Sepetim Sepetim

ISO 22000 Ne İşe Yarar?

Uluslararası Standardizasyon Örgütü (ISO) tarafından geliştirilen bir gıda güvenliği standardı olan ISO 22000´nin yürürlüğe girmesiyle birlikte, artık tüm gıda alanlarına değer verilmekte ve dikkate alınmaktadır. Gıda güvenliği, tüketim noktasında gıda varlığının güvence altına alınma sistemi olarak ifade edilebilir. Gıda güvenliği tehlikeleri gıda zincirinin herhangi bir aşamasında meydana çıkabilmektedir. Bu sebeple  gıda zinciri olarak ifade edilen faaliyet alanında tüm tarafların uygun denetimi ve ortak çabası olmalıdır.

ISO 22000, HACCP sisteminin ilkelerini (Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları) ve Ulusal Gıda Kanunu Komisyonu (UGKK) tarafından geliştirilen uygulama adımlarını entegre eder. HACCP sistemi, tehlike analizinin, etkili bir gıda güvenliği yönetim sisteminin anahtarı olduğunu savunur. ISO 22000, proses türü ve tesislerle ilişkili olabilecek tehlikeler  dahil olmak üzere, gıda zincirinde var olabilecek tüm  tehlikelerin değerlendirilmesini gerekli kılar. Bu nedenle, tehditlerin neden kontrol edilmesi gerektiğini belirlemek ve belgelemek için araçlar sağlar. ISO 22000 Ne İşe Yarar? kapsamında ISO 22000 standardının temel amacı, halk sağlığını koruyan ve sürekli güncellenen bir yönetim sistemi oluşturmaktır. Kısaca gıda güvenliğini sağlamaktır.  

Bu alanda en uygun fiyatları alabilmek adına Ekol Belgelendirme firmamızı arayın. Gıda ile alakalı bir çok hususta bilgilendirme yaptığımız INSTAGRAM sayfamızı da takip etmeyi unutmayın.

Gıda güvenliği,
tüketim noktasında gıdanın neden olduğu tehlikelerin varlığı ve düzeyi ile alakalıdır. Gıda zincirinin yeterli kontrolü önemlidir; çünkü gıda güvenliği tehlikeleri herhangi bir aşamada ortaya çıkabilir. Bu nedenle gıda güvenliği, gıda zincirindeki tüm tarafların ortak sorumluluğu altındadır. Gıda işlemedeki hatalar, ihlallere, kötü itibara, yetersiz beslenmeye, düşük kaliteli ürünlere, gelir kaybına, insanların acı çekmesine ve ölüme yol açabilir.

ISO 22000, gıda tehlikelerini en aza indirir ve gıda zincirinin güvenliğini sağlamaya destek olur. ISO 22000, sistemin tanıtımının yapıldığı ve uygulandığı gıda işleme, üretim, depolama, dağıtım ve gıda ve gıda dağıtımı ile ilgilenenler için bilimsel bir anlam taşımaktadır. ISO 22000, tek başına ya da ISO 9001 gibi diğer yönetim standartlarıyla birlikte de uygulanabilmektedir.

ISO 22000 Gıda Güvenliği Sisteminin Sağladığı Yararlar Nelerdir?


*Daha etkin ve dinamik gıda güvenliği risk yönetimi sağlanır. Bu da gıda kaynaklı hastalıkları azaltmaya yardımcı olur.
*Müşteri bağlılığı ve memnuniyetini arttırma sağlanır.
*Önkoşul programların sistem yönetimini ve kontrolü sağlanır. Böylece ürün verimi gibi sorunlardan kaçınarak düşük kaliteyle ilişkili maliyetler azaltılmış olur.
*Gıda endüstrisi zincirinin tüm parçaları arasında destek ve iletişim sağlanır.
*Kaynaklar optimize edilir ve personel yetkinliği artırılır. Böylelikle çalışma ortamının iyileştirilmesi sağlanmış olur.
*Belgelerin iyileştirilmesi ve izlenmesi kolaylaşır. Daha iyi bir tasarım sunulur. Resmi kontrollerde karşılaşılan sorunların en aza indirilmesine imkan verilir. Bu da yasalara uygunluğu sağlar.
*Müşterilerin gıda güvenliğine olan ilgisi açığa çıkarılır ve pazar payı artmış olur.
*Tedarikçi olarak dış pazarlardaki diğer kuruluşlar ile tutarlılık ve yurt dışında daha etkin pazarlama imkanı sağlanır. 
*Ekonomik büyüme ve gelişme fırsatları arttırılır.


ISO 22000 Ne İşe Yarar?

ISO 22000 gıda güvenliği yönetim sistemi standardı; gıda zincirine doğrudan veya dolaylı olarak dahil bulunan bütün kuruluşlara uygulanabilmektedir. Bunlar arasında;

-Balıkçılar, çiftlikler ve mandıralar,
-Ekmek, tahıl gevreği, konserve ve meşrubat gibi dondurulmuş gıda üreticileri,
-Et, balık ve gıda sanayi firmaları,
-Seyyar yemek satıcıları,
-Hastaneler ve oteller,
-Restoranlar, fast food büfeleri,
-Gıda depolama ve dağıtım şirketleri,
-Gıda işleme ekipmanları, gıda katkı maddeleri, gıda hammaddeleri, paketleme ve sterilizasyon ekipmanları sağlayan firmalar gibi kuruluşlar yer almaktadır.

Belgelendirme teklifi ve sürece dair tüm detaylar ile ilgili bilgi edinmek için sizleri kaliteli hizmet sağlayan firmamız ile iletişime geçmeye davet ediyoruz.

Ekol Belgelendirme bu alanda en uygun fiyatları sizlere sunma gayretinde olmaktadır. Türkiye´nin önde gelen eğitmenleri ve danışmanları ile süreci takip etmekte ve kısa sürede markanız için bu belgeyi alabilme adına gerekli adımları atmaktadır. 

Detaylara hemen erişmek ve bilgi sahibi olmak için iletişim sayfamızdaki numaramızdan bize ulaşabilirsiniz. 

Bizi Takip Edin :
EKOL ULUSLARARASI BELGELENDİRME EĞİTİM HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
  • AMaslak Meydan Sokak. Beybi Giz Plaza No:1 Kat:15 D:55 Sarıyer İstanbul
  • T0212 909 12 07
  • W0552 746 10 51
  • Minfo@ekolbelgelendirme.com
Kapat
Anlık gelişmelerden ve kampanyalarımızdan anında haberdar olmak için bültenimize abone olun!
Whatsapp