Sepetim Sepetim

ISO 42001 Yapay Zeka Yönetim Sistemi

ISO/IEC 42001:2023 Yapay Zekâ Yönetim Sistemi hakkında önemli bilgilerin yer aldığı bu içeriğimizi Ekol Belgelendirme web sayfamızdan hemen inceleyebilir ve aklınıza takılan hususların tamamı için bize sitemizde yer alan numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.
 


ISO/IEC 42001:2023 Yapay Zekâ Yönetim Sistemi Nedir?


Firmaların yapay zeka ile alakalı olan sistemlerin yönetebilmesini sağlayan uluslararası bir yönetim sistemi standardı olarak ISO 42001 karşımıza çıkmaktadır. Bir çok alanda artık hayatımızda yer alan yapay zekalar dünya üzerinde hemen her alanda tercih edilmektedir. Eğitimden tutun da siber güvenliğe kadar, eğlenceden tutun da finans alanı hatta sağlık alanında dahi geliştirilmiş yapay zeka sistemleri ve uygulamaları hayatları kolaylaştırmaktadır.

Bu alanda sisteme dahil olmak isteyen işletmelerin ve teknolojiyi takip etmek isteyen kuruluşlar için ISO 42001 tasarlanmış ve uygulamaya dahil edilmiştir. Kurumların doğru ve sağlam yapay zeka politikaları geliştirmesi, rolleri ve sorumluluklarını açıkca tanımlaması ve risk ile alakalı değerlendirmeleri yürütmesi gerekir. Sürekli olarak  iyileşmeye açık olmak gerekir. Bu standart firmaların operasyonal anlamda da kusursuz bir şekilde sisteme adapte olması için ISO´da da yer alan planla - uygula- kontrol et ve önlem al denklemini destekler. Yapay zeka ile alakalı olarak sistemlerin yalnızca etkili olması değil aynı zamanda da güvenilir olması, şeffaf olması istenmektedir.

Dünya´mızda hızla gelişmekte olan teknoloji ile alakalı olarak rehberlik sunacak olan ISO IEC 42001 standardı inovasyon yönetimiyle alakalı olarak firmaların riskleri fırsatlara çevirmesi için doğru rotayı çizecektir.

Ekol Belgelendirme olarak teknolojik alanlarda başarılı olan eğitmen ve danışmanlarımız ile süreçleri en iyi şekilde sürdürmekteyz. Konu ile alakalı merak ettiğiniz hususların tamamı için bize sitemizde yer alan numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Şirketlerin ürünlerini, hizmetlerini geliştirebilmek amacı ile ISO 42001 sertifikasına ihtiyaç duyduğunu bilmekteyiz. Her boyutta firmanın, büyük küçük  ölçekli tüm şirketler için geçerli olan bu alanda Ekol Belgelendirme ile yola çıkabilirsiniz. Yapay zekaların oldukça karmaşık bir sisteme sahip olması nedeniyle işinde uzman danışmanlar ile yola çıkmak ve disiplinli, temkinli ilerlemek gerekir. Yapay zekalar ile alakalı birçok detay gündeme gelmektedir. Ekol Belgelendirme´nin alanında uzman danışmanları ile sizi sürece hazırlamaktayız.

ISO 42001 ile veri analizlerinizi yapabilir, makine öğrenimlerinin yapılması ve kullanılmasını sağlayabilir, yapay zeka sistemlerinin uygulanması ile alakalı fırsatları değerlendireiblir ve kendinizi, işletmenizi geliştirebilirsiniz. Sürekli öğrenmeye açık olan bu teknolojide davranışları da siz geliştireceksiniz.

ISO 42001:2023 Yapay Zekâ Standartı aşağıdaki ana bölümleri içerir;

-Kapsam
-Referanslar
-Terimler ve Tanımlar
-Sürdürülebilirlik Yönetim Sistemi (Yapay zeka Yönetim Sisteim)
-Liderlik (Yapay zeka politikası, roller sorumluluklar)
-Planlama (Risk ve Fırsatları ele almak için eylemler)
-Destek (Dokümante edilmiş bilgilerin oluşturulması ve güncellenmesi)
-İşletme (Operasyonel Planlama ve kontrol)
-Değerlendirme (izleme, ölçme ve Analiz)
-İyileştirme (Geliştirme)

11.  EK A Referans Kontrol hedefleri ve Kontrolleri

12.  EK B Yapay zekâ kontrolleri için uygulama kılavuzu

13.  EK C Yapay zekâ ile ilgili potansiyel kurumsal hedefler ve risk kaynakları

14.  EK D Etki alanları veya sektörler arasında YZ yönetim sisteminin kullanımı

ISO 42001 Yapay Zeka Yönetim Sistemi

ISO/IEC 42001:2023 Yapay Zekâ Standartının Kurumunuza Faydaları nelerdir?


İlgili standart tüm yapay sistemleri kapsamında geçerli olmakta ve temin edeceğiniz ISO sertifikası yapay zeka uygulamalarında kullanılabilecek şekilde tasarlanan sistemlerdir. Ekol Belgelendirme´nin eğitmenleri ve danışmanları bu sertifikayı alabilmeniz için gerekli eğitimleri, danışmanlık hizmetlerini size sunacaktır.

* Riskleri bilerek fırsatları yönetmenize rehberlik sağlayacaktır.
* Standardizasyon ile alakalı faaliyetlere katılabilmek için yeni paydaşlarınızın ilgisini çekebilmenizi sağlayacaktır.
* Sektörünüzde bu alana ilk yatırım yapanlardan olacaksınız ve liderliğinizi ISO 42001 ile tetikleyeceksiniz.
* Maliyet ile alakalı tasarruf edinmenizi ve verimlilik alanında artış içerisinde olmanızı sağlayacaktır.
* Trendleri takip etme konusu önemlidir. BU sayede fırsatları belirleyebilecek, sektörel analizlerinizi rahat bir şekilde yapabileceksiniz.
* Her zaman en yeni teknolojiye sahip olmak ve yenilikleri takip etmenize olanak sağlayacaktır.

Ekol Belgelendirme ile sizlerde teknolojiye ayak uydurabilir ve yapay zeka teknolojisi ile alakalı yönetim sistemlerine ait bu önemli sertifikaya sahip olabilirsiniz.

Yapay zeka ile alakalı olarak operasyonel ISO sertifikalarını yakından tanımak, firmanızın sürdürülebilirlik alanındaki performanslarını iyileştirmek ve rakiplerinizden daha avantajlı bir hale gelmek için biz buradayız. Ekol Belgelendirme tüm sisteme dahil olmanız, iletişiminizi güçlendirmeniz için danışmanlarını size sunmaktadır. Sizde ISO 42001 belgesini almak istiyorsanız sitemizde yer alan numaramızdan bize ulaşabilirsiniz.

 

Bizi Takip Edin :
EKOL ULUSLARARASI BELGELENDİRME EĞİTİM HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
  • AMaslak Meydan Sokak. Beybi Giz Plaza No:1 Kat:15 D:55 Sarıyer İstanbul
  • T0212 909 12 07
  • W0552 746 10 51
  • Minfo@ekolbelgelendirme.com
Kapat
Anlık gelişmelerden ve kampanyalarımızdan anında haberdar olmak için bültenimize abone olun!
Whatsapp