Sepetim Sepetim

ISO 9001 Belgesi Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Bilindiği gibi ürün, sektör, hizmet gibi pek çok alanda uluslararası geçerlilik önemlidir. Bunun sağlanabilmesi için alınması zorunlu ISO 9001 belgesi geçerlilik süresi ne kadardır? Bu son derecede dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesidir. Çünkü her belge gibi bu belgenin de bir geçerlilik süresi vardır. Mal, hizmet, ürün gibi ticari faaliyetleri yapabilmek için alınan bu belgeye sahip olmak sadece yasal zorunluluk anlamında değil ayrıca güvenirlik anlamında da çok şey ifade etmektedir. Bu sebeple belgeyi almak son derece önemlidir. Bunun için de bazı prosedürler söz konusu olmaktadır.

ISO Belgesi Neden Bu Kadar Önemli?


Sektör fark etmeksizin tüm kuruluşlar ISO belgesine sahip olmalıdır. Bunun için ise sektör fark etmeksizin kuruluşların gereklilikleri yerine getirerek bu belgeye sahip olmaları beklenmektedir. Çünkü bu belge kendi sektöründe, ülkesinde ve faaliyet gösterdiği her birimde güven temini anlamındadır. ISO standartlarında belirli doğrulama ve belgelendirmeler söz konusudur. Bunun yanı sıra bu belge kuruluşlara bir rehber, kılavuz olarak da fayda sağlamaktadır.

Ekol Belgelendirme ile sektörünüz ne olursa olsun, kısa süre içerisinde Kalite Yönetim sistemi belgelendirme hizmeti alabilirsiniz. İşinin uzmanı eğitmenlerimiz ile Türkiye´nin tüm şehirlerinde hizmetinizdeyiz.

ISO Belgesi Neden Alınmalı?

ISO standartları kapsamında pek çok farklı belge bulunmaktadır. Bu belgeler kendi içerisinde 9001, 14001, 45001, 22000 şeklinde değişmektedir. Bunlar alanında uzman ve yetkili bir kuruluş tarafından sağlanan belgelerdir. Ticaret ve hizmet faaliyet alanına göre danışmanlık firmalarından bu belgeleri gerekli prosedürler doğrultusunda almak mümkün olmaktadır. Peki, ISO belgesinin firmalara sağladığı avantajlar nelerdir? Şimdi bunları sıralayalım.

Konu ile alakalı daha fazla bilgi edinmek istediğinizde web sitemizde bulunan irtibat numaralarımız ile Ekol Belgelendirme müşteri temsilcilerine ulaşabilirsiniz.

ISO Belgesinin Firmaya Sağlayacağı Avantajlar

 


1)    Öncelikle bu belge sayesinde firma ister yurtiçi olsun ister yurtdışı rekabet piyasasına girmeye ve orada aktif bir rol oynamaya olanak sağlar. Hatta daha avantajlı bir konuma geçmek adına da büyük önem taşır.

2)    ISO 90001 belgesi sayesinde müşterilerle aynı dili konuşmaya ve standartları yükseltmeye olanak sağlarsınız. Bu da firmanın sektörde daha fazla söz sahibi olmasına ve Pazar payını artırmasına yardımcı olmaktadır.

3)    Bu belge aynı zamanda kurumsallaşmanın da yapı taşlarından bir tanesidir.

4)    Belge sayesinde daha bağımsız profesyonel bir yönetim sürecine geçilmiş olur.

5)    Her şeyden önce kalite standartları belirlendiğinden ötürü hatalı ya da kalitesiz mal üretimi gibi durumların önüne geçmeye yardımcı olmaktadır.

6)    Özellikle yurtdışı ile çalışmalar yürütülüyor ise global anlamda ülkelerle daha güvenilir bir iş akışı gerçekleştirilmesi söz konusu olur.

7)    Tedarikçiler ile güvenli bir alışveriş sağlamaya daha iyi ilişkiler kurmaya ve ilişkilerin bu anlamda daha da geliştirilmesine olanak sağlanır.

ISO belgelendirme
 

ISO 9001 Kalite Belgesi Ne Zaman Güncellenmelidir?


Belge, 3 yıl için düzenlenmektedir. Bununla beraber ISO 9001 belgesi her sene en az bir gözetmen ile birlikte denetime tabi tutulmalıdır. Belgelendirme sürecinde firma nasıl bir ücret ödüyor ise gözetim denetiminde de belirli bir ücret ödemek durumundadır. Şayet bu tutar ödenmez ise ISO 9001 belgesi ilk etapta askıya alınacaktır. Sonrasında ise iptali söz konusu olabilmektedir. Her 3 yılda bir ISO belgesinin denetimi mutlaka gerçekleştirilmek durumundadır.

ISO belgesi düzenlendiğinde üzerinde birtakım detaylar yer almaktadır. Öncelikle belge üzerinde ilk basım tarihi, yani sertifika düzenlenme tarihi olacaktır. Sonrasında ise gözetim tarihi de dediğimiz sertifika geçerlilik tarihi ibaresi bulunacaktır. En sonda ise 3 yıllık olan belgelendirme periyodu yine belge üzerinde yazılacaktır.

Bir Belge edinmek için Ekol´den teklif alabilirsiniz. ISO belgelerinde en uygun fiyatları sizlere sunmaktayız.
 

ISO Belgesi İçin Uzmanından Destek Alın


Pek çok kuruluş ISO 9001 belgesi geçerlilik süresi ne kadardır diye araştırma yaparak yanıltıcı olmayan sonuçlar aramaktadır. Daha önce de dediğimiz gibi ISO 9001 belgesi 3 yıllık süreçte geçerli olmakla beraber güncellenmesi gereken bir belgedir. ISO belgesi hakkında bilgi almak, düzenleme ya da denetim gibi konularda hizmet almak isterseniz danışmanlık firmamızla irtibata geçebilirsiniz.

Ekol Belgelendirme´ye sitesinde yer alan canlı destek hattı veya Instagram hesabından ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

Bizi Takip Edin :
EKOL ULUSLARARASI BELGELENDİRME EĞİTİM HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
  • AMaslak Meydan Sokak. Beybi Giz Plaza No:1 Kat:15 D:55 Sarıyer İstanbul
  • T0212 909 12 07
  • W0552 746 10 51
  • Minfo@ekolbelgelendirme.com
Kapat
Anlık gelişmelerden ve kampanyalarımızdan anında haberdar olmak için bültenimize abone olun!
Whatsapp