĞİTİM HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
  • AMaslak Meydan Sokak. Beybi Giz Plaza No:1 Kat:15 D:55 Sarıyer İstanbul
  • T0212 909 12 07
  • W0552 746 10 51
  • Minfo@ekolbelgelendirme.com
Kapat
Anlık gelişmelerden ve kampanyalarımızdan anında haberdar olmak için bültenimize abone olun!
Whatsapp