Sepetim Sepetim

ISO 22000 Nasıl Alınır?

Gıda güvenliği ve yönetimi sistemleri için verilen ISO 22000 nasıl alınır ve kimler alabilir gibi sorulara dair tüm merak edilenleri cevaplamaya çalışacağız. Bu konuda aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını firmamıza başvurarak kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Alanında ehil ve tecrübeli kişilerden oluşan uzman ekiplerimiz sektördeki tüm gelişmeleri yakından takip ederek sizlere yardımcı olmaktadır.

Gıda sektöründe en alt zincirden başlayıp en üst zincire kadar yer alan tüm işletmeler için ISO 22000 belgesi almak büyük bir önem arz etmektedir. Firma sahipleri ve üst düzey yöneticileri bu alandaki prestij ve güvenin en önemli göstergesi olarak bu belgeyi almak için çabalamaktadır. Kurumsallaşma yolundaki en önemli adımlardan birisi olarak bu belge için gerekli olan standartların sağlanması büyük önem taşımaktadır. Sektördeki söz konusu ürünlerin üretiminden tüketimine kadar geçen süreçteki her bir adımın planlanması, kontrol edilmesi, yürütülmesi, olası aksaklıkların ve bozulmaların önlenmesi gibi tüm basamakların sistematik bir biçimde yönetilmesini sağlamaktadır. Bu nedenle ilgili süreçleri en sağlıklı biçimde yönetmek isteyen işletme sahipleri bizimle iletişime geçerek ilk adımı atmış olmaktadır.

Ekol Belgelendirme bu alanda tecrübeli kadrosu ve uzman danışmanları ile size hizmet verir. Daha fazla bilgi almak için lütfen sitemizdeki numaramızı arayın.

ISO 22000 Belgelendirme Aşamaları


Gıda sektöründe söz sahibi olmak ve müşterilerine karşı güven vermek isteyenler firmamıza başvuruda bulunarak ISO 22000 belgelendirme aşamaları sürecinde büyük bir kolaylıkla ilerleme sağlamaktadır. Toplam 6 önemli aşamadan oluşan ISO 22000 gıda güvenliği yönetimi sertifikası almak için izlenmesi gereken yollar ana hatlarıyla şöyledir:

1.    Aşama: Teklif
2.    Aşama: Müracaat
3.    Aşama: Dokümantasyon
4.    Aşama: Denetim Planlama
5.    Aşama: Denetim
6.    Aşama: Sözleşme

Gıda güvenliği yönetimi sertifikasını aldıktan sonra geçerliliği bitmeden ortalama 1 ay kadar öncesinde yenilenmesi için gerekli başvuru yapılabilir. Gerekli kontroller tamamlandıktan sonra uygun görüldüğü takdirde 3 yıl daha geçerliliği onaylanarak sertifikasyon yenilenebilir.

Firmamıza gelerek ISO 22000 nasıl alınır diye soran ve konu hakkında bilgi talep eden firmalar günün sonunda sertifikasyonun ilk süreci olan fiyat teklifi alarak işe başlamaktadır. Bu teklifin hazırlanmasında firmanın iş kapasitesi, çalışan sayısı gibi unsurları büyük önem arz etmektedir. Bu sürecin tamamlanmasının ardından fiyat teklifimizi uygun gören firmalar tarafımıza dönüş yaparak ikinci aşama olan müracaat kısmına geçmiş olur.

ISO Belgelendirme Danışmanlığı

Tarafımıza gelerek müracaat aşamasına geçen firmalar gerekli tüm evrakları ve resmi belgeleri hazırlayarak teslim edere. Böylece resmi başvuru süreci başlamış olur. Üçüncü aşama olan dokümantasyon sürecinde firmamız bir başdenetçi görevlendirerek ilgili evrakları incelenmeye başlanır. İncelemeler neticesinde gerekli şartların sağlandığı görülürse bir sonraki aşama olan denetim planlama süreciyle devam edilir.

Denetim sürecine, firmanın büyüklüğüne bağlı olarak değişebilen bir tarih aralığı belirlenerek başlanır. Bu tarihler firmaya iletilerek uygunluğu teyit edilir. Kabul görmesi halinde ilgili takvime göre beşinci aşama olan denetim süreci başlatılır.
 

ISO Belgelendirme Danışmanlığı


ISO 22000 belgesi almak için ön önemli aşamalardan birisi olan denetim sürecinde ilgili işletmeye yerinde denetim ziyareti gerçekleştirilir. Bu sertifikayı almak için yerine getirilmesi gereken tüm koşullar yerinde denetlenerek kontrolleri yapılır. Varsa aksaklıklar ve eksiklikler tespit edilerek firmaya iletilir ve düzeltmeleri için uygun bir zaman aralığı verilir. Tüm süreç sonunda her şey standartlara uygun bir hale getirildikten sonra artık son adım olan sözleşme aşamasına geçilir. Böylece 3 yıl geçerliliği olan ISO 22000 gıda güvenliği sertifikası ilgili firmaya verilmiş olur. Bu 3 yıllık süreç içerisinde yılda en az 1 defa olmak üzere firmamız tarafından denetim sağlanarak ilgili koşulların sağlandığı kontrol edilir.

Çok daha fazlası için hiç çekinmeden EKOL Belgelendirme firmamıza ulaşabilirsiniz. Türkiye´nin önde gelen belgelendirme hizmetleri sunan firması EKOL sizlere 1 telefon kadar yakın, canlı destek hattı, whatsapp hattı veya email adreslerinden de firmamıza daima ulaşım sağlayabilirsiniz.
 

 

Bizi Takip Edin :
EKOL ULUSLARARASI BELGELENDİRME EĞİTİM HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
  • AMaslak Meydan Sokak. Beybi Giz Plaza No:1 Kat:15 D:55 Sarıyer İstanbul
  • T0212 909 12 07
  • W0552 746 10 51
  • Minfo@ekolbelgelendirme.com
Kapat
Anlık gelişmelerden ve kampanyalarımızdan anında haberdar olmak için bültenimize abone olun!
Whatsapp