ISO 22000 ile HACCP Arasındaki Fark Nedir?

Bu yazımızda siz değerli müşterilerimize ve okurlarımıza ISO 22000 ile HACCP arasındaki fark nedir sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Uzun yıllardır bu sektörde yer alarak gerekli belgelendirmeler konusunda tecrübelerimizi paylaşmaktayız. İlgili süreçler boyunca alanında bilgili, yetkin ve tecrübeli teknik ekibimizle hizmet vermekteyiz. Gıda sektöründeki güvenilirlik ve prestijin en önemli göstergesi olan sertifikaları almak için bizimle iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.  Sürecin geri kalan kısmı için danışmanlık hizmetimizden yararlanarak en kısa zamanda hedefinize kolaylıkla erişebileceksiniz.
HACCP ile ISO 22000 arasındaki farklardan bahsetmek için genel hatları ile ISO 22000 ve HACCP temel özelliklerinden söz etmekte fayda vardır.

Öncesinde de bildirmek isteriz ki Ekol Belgelendirme bu sektörün öncüsüdür ve öncü olmaya devam edebilmek adına her zaman 1.kalite hizmeti sizlere sunma gayretindedir. Aklınıza takılan hususların tamamı için sitemizde yer alan numaralarımızı arayabilir ve alanında uzman danışmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

ISO 22000 standartlarının temel özellikleri;


•    Gıda sektörünün tüm halkalarında uygulanabilen oldukça kapsamlı yönetim sistemidir.
•    Gıda güvenliğine yönelik riskleri ortadan kaldırmak ve yönetmek üzerine oluşturulmuştur,
•    Daha çok müşterilere yönelik standartları ve işletmelerin yasal gereksinimleri sağlamasını hedeflemektedir.
 

HACCP standartlarının temel özellikleri;


•    Gıda güvenliğine dair tüm tehlikelerin tanınmasını değerlendirilmesini kapsar,
•    İlgili tehlikelerin ortadan kaldırılabileceği, azaltılabileceği veya kontrol altına alınabileceği kontrol noktalarının belirlenmesin sağlar,
•    Belirlenen risklerin kabul edilebilirlik veya reddedilmesi gereken düzeyinin belirlenmesini sağlar,
•    Belirlenen kritiklerin her zaman karşılandığının kontrolünü sağlar,
•    Kritik noktaların aşılması halinde yapılması gerekenleri belirler,
•    Uygulanan planın etkinliğini kontrol eder,
•    Uygulanan adımların izlenebilirliğini sağlar.

Uygun teklifler için Ekol Belgelendirme firmasına iribat kanallarından hemen ulaşabilirsiniz.

ISO 22000 ile HACCP Arasındaki Fark Nedir?

Görüldüğü üzere her ikisi de gıdaların güvenliğini sağlamaya ve bunun devamlılığını sürdürmeye yönelik standartları kapsamaktadır. Buna rağmen aralarında belirgin farklılıklar bulunmaktadır. Bu farklılıkları temel hatlarıyla şöyle sıralayabiliriz:

-    Kapsam ve yaklaşım farkı,
-    Standartlar ve uyumluluk farkı,
-    Belgelendirme ve tanınırlık farkı.

Kapsam olarak HACCP, gıda üretim süreçlerindeki olası tehlikeleri analiz ederek kritik noktalarına yönelik uygulanan bir yöntemdir. ISO 22000 ise gıda sektöründeki tüm zincirleri kapsayan oldukça geniş bir yönetim sistemidir. HACCP için üretim süreçleri yönetilmektedir. ISO 22000 da ise üretim, tedarik, dağıtım ve perakende süreçlerinin tamamının yönetimi söz konusudur.

HACCP standartlarının oluşmasında tehlike analizi ve kritik noktaların belirlenmesi önemlidir. Tek başına yeteli olmamaktadır bu nedenle. ISO 22000 standartları ise diğer tüm ISO yönetim sistemleri ile uyumlu olan uluslararası geçerliliğe sahip standartlar topluluğudur. Bu nedenle işletmeler için entegre yönetim sistemleri oluşturulmasında büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Belgelendirme ve tanınırlık bakımından ISO 22000 sertifikası almak belirli bir süreç ve standartların sağlanmasını kapsamaktadır. Tanınırlığı ve kabul edilirliği dünya geneli için geçerli olmaktadır. HACCP ise belgelendirme şartı bulunmayan bir sistem olup uygulama seviyesinde farklılıklar taşıyabilmektedir. Hatta şöyle de diyebiliriz; IS0 22000 belgesi alan bir işletme HACCP koşullarını da zaten sağlamış olmaktadır. HACCP şartlarının sağlandığı bir işletme için ISO 22000 standartlarına sahiptir diyemeyiz. Fakat HACCP şartlarını sağlamış olarak firmamıza başvuru yapması halinde ilgili sertifikalandırma süreci çok daha hızlı ve kolay bir şekilde tamamlanabilecektir.

ISO 22000 ile HACCP arasındaki fark nedir sorusuna genel hatları ile cevap vermeye çalıştık. Günümüzde birçok işletme hem HACCP hem de ISO 20000 süreçlerini birlikte sağlayarak firmaların güvenirliliğini en üst seviyelere taşıyabilmektedir. Böylece sektörde faaliyet gösteren rakiplerine karşın büyük bir avantaj elde ederek büyük bir prestij kazanmaktadır. Bu da tüketicinin gözündeki marka değerini hızla artırmaktadır. Siz de işletmeleriniz için bu avantajlardan faydalanabilmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Gerek mail atarak gerekse telefonla arayarak ilk adımı hızlıca atabilirsiniz.

Ekol Belgelendirme gıda ile ilgili tüm hususlarda uzman kadroya sahip, kısa sürede süreçlerin takibi, sonuçlanmasını sağlayabilen profesyonel ekipler ile çalışır. Aynı zamanda düzenli olarak INSTAGRAM hesabından bilgi aktarır. Sizlerde uygun fiyatlardan bu belgelere sahip olabilmek için bize ulaşabilirsiniz.

Bizi Takip Edin :
EKOL ULUSLARARASI BELGELENDİRME EĞİTİM HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
  • AMaslak Meydan Sokak. Beybi Giz Plaza No:1 Kat:15 D:55 Sarıyer İstanbul
  • T0212 909 12 07
  • W0552 746 10 51
  • Minfo@ekolbelgelendirme.com
Kapat
Anlık gelişmelerden ve kampanyalarımızdan anında haberdar olmak için bültenimize abone olun!
Whatsapp