Sepetim Sepetim

ISO 31000 Risk Yönetimi Prensipleri

Risk yönetimi, potansiyel risklerin mevcut bilgiler yardımıyla sistematik olarak yönetilmesi, potansiyel kayıpların tehlikeli ve  muhtemel hale gelmeden etkilerinin en aza indirilmesidir. Risk yönetiminin amacı, alınan veya kasıtsız olarak yaratılan riski analiz etmek, şirketin kar veya zararını ölçmek, olumsuz etkilerini kontrol altında tutmak ve kayıpları en aza indirmektir. Bir kuruluşun iş faaliyetlerinde risk yönetimi uygulaması, bilinen riskleri ve gelecekte olası riskleri analiz ettiği, riskleri değerlendirdiği ve bu risklerin gerçekleşmesi durumunda şirkete vereceği zararın boyutunu tahmin ettiği ve risk yönetimini ortadan kaldırmaya ya da bu risklerin etkisini en aza indirmeye çalıştığı anlamına gelir. Risk yönetimi, risklerle tehdide dönüşmeden önce sistematik olarak ilgilenmeyi ifade eder.

Ekol Belgelendirme ile yola çıkın, avantajlardan hemen yararlanın.

Riskler kategorize edilemeyecek kadar  çeşitlidir. Öncelikle şirketin içsel risklerinin belirlenmesi gerekmektedir. Piyasa riski, operasyonel risk, kredi riski,  itibar riski, çevresel risk, iş kazası riski, yasal risk, meslek hastalığı riski ve daha birçok risk olabilir. Bunların tümü değişen derecelerde zarara  sebebiyet verebilmektedir. Bu risklerin belirlenmesi, risk çalışmalarının kategori bazında yapılması riskli alanların unutulmasını engellemektedir. Örneğin, bir şirket riskini ürün girdileri, üretim süreçleri, finansal piyasa koşulları, yasa ve yönetmeliklerdeki değişiklikler ve vergi konuları açısından tanımlamalıdır.
ISO 31000 şirketinin risk yönetim sisteminin temel prensibi, riskli olayların doğru analizlerle önüne geçilmesi ve riskli bir durumun gelmeden önlenmesidir. Diğer önemli ilkeler aşağıda listelenmiştir.

 - Şirket faaliyetlerinde ortaya çıkabilecek risklerin  dikkatli ve ayrıntılı bir şekilde tanımlanması, değerlendirilmesi ve bu riskleri en aza indirecek veya tamamen ortadan kaldıracak önlemlerin uygulanması.
 - Şirketin risklerini yönetmek ve faaliyetlerinin zarar görmeden devam etmesini sağlamak.
- Şirketler için tek seferlik değil, aynı zamanda tutarlı ve tekrarlanabilir risk yönetimi planları oluşturmak ve uygulamak.
- Kurumsal değer yaratmak ve sürdürmek.
- Şirkete rakipleri karşısında avantaj sağlamak
- Risk yönetimi süreçlerinin şirketin günlük iş süreçlerinin bir parçası olmasını sağlamak.
- Karar alma sisteminin bir parçası olmak.
- Şirket içi olası risk çatışmalarını önlemek.
- Çalışanların risk yönetimi bilincini artırmak.

ISO 31000 Risk Yönetimi Prensipleri

Kısaca risklerin iki temel özelliği vardır. Bu özelliklerden biri, belirli bir hedefe ulaşılamaması veya bazı istenmeyen olayların meydana gelme olasılığıdır. Diğer bir özelliği de risk gerçekleştiğinde riskin neden olduğu durumların etkisidir. ISO sertifikaları hakkında bilgi ve destek almak istediğiniz an Ekol Belgelendirme´nin numaralarını arayabilirsiniz.

ISO 31000 Risk Yönetim Stratejileri


Hem büyük hem de küçük kamu ya da özel kuruluşların faaliyetleri ile ilgili riskleri etkin bir şekilde yönetmeleri için tasarlanmış risk yönetimi standardı, aynı zamanda ISO 31000 Risk Yönetimi Prensipleri ve stratejilerini bünyesinde barındırmaktadır. İşletmeniz üzerinde olumlu ya da olumsuz etkisi olabilecek riskler için etkili risk yönetimi stratejileri uygulanabilir. Riskin sunduğu fırsatları ve zorlukları anlayarak kâr elde edebilir ve işletmeniz üzerindeki olumsuz mali ve yasal etkilerden kaçınabilirsiniz. Firmamızın ISO 31000 Risk Yönetimi Denetimi ve Eğitimi, performansı bu ilke ve yönergelere göre değerlendirmektedir. Firmamız, tüm endüstriler ve sektörlerde etkili risk yönetimi çözümleri sağlamada güvenilir bir küresel lider olarak ön plana çıkmaktadır. Kapsamlı ve şeffaf risk yönetimi incelemeleri ve tüm sektörlerden geniş bir küresel uzman ağına sahibiz. Yönetim sistemi ve ürün belgelendirme uzmanlarından oluşan ekibimiz ile birlikte, iş akışınızı kesintiye uğratmadan planladığınız plana göre tüm süreçlerinizi belgelendirerek danışmanlık hizmetlerimizi yürütmekteyiz.

Şirketimiz, profesyonel belgelendirme ve eğitim ekibi ile Türkiye genelindeki müşterilerine yönetim sistemlerinin kurulması, oluşturulması, belgelendirilmesi ve etkinliğinin sürekli iyileştirilmesi husularında hizmet vermektedir.

Güvenilir ve uluslararası standartlarda kaliteli bir hizmet için sizlerden de taleplerinizi bekliyoruz. Tüm sertifikasyon süreçlerinde gerekli eğitim ve danışmanlık hizmetleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Prensiplerine bağlı olan danışmanlarımız ile Tüm Türkiye´de sizlerin hizmetindeyiz. Ekol Belgelendirme´nin mutlu müşterileri arasındaki yerinizi hemen alın.

 

Bizi Takip Edin :
EKOL ULUSLARARASI BELGELENDİRME EĞİTİM HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
  • AMaslak Meydan Sokak. Beybi Giz Plaza No:1 Kat:15 D:55 Sarıyer İstanbul
  • T0212 909 12 07
  • W0552 746 10 51
  • Minfo@ekolbelgelendirme.com
Kapat
Anlık gelişmelerden ve kampanyalarımızdan anında haberdar olmak için bültenimize abone olun!
Whatsapp