ISO 31000 Risk Yönetimi Sertifikası

ISO 31000, kuruluşlara risk yönetimi  için uygun araçlar, ilkeler, prosedürler ve yöntemler sağlar. Büyüklüğü, sektörü veya bağlamı ne olursa olsun, herhangi bir şirket risk yönetimini ISO 31000 standardına uyarlayabilir.Standart Standart, şirketin tüm seviyelerinde karar alma süreçlerine entegre edilebilir ve kullanılabilir. Herhangi bir şekilde belge niteliği taşımayan ISO 31000 risk yönetimi, daha çok işletmelerin iç ve dış denetim süreçlerine ilişkin rehberlik niteliğindedir. Risk yönetimi prosedürlerini ve yaklaşımlarını söz konusu standart ile uyumlu hale getiren şirketler, risk yönetimini ve bilgilerini uluslararası geçerliliği olan diğer standartlar ve düzenlemelerle karşılaştırabilmektedir. ISO 31000 sertifikası hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen firmamız ile iletişime geçiniz.

Kurumsal risk yönetim sisteminin kapsamı; risk yönetimi,  tüm kurumsal süreçlerdeki risk faktörlerinin tanımlanması, analiz edilmesi ve bunlara uygun yanıtların oluşturulması süreçlerini içine alır. Mevcut riskleri ele almaktan daha fazlasını yapmak için uygun bir risk yönetimi yaklaşımı oluşturulmalıdır. İyi bir risk yönetimi yapısı, belirsizlik faktörlerini de dikkate almalı ve bunların ticari faaliyetler üzerindeki etkilerini değerlendirmelidir. Risklerin kabulü veya reddi, şirketin tanımladığı tolerans seviyelerine bağlıdır.

Detaylı bilgi edinmek istediğinizde Ekol Belgelendirme´nin sitesinde yer alan numarayı arayabilirsiniz. Ekol Belgelendirme sizlere 1 telefon kadar her zaman yakın.

ISO 31000 Risk Yönetim Sistemine Dair Bilinmesi Gerekenler

Bir durum, olay, süreç veya uygulama ile ilgili risklerin belirlenmesi, önceliklendirilmesi ve değerlendirilmesi gibi adımların oluşturduğu çalışmalar bütünü risk yönetimi şeklinde ifade edilebilmektedir. Risk yönetimi, riskleri proaktif olarak anlama ve yönetme, riskleri en aza indirerek sonuçları en üst düzeye çıkarıp başarıyı optimize etme sürecidir. Bu şekilde, belirsizlik faktörlerinin hedefler üzerindeki etkisi aza indirgenerek kapsamlı, sürdürülebilir ve tutarlı bir süreç yönetimi sağlanabilmektedir.

Risk yönetimi çalışmaları, listelenen riskleri tamamen ortadan kaldırabildiği gibi gerçekleşme olasılıklarını azaltma etkisine de sahiptir. Bunun mümkün olmadığı durumlarda ise riskler azaltılabilir ve kontrol altına alınabilir. Bazı durumlarda, risklerden kaçınmak imkansız olabilmektedir. Bu durumda etkin risk yönetimi, risklere karşı alınması gereken önlemleri tanımlar ve alternatifleri sıralar.

ISO 31000, endüstri, sektör, büyüklük vb. gibi unsurlardan bağımsız olarak işletmeler için ortak bir risk yönetimi yaklaşımı getirmektedir. İç ve dış paydaşları ve süreçleri ile her zaman çeşitli risklerle uğraşmak zorunda olan kuruluşlar, bu konularda uzun vadeli başarı sahibi olmak için ISO 31000 Kurumsal Risk Yönetiminden faydalanabilecektir. Bu standart, şirketlerin sürdürülebilir değer yaratan ve rakipleri karşısında pazar avantajı elde eden uygulamalara, ürünlere ve hizmetlere odaklanmalarına imkan tanımaktadır. Bu sistemi benimseyen firmaların ekonomik ve sosyal performanslarını uzun vadede iyileştirebilecekleri ve çevre yönetiminde sürdürülebilir başarı sağlayabileceklerini söylemek mümkündür. Kurumsal sürdürülebilirlik yönetimi ile ilgili pek çok konuda doğrudan etkisi olan risk yönetimi kavramı, kurumların güçlü ve zayıf yönlerini görmelerini sağlamakta; fırsat ve tehditlerden yararlanmalarına yardımcı olmaktadır. ISO 31000 standardı belgelendirme amaçlı kullanılmasa da kurumlara birçok yönden yol gösteren ISO 31000, eğitim kurumlarının kendilerini alanındaki diğer rakiplerle karşılaştırmasına olanak sağlamaktadır.

ISO 31000 Risk Yönetimi Sertifikası

ISO 31000 Risk Yönetimi Sertifikası, tüm bu konuların merkezinde yer alan çok kritik bir belgeden oluşmaktadır. Risk yönetimi yaklaşımı ve ilgili süreçleri kurumsal yönetim sistemlerine entegre edip işletmen risk yönetimi bilinç ve becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmaktadır. ISO 31000 risk yönetim sistemi oluşturup etkinleştirmek, bunu uygulayıp değerlendirmek ve iyileştirmek isteyen firmaların bu konuda danışmanlık firmaları ile çalışmaları tavsiye edilmektedir. Firmamız, şirketlere süreç boyunca rehberlik ederek etkin risk yönetimi uygulamalarına destek sağlamaktadır. ISO 31000 standardı ve risk yönetimi ile ilgili tüm sorularınız için Danışmanlık firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

Ekol Belgelendirme bu alanda en uygun fiyatları size sunma gayretindedir. Firmamızın alanında uzman müşteri temsilcilerine sitedeki whatsapp hattı, canlı destek hattı veya INSTAGRAM hesabı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bizi Takip Edin :
EKOL ULUSLARARASI BELGELENDİRME EĞİTİM HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
  • AMaslak Meydan Sokak. Beybi Giz Plaza No:1 Kat:15 D:55 Sarıyer İstanbul
  • T0212 909 12 07
  • W0552 746 10 51
  • Minfo@ekolbelgelendirme.com
Kapat
Anlık gelişmelerden ve kampanyalarımızdan anında haberdar olmak için bültenimize abone olun!
Whatsapp