Sepetim Sepetim

ISO 9000 Standart Serisi Nedir?

ISO 9000 standart serisi, uluslararası standartları belirleyen bir dizi belgeyi ifade etmektedir. Bunlar, kalite yönetim sistemi için gerekli standartların neler olacağını belirlemektedir. Sözünü ettiğimiz standartlar; organizasyonların kalite yönetim sistemi oluşturması, uygulaması, devamlı olarak iyileştirmesine yönelik gerekliliklerin tespit edilmesini sağlamaktadır.

Bu doğrultuda ISO 9000 serisi; süreç verimliliğinin ve müşteri memnuniyetinin artırılması, ve iş performansının iyileştirilmesi ve mâliyetlerin azaltılması gibi avantajlar sağlamaktadır.

Firmamız; ISO 9000 Standartlar Serisi kapsamına dâhil olan tüm belgeler ve sertifikalar ile ilgili geniş bilgi sahibi olup, bu konuda profesyonel destek ve çözüm sunmaktadır.

Ekol Belgelendirme olarak uzun senelerdir bu sektörde en iyi hizmetleri size vermek için adımlar atmaktayız. İhtiyacınız olan ISO belgeleri için bize sitemizdeki numaradan ulaşabilirsiniz.

ISO 9000 Standart Serisi Nedir?


ISO 9000 Kalite Yönetim Sistemleri kapsamı; temel esaslar, tarifler ve terimlerden oluşmaktadır. Bu doğrultuda ISO 9000 Standardı, kalite yönetim sistemlerinin temel esaslarını açıklamaktadır ve kalite yönetim sistemleri terminolojisini tanımlamaktadır. Yani Bir nevi sözlük mahiyetinde olduğunu söyleyebiliriz.

Bu konuyu biraz daha genişletecek olursak: ISO 9000 standartlar serisi; kalite yönetim sisteminin müşteri beklentilerini ve ihtiyaçlarını karşılamak suretiyle memnuniyeti artırmak için geliştirilmesinde, uygulanmasında ve etkinliğinin iyileştirilmesinde kullanılan bir modeldir. İlk olarak 1987 yılında yayınlanmıştır ve daha sonra pek çok revizyondan geçirilip güncellenmiştir. Normalde seri; ISO 9003, ISO 9002 ve ISO 9001 gibi alt standartlardan meydana gelmektedir. Fakat 2000 yılında gerçekleştirilen bir revizyon ile birlikte bu alt standartlar yerine ISO 9001 standartının tek bir belge hâline getirilmesi sağlanmıştır.
Hangi endüstride faaliyet gösterdiği fark etmeksizin ISO 9000’un tüm organizasyonlar tarafından kullanılabileceğini söylememiz mümkündür. Zira bu, dünya genelinde kabul gören bir kalite yönetim sistemi standardıdır.

Çeşitli ISO belgeleri ve standartları hakkında geniş bilgi, deneyim ve yetki sahibi firmamıza başvurarak daha detaylı bilgi edinebilir, işletmenizin ISO 9000 standartlarına uygunluk sağlaması ve ihtiyaç duyduğunuz sertifikaları edinmeniz için neler yapmanız gerektiğini bizden öğrenebilirsiniz.

ISO 9000 ve ISO 9001 Farkı Nedir?

İkisini birbirinden ayıran hususları kısaca şöyle açıklayabiliriz: ISO 9000 serisi, kalite yönetim sistemi için gereken temel prensiplerin belirlenmesini amaçlamaktadır. Örneğin; müşteri odaklılık, liderlik, süreç ve personel yaklaşımı, sürekli iyileştirme bunlardan bazılarıdır.

Fakat ISO 9001 ise, organizasyonların sözünü ettiğimiz prensipleri uygulamasını sağlayacak gereklilikleri belirlemektedir. Bu doğrultuda şunu söyleyebiliriz ki, ISO 9001; organizasyonlardaki kalite yönetim sistemi için gereklilikleri ortaya koymaktadır. Meselâ; ürün ve hizmet kalitesini artırmak, müşteri ihtiyaçlarını karşılamak, verimliliği artırmak için yapılması gerekenler bunlardandır. Ayrıca organizasyonların belgeleme gereklilikleri de yine ISO 9001 tarafından belirlenmektedir.

Ekol Belgelendirme ile ilgili bilgilere erişmek için müşteri hizmetlerimizde ulaşabilirsiniz.

ISO 9000 Standart Serisi Nedir?

Gerek ISO 9000, gerekse ISO 9001 hakkında geniş bilgi, sertifikasyon süreçlerinde teknik destek ve rehberlik için bize ulaşabilir, firmanızın kalite yönetim sistemini geliştirmek adına ihtiyaç duyduğunuz tüm hizmetlere profesyonel ekibimiz sayesinde sahip olabilirsiniz.
 

ISO 9000 Standart Serisi Ne İşe Yarar?


Yukarıda açıkladığımız üzere; ISO 9000 serisi, çeşitli kalite yönetim sistemi standartlarından biridir. Bu standartlar; organizasyonlarda kalite yönetim sistemi meydana getirilmesi, uygulaması, geliştirilmesi gibi konulara yönelik gereklilikleri belirlemektedir.

Bu doğrultuda; kalite yönetim sistemi için temel ihtiyaçların tespiti, yönetim yaklaşımının ortaya konması, etkili stratejiler oluşturulması, yönetim sistemlerinin etkinliğini değerlendirme (denetimleri planlama, yürütme, izleme ve raporlama) gibi işlemler bu standartlara bağlıdır.

Bunların yanı sıra, destekleyici standartlardan da söz edebiliriz. Örnek vermemiz gerekirse, onlardan bazıları şu şekildedir:

1.    Müşteri memnuniyeti yönetimi (ISO 10002),
2.    Çevre yönetim sistemi için gereksinimler (ISO 14001),
3.    Müşteri şikâyetleri için alternatif çözüm yolları (ISO 10003),
4.    İş güvenliği ve sağlığı yönetim sistemi için gereksinimler (ISO 45001),
5.    Sosyal sorumluluk rehberi (ISO 26000).

Firmanızın ISO 9000 ve ISO 9001 standartlarına uygunluğunu öğrenmek, hata ve eksiklerinizi gidererek organizasyon yapınızda gerekli iyileştirmeyi sağlamak, ihtiyacınız olan ISO belgelerine kolay bir süreç dâhilinde kavuşmak istiyorsanız, profesyonel destek için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Çok daha fazlası için sitemizdeki numaralarımızdan veya INSTAGRAM hesabımızdan bize yazabilirsiniz. Ekol Belgelendirme´nin alanında uzman danışmanları ile birlikte sizleri ihtiyacınız olan ISO Sertifikasına hazırlıyoruz.

Bizi Takip Edin :
EKOL ULUSLARARASI BELGELENDİRME EĞİTİM HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
  • AMaslak Meydan Sokak. Beybi Giz Plaza No:1 Kat:15 D:55 Sarıyer İstanbul
  • T0212 909 12 07
  • W0552 746 10 51
  • Minfo@ekolbelgelendirme.com
Kapat
Anlık gelişmelerden ve kampanyalarımızdan anında haberdar olmak için bültenimize abone olun!
Whatsapp