ISO 15038 Tercüme Hizmetleri Yönetim Sistemi Belgesi

ISO 15038 TERCÜME HİZMETLERİ YÖNETİM SİSTEMİ

EN 15038 TERCÜME HİZMETLERİ KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ 

 EN 15038 özellikle çeviri hizmetleri sağlayıcıları için geliştirilmiş bir kalite standardıdır. EN 15038 standart  tutarlı hizmet kalitesi sağlar.

Birçok çeviri şirketleri müşterilerine sürekli hizmet sağlamak  ve  kalitesini göstermek için bu yönteme ihtiyaç duymuştur.  ISO 9001 standardı , kaliteli sonuçlar  elde edilmesinde tek başına  yeterli gelmemiştir..

Bu standart , belgelendirme kuruluşları tarafından bağımsız, yerinde denetim kullanarak çeviriye  özgü kalite yönetimi sertifikasyonu sağlamak için geliştirildi. EN 15038  dünya çapında kabul görmektedir. Avrupa Birliği ihale şartnamesinde bir kriter olarak istenmeye başladı.

 

EN 15038 STANDARDININ OLUŞUMU

Çeviri sektüründe evrensel bir kalite standardı oluşturmak için Avrupa´da çok sayıda girişim olmuştur. Bu İtalyan UNI 10574 Standart, Avusturya Önorm D 1200 ve Önorm D 1.201 Standartları, Hollanda Taalmerk Standart ve Alman DIN 2.345 Standart içerir. 1999 yılında EUATC (Çeviri İşletmeleri Dernekleri Avrupa Birliği) özel kalite standardı geliştirmek için ihtiyaç duydu. Bu girişim Çeviri şirketleri bazı ulusal dernekler tarafından kurulmuştur.Önceki standartların üzerine inşaadır. Bu standartiçin ilk  Avrupa çapında bir girişim oldu. 2003 yılında EUATC bir sonraki seviyeyi bu standart  belirlemiştir.

Nisan 2003´te CEN, Avrupa standartlarında tek vücut olarak çalışmaya başladı. Eylül 2004 ve EN 15038 yılında başlayan katılımı dönemi Mayıs 2006 tarafından yayımlandı

 

TÜRKİYE DE EN 15038 

Ülkemizin standardizasyon kurumu TSE de bu belgeyi onayladı. TÇİD(Türkiye Çeviri İşletmeleri Derneği), TS EN 15038 numaralı Çeviri Hizmetleri Hizmet Özellikleri’nin Türkçeleştirilmesi amacıyla rapor yazıcı olarak başvuruda bulundu ve kabul edildi. 2008 yılında yapılan taslak çalışmasının ardından rapor Türkçe olarak da hizmete sokuldu.

 

EN 15038 BELGELENDİRMEDE KİMLER FAYDALANA BİLİR?

Ulusal ve uluslararası  tercüme hizmeti veren firmalar

 

EN 15038 TERCÜME HİZMETLERİ BELGELENDİRME İÇERİĞİ

 

 EN 15038 Çeviri Hizmeti Sağlayanların kalite hizmet şartlarını tanımlar.

EN 15038,ARMA NIN DANŞMANLIĞI ile  yazılı çeviri hizmetlerinin kalitesi ve hizmet üretim sürecinin, her zaman müşteri talebini karşılayan en yüksek kalite standartlarında olmasını ve üretilen hizmetin izlenebilirliğini şart koşmaktadır.

EN 15038’e göre, Çeviri Hizmeti Sağlanırken standartların öngördüğü;

*İnsan ve Teknik Kaynaklar,

*Kalite ve Proje Yönetimi,

*Sözleşme Çerçevesi ve

*Hizmet Prosedürleri şartlarının gereklilikleri yerine getirilir.

 En 15038 Kalite Standartlarını uygulamak, sadece prosedürleri kayıt altına almak değildir.

 

Müşterilere Çeviri Hizmetleri Sağlayıcısı olarak; çevirilerini beklentilerini karşılar nitelikte sunmak için en uygun çevirmeni atayıp, çeviriyi yapan kadar yetkin ve profesyonel bir düzeltmen tarafından kontrolünün ve yine standardın gerekliliği olarak denetlenmesi şart koşulmaktadır.

EN 15038 Standartları Kalite Yönetim Sistemi, Çeviri Hizmetleri Proje Yönetimi, Müşteri İlişkileri, İnsan Kaynakları ve Teknik Kaynaklar Yönetimi ile üretilen hizmetin izlenmesi ve yapılan işlerin arşivlenmesi ve değerlendirilmesi ve izlenme yöntemini ve kayıt altına almayı sorgular ve gereklilik şartlarını arar.

 

 EN 15038 BELGELENDİRMENİN FAYDALARI

 

***Belgelendirme müşteride güven oluşturmaktadırBağımsız bir kuruluş tarafından belgelendirilen bir ürün, hizmet veya personel ilgili şartların karşılandığını ve kalitesinin sürekli olarak izlendiği konusunda tüketicilere güven vermektedir.

***Kurumaçısından farklılık yaratır.farklılaştırmaktadırBir belgelendirme kuruluşu tarafından belgelendiriliyor olmak size bir rekabet avantajı getirecektir. Bu avantajla rakiplerinizin önüne geçeceksiniz

***Kalite standarını yükseltir.Belgelendirme kaliteyi getirecektir. Geçerliliği olan bir belge ile müşterilerinize ve iş ortaklarınıza ürün veya hizmet kalitenizi göstermiş olacaksınız

***Tedarikçi olarak ayrıcalık sağlar.Belgeler genellikle sözleşme şartları olarak gündeme gelmektedir. Belgelendirme yaptığınızda ayrıcalıklı tedarikçiler arasına girmeniz mümkün olacaktır.

Bizi Takip Edin :
Ekol Belgelendirme
  • AMaslak Meydan Sokak. Beybi Giz Plaza No:1 Kat:15 D:55 Sarıyer İstanbul
  • T0212 909 12 07
  • W0552 747 10 62
  • Minfo@ekolbelgelendirme.com