ISO 22301 İş Sürekliliği Yönetim Sistemi Belgesi

İş sürekliliği, bir şirketin olağan dışı durumlarla karşılaştığında faaliyetlerini sürdürebilme yeteneğidir. Herhangi bir afet, saldırı, teknik arıza veya başka bir kriz durumunda, iş sürekliliği planları şirketin faaliyetlerini sürdürmesine yardımcı olur ve zararları minimize eder. ISO 22301 İş Sürekliliği Yönetim Sistemi Belgesi, bir şirketin iş sürekliliği yönetim sistemini oluşturduğunu ve uyguladığını belgeleyen bir sertifikadır.

Ekol Belgelendirme firması olarak bu sektörde uzunca bir süredir ISO Belgelendirme alanında uzman bir kadro ile hizmet veriyoruz. Sektörün öncüleri arasında gösterilen firmamızı arayarak sizlerde ihtiyacınız olan belge için en uygun fiyatları alabilirsiniz.


ISO 22301 İş Sürekliliği Yönetim Sistemi Belgesi Ne Sağlar?


ISO 22301 İş Sürekliliği Yönetim Sistemi Belgesi, şirketlere bir dizi avantaj sağlar. Bu belgeyi elde etmek, işinizi güvenli hale getirebilir ve müşterilerinize güvence verebilir. İşte ISO 22301 İş Sürekliliği Yönetim Sistemi Belgesi´nin bazı faydaları:

İş Sürekliliği Sağlama
ISO 22301 Belgesi, iş sürekliliği yönetim sistemini belgeleyerek şirketinize kriz durumlarında faaliyetlerinizi sürdürme yeteneği kazandırır. Bu da müşterilere ve paydaşlara güvence verir ve şirketinizi diğerlerinden ayırır.

Risklerin Azaltılması
Belge, iş sürekliliği planlarının oluşturulmasını ve uygulanmasını gerektirir. Bu da şirketinizin potansiyel riskleri tanımasına ve azaltmasına yardımcı olur. Risklerin önceden belirlenmesi, kriz durumlarında hızlı ve etkili bir tepki vermenizi sağlar.

Müşteri Güveni ve İtibar
ISO 22301 Belgesi, müşterilere iş sürekliliği konusunda güvence sağlar. Bir müşteri, iş sürekliliği konusunda endişelenmek istemez ve sizi tercih ederken bu belgeyi göz önünde bulundurabilir. Belge, işletmenizin profesyonelliğini ve güvenilirliğini kanıtlar.

Yasal ve Düzenleyici Uyumluluk
ISO 22301 Belgesi, iş sürekliliği yönetim sistemini standartlara uygun bir şekilde oluşturmanızı sağlar. Bu da yasal ve düzenleyici gerekliliklere uyum sağlamanızı kolaylaştırır. Belge, hükümet düzenlemelerine ve endüstri standartlarına uymanızı destekler.

ISO 22301 İş Sürekliliği Yönetimi Sistemi standardı; Bir kuruluşa yönelik potansiyel tehditleri ve gerçekleşmeleri durumunda bu tehditlerin iş operasyonlarına etkilerini tanımlayan ve kuruluşun ana paydaşlarının çıkarlarını, itibarını, marka ve değer yaratma faaliyetlerini korumaya yönelik bir müdahale kapasitesine sahip olacak kurumsal bir direnç inşa etmenin ana çerçevesini oluşturan bütünsel yönetim sürecidir. Bu sistemin temel amacı işletmenin olağanüstü bir durum karşısında gerekecek müdahale kapasitesini oluşturmaktır. ISO 22301 İş Sürekliliği Yönetim Sistemi çalışanları, iş süreçlerini ve bilgi teknolojileri dahil olmak üzere tüm teknoloji sistemlerini kapsamaktadır.

ISO 22301 İş Sürekliliği Yönetim Sistemi Belgesi

Türkiye´deki öncü firma olarak bilinen Ekol´den sizlerde hemen teklif alabilirsiniz. İncelediğiniz web sitemizin iletişim sayfasında yer alan numaramızı arayarak bilgi & teklif talebinde bulunun. Anında müşteri temsilcilerimizden bilgi alın ve kısa süre içerisinde başarılı denetimlerden geçerek ihtiyacınız olan bu belgeye sahip olun.

