Sepetim Sepetim

ISO 31000 Risk Yönetim Sistemi Hangi Kuruluşları İlgilendirir?

Mevcut ekonominin artan belirsizliği, şirketlerin sürdürülebilir rekabet gücü üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Risk yönetimi, hedeflere ulaşmanın belirsizliğinden kaynaklanan potansiyel risklerle başa çıkmayı ve hatta bunları fırsata dönüştürmeyi amaçlayan kritik bir disiplin halini almıştır. Dünya çapında sıklıkla yaşanan krizlerde şirketlerin sürdürülebilirliğini sağlamak için bu riskleri sistematik ve disiplinli bir şekilde yönetmeleri gerekir. ISO 31000, kuruluşların hedeflerine ulaşabilmeleri için potansiyel riskleri sistematik olarak değerlendirmelerine ve potansiyel kayıpların etkisini azaltmak için bilinçli kararlar almalarına olanak tanıyan bir yönetim sistemi standardıdır.

Kurumsal firmaların ilk tercihi her zaman Ekol Belgelendirme olmuştur. İhtiyaç duyduğunuz Uluslararası arenada en çok kabul gören ISO sertifikaları için Türkiye´nin her yerinden bize ulaşabilirsiniz.

Risk yönetimi, bir şirketin varlıklarını, gelirlerini ve itibarını korumak için yapılan yönetim işidir. Bir risk yönetimi programının başarısı, şirketin üstlendiği risklerin  maliyetinin zaman içinde azalması olarak ölçülür. Bunu başarmanın bir yolu, kontrol önlemleri etkili olduğu sürece bu önlemleri uygulayarak kayıpların boyutunu ve sıklığını azaltmaktan geçer. Bu uygulama sonrasında kalan riskler belirlenir ve değerlendirilir. Dilerse şirket, acil önlem gerektiren riskleri karşılayabilir, karşılayamayacakları ise bırakabilir ve en etkili çözüm, başkalarının etkilerini kontrol ederek aranır. En iyi risk, önceden kaçınılan risktir. En ucuz ve etkili yol, potansiyel riskleri kayıplar oluşmadan önce tespit edip analiz etmek ve mümkün olan en etkin kontrol yöntemlerini kullanarak ortadan kaldırmak ya da kabul edilebilir bir sınıra getirmektir.

Risk yönetim sistemi 31000, birçok hissedarın ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlamaktadır. Örneğin;

 -Kuruluşlarının risk yönetimi politikasını geliştirmekten sorumlu bulunanlar,
 -Risklerin kuruluş genelinde veya belirli bir alanda etkin bir şekilde yönetilmesini sağlamaktan sorumlu bulunanlar,
 -Kurumun risk yönetimi üzerindeki etkisini değerlendirmesi gerekenler,
 -Bu belgeler çerçevesinde risk yönetimini kısmen ya da tamamen açıklayan standartlar, ilkeler, prosedürler vb. programcılar.

ISO 31000 Risk Yönetim Sisteminden Yararlanabilen Kuruluşlar


Risk yönetim sistemlerine ilişkin ISO 31000 standardı, risk yönetimiyle alakalı ilke ve genel esasları düzenlemektedir. Sistem, her türlü kamu, özel veya sosyal girişim, dernek, grup veya şahıs tarafından kullanılabilmektedir. Bu sebeple, ISO 31000 risk yönetim sistemleri standardı herhangi bir sektöre ya da endüstriye has değildir. Dolayısıyla, ISO 31000 risk yönetimi sistemi hangi kuruluşları ilgilendirir? hususunda ulaşılabilecek cevap, tüm kuruluşlar olarak ifade edilebilmektedir. Zira, basit olması için ISO 31000, tüm farklı kullanıcılar için "kuruluş" terimini kullanmaktadır. Bu standart, bir kuruluşun yaşam döngüsü boyunca birçok faaliyete uygulanabilmektedir. Kuruluşun stratejileri, kararları, eylemleri, süreçleri, operasyonları, projeleri, ürünleri, hizmetleri ve varlıkları bu faaliyetleri içermektedir. Kuruluşların mevcut iş uygulamalarında ve süreçlerinde risk yönetimi unsurları mevcuttur. ISO 31000 risk yönetim sistemi hem "risk yönetimi" hem de "riski yönetme" terimlerini kullanır. Genel olarak risk yönetimi; risklerin etkili bir şekilde yönetildiği yapıları tanımlar. Riski yönetme olayı ise bu yapıların belirli risklere uygulanması anlamına gelir.

ISO 31000 Risk Yönetim Sistemi

Konu ile alakalı daha fazla bilgi ve detay için Ekol Belgelendirme´nin sitesinde yer alan telefon numaralarını arayabilir, müşteri hizmetlerine bağlanabilir veya kurumsal INSTAGRAM hesabından DM yolu ile anında bilgi alabilirsiniz.

ISO danışmanları ve yönetim sistemi yöneticileri tarafından hazırlanan risk ve risk yönetimi önerileri, süreç yöneticilerinin sorumlulukları altındaki tüm fırsatları ve riskleri yönetmelerini sağlayarak risk yöneticilerine geçmiş ve güncel verileri karşılaştırma araçları sağlar. Risk yönetimi modülümüz, çoğu şirkete uyan özelleştirilebilir bir metodolojiye sahiptir ve etki, olasılık ve risk önceliği ölçeklerini tanımlamanıza imkan verir. Alanında uzman  kişilerin buluşmasından doğan şirketimiz; tecrübe ve yetkisini bu alanlarda çalışan kişi ve firmalarla paylaşmak amacıyla kurulmuştur. Günümüzde özellikle insan odaklı çalışma prensibi ile firmaların özellikleri ve bunlara bağlı riskler firmamız tarafından değerlendirilmekte, süreç ve hizmete özel çözümler sunulmaktadır. Bunun neticesinde firmalar verimli ve uygun maliyetli uygulamalara yönelmektedir.

İşletmeniz ve faaliyetleriniz hakkında detaylı bilgi aktarmanızın ardından kısa süre içerisinde denetimlerden başarılı bir şekilde geçebilmeniz için Ekol Belgelendirme danışmanları sizlere hizmet verir. Aklınıza takılan hususlar için Ekol´e sitenin iletişim sayfasında yer alan numaradan ulaşabilirsiniz.

 

Bizi Takip Edin :
EKOL ULUSLARARASI BELGELENDİRME EĞİTİM HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
  • AMaslak Meydan Sokak. Beybi Giz Plaza No:1 Kat:15 D:55 Sarıyer İstanbul
  • T0212 909 12 07
  • W0552 746 10 51
  • Minfo@ekolbelgelendirme.com
Kapat
Anlık gelişmelerden ve kampanyalarımızdan anında haberdar olmak için bültenimize abone olun!
Whatsapp