Birçok standartta olduğu gibi bu konuda da bir geçiş (BS 7799-2‘den ISO 27001‘e gibi) kaçınılmaz olmuş ve BS 25999’un yerine geçecek ISO 22301 hazırlanmaya başlanmıştır. 2011 yılı içerisinde taslak sürümü kamuoyu ile paylaşılan standart, 2012 yılı ortasında ISO 22301 Sosyal Güvenlik - İş Sürekliliği Yönetim Sistemi adıyla son hali olarak yayınlanmıştır.
ISO 22301 İş Sürekliliği Yönetim Sistemi ile ilgili sertifikalandırma hizmetini sadece akredite olmuş belgelendirme kuruluşları gerçekleştirmektedir. Bu nedenle, firmaların, belgeyi aldıktan geçerlilik konusunda sıkıntı yaşamamak için sadece bu kuruluşlar ile çalışmaya özen göstermesi gerekmektedir.
 

ISO 22301 İş Sürekliliği Yönetim Sistemi Standart Kapsamı


ISO 22301 standartlarını bütün sektörlerde faaliyet gösteren kuruluşlar, büyük veya küçük olmalarına bakılmaksızın kurabilirler. İşlem hacimlerine ve çalıştırdıkları personal sayısına da bakılmaksızın her kuruluş bu sistemi kurabilir ve ISO 22301 İş Sürekliliği Yönetim Sistemi Belgesi alabilirler. Hatta çok büyük kuruluşlar, organizasyonlarının belli bir ünitesi için de bu sistemi kurabilirler. İş Sürekliliği Yönetim Sistemi, hemen her kuruluş tarafından uygulanması gereken bir standart olması yanında, oldukça kapsamlı ve detaylı bir süreçtir.

22301 ISO

Aşağıda verilen özellikler ISO 22301 İş Sürekliliği Yönetim Sistemi Standartı’nın genel özellikleridir:

* Her tip veya büyüklükteki endüstri veya sektör için geçerlidir.
* Sistematik bir yaklaşım için denenmiş ve test edilmiş bir çerçeve sunar.
* Müşteri ihtiyaçlarını, kurum içi ihtiyaçları, mevzuatı, yasal ve düzenleyici gereksinimleri karşılayan bir çerçeve sağlar.
* İş sürekliliği için standart gereksinimlerini belirler.
* Kesintilere rağmen iş ihtiyaçlarını sürekli karşılayacak bir model sunar.
* Tanımlanmış şartların karşılandığını gösteren sertifikasyon için temel oluşturur.

Genelde bir felaket anında yapılacak çalışmaları düzenleyen acil durum planları ile iş sürekliliği çalışmaları birbirine karıştırılır. Oysa acil durum planları sadece bir felaket durumunu düzenlerken, iş sürekliliği çalışmaları, felaket durumları dışında faaliyetlerin gerektiği şekilde yürütülmesini engelleyecek her durum için yapılmaktadır. Bu yüzden de iş sürekliliği çalışmaları daha çok kesintileri önleyici stratejileri içerirken, acil durum planları felaket sonrası yapılacak işleri düzenler. Yani acil durum planı yapmak İş Sürekliliği Yönetim Sistemi’nin bir alt süreci kabul edilir. Genelde acil durum planları bilgi teknolojileri çalışmalarını kapsar.

EKOL Belgelendirme Kuruluşu olarak diğer hizmetlerimizin yanında ISO 22301 İş Sürekliliği Yönetim Sistemi Belgesi konusunda da hizmet vermekteyiz. Detaylı bilgi almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. ISO 22301 İş Sürekliliği Yönetim Sistemi Belgesi, işletmenizin güvenliğini ve dayanıklılığını artıran önemli bir belgedir. Bu belge, iş sürekliliği yönetim sisteminizi standartlara uygun olarak oluşturduğunuzu ve uyguladığınızı kanıtlar. İş sürekliliği, herhangi bir şirketin başarısı için kritik öneme sahiptir ve ISO 22301 Belgesi, işinizin güvence altında olduğunu gösterir.

Bunlara ek olarak firmamızın müşteri temsilcileri ile hemen görüşmek ve bilgi almak isterseniz kurumsal instagram hesabımızı da takip edeiblirsiniz.

 ISO 22301 İş Sürekliliği Yönetim Sistemi Standart Kapsamı
 
Organizasyonların yürütmüş oldukları bazı faaliyetleri içerisinde kritik olanların süreç detayında bir kesinti ile karşılaşmaması için önemli bir konuma sahip olan belgedir. İş sürekliliği şartlarının sağlanması ve yerine getirilmesi ile ISO 22301 belgesi alınabilmektedir. Türkiye´de iş yaşamının sürekli tehtid altında olduğu bilinmektedir. Gerek doğal felaketler, gerekse ekonomik, sosyolojik ve teknolojik hususlara karşı, felaketlere önceden hazırlıklı olmak için iş sürekliliği yönetim sistemlerine dahil olmak gerekir. Bu kapsamda size bilgi verecek olan Ekol Belgelendirme´nin müşteri temsilcilerine dilediğiniz soruyu sorabilirsiniz.

Ekol Belgelendirme Sertifika Örnekleri için BURAYA TIKLAYINIZ..

ISO 22301 Kritik Süreç ve Kritik Servis Nedir?


Şirketlerin üst yönetimlerinin olası felaket senaryolarına karşın devam edilmesi gereken, mutlak olması gereken karlılıklarını, kesinti maliyetlerini ve itibari değer gibi durumlarının olduğu detayların özellikli ve diğer hususlardan daha önemli olduğunu gösterebilmesidir. Olası bir felaket senaryosunda veya gerçekleşmesinde en önemli olarak gördüğü süreçlerden başlayarak kurtarma ile alakalı işletme faaliyetlerini başlatması ve hemen eski sağlıklı çalışma durumuna döndürmesi istenilir. İşte bu süreçlerin üst yönetimler tarafından gerek itibari anlamda, gerekse mali anlamda sıkıntıya girmesine sebebiyet verecektir. Firmanin kritik servislerinin, kritik süreçlerinin ve faaliyetlerinin doğru bir şekilde değerlendirilmesine dayanan önem sırasına göre öncelendirme yaptığı sıralamalara denilmektedir.

Bu husus ile alakalı merak ettiğiniz bir durum var ise Ekol Belgelendirme´nin uzman danışmanlarından destek alabileceğinizi asla unutmayın.

Bizden alacağınız danışmanlık hizmeti ve eğitim faaliyetleri ile kısa süre içerisinde firmanız gerekli yeterliliğe sahip olacaktır. Uluslararası standartlar kapsamında Ekol Belgelendirme´nin sayısız referansı bu alandaki tecrübesinin 1 numaralı kanıtı olmaktadır. Firmanız için bazı süreçlerin oluşturulmasında ve uygulama adımlarının yapılmasında destek sunuyoruz. Bunlarla ilgili sırası karışık olacak bir şekilde gerekli başlıkları da aktarmak gerekirse;

İç Tetkik

Prosedürlerin oluşturulması

Kritik Servis ve Süreçlere yönelik olarak İş Süreklilik Planlarının oluşturulması

İş Süreklilik Planlarının Test edilmesi

İç Tetkiklerin yapılması

Yönetim Gözden Geçirme Toplantılarının yapılması

Yönetim  Sistemi Doküman Kontrolü, Kayıt Kontrolü

Detaylı İş Etki Analizlerinin yapılması

Paydaşların analiz edilmesi

Kritik Servis ve süreçlerin belirlenmesi

İş Süreklilik Politikalarının oluşturulması

İş Süreklilik Hedeflerinin belirlenmesi

Kritik uygulamaların belirlenmesi

Kritik servis ve süreçlere yönelik olarak Risk değerlendirmelerin yapılması

Firma sistemlerinin ihtiyacı olan talimatların hazırlanması, firmanın planlarının hazırlanması, raporlarının hazır olması gibi adımlarda Ekol Belgelendirme destekçiniz olacaktır.

Daha fazla bilgi ve detay için hemen web sitemizdeki telefon numaramız, canlı destek hattımız veya e-mail adresimizden bize ulaşın. 

ISO 22301 İş Sürekliliği Yönetim Sistemi Belgesi

Bizi Takip Edin :
EKOL ULUSLARARASI BELGELENDİRME EĞİTİM HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
  • AMaslak Meydan Sokak. Beybi Giz Plaza No:1 Kat:15 D:55 Sarıyer İstanbul
  • T0212 909 12 07
  • W0552 746 10 51
  • Minfo@ekolbelgelendirme.com
Kapat
Anlık gelişmelerden ve kampanyalarımızdan anında haberdar olmak için bültenimize abone olun!