Sepetim Sepetim

ISO 9001 Standardını Kimler Kullanabilir/Uygulayabilir?

ISO 9001, uluslararası bir standart olan kalite yönetim sistemini belirleyen ISO tarafından yayınlanmıştır. Bu standart, kuruluşların kalite yönetim sistemini oluşturmasını, uygulamasını ve sertifikalandırmasını sağlar. Bu nedenle pek çok kurum ve kuruluşun merak ettiği konulardan biri de ISO 9001 standardını kimler kullanabilir/uygulayabilir? Genel olarak bakıldığında bu standardın kullanımı ve uygulanması birçok kuruluş ve sektör için uygundur. Ekiplerimiz bu anlamda sizlere hizmet vererek standardı uygulayabilmeniz için işletmeniz kapsamında yardımcı olmakta ve süreçleri yönetmektedir.

Bu standardın genel amacı, kuruluşların müşteri beklentilerini karşılamasını, süreçlerini iyileştirmesini ve sürekli olarak kaliteyi artırmasını sağlamaktır. Bu nedenle, her sektörden ve her büyüklükteki kuruluş, ISO standartlarını benimseyerek kaliteyi artırma hedefine yönelebilir. Bu anlamda kurumun standartlarını uygulamak isteyen bir kuruluş, standart gerekliliklerini yerine getirmek, süreçleri belirlemek, kaynakları yönetmek, performansı izlemek ve sürekli iyileştirmek için çaba göstermelidir. Ayrıca, kuruluş, bir sertifikasyon kuruluşu tarafından denetlenerek uygulamanın sertifikasını alabilir. Bu sertifika, kuruluşun ISO standartlarına uygun olduğunu ve etkili bir kalite yönetim sistemine sahip olduğunu gösterir.

Konu ile alakalı daha detaylı bilgiye erişmek istediğinizde kurumsal web sitemizde yer alan telefon numaramızı hemen arayabilir veya Ekol Belgelendirme´ye INSTAGRAM sayfasından anında ulaşım sağlayabilirsiniz. Ekol Belgelendirme´nin işinde uzman danışmanları ile yola çıkın, kısa süre içerisinde ihtiyacınız olan belgeye sahip olun.

Firmamız Kapsamında ISO 9001 Standardını Alan ŞirketlerGenel olarak pek çok alanda ve sektörde bu belge tercih edilmektedir. Uzun süredir edindiğimiz tecrübelerimiz ile firmamız kapsamında bu standardı uyguladığımız alanlar aşağıdaki gibi sıralanabilir;

İmalat Sektörü
ISO kapsamında olan belgelerden 9001, imalat sektöründe faaliyet gösteren kuruluşlar tarafından kullanılabilir ve uygulanabilir. Otomotiv, elektronik, gıda, ilaç, tekstil gibi birçok imalat şirketi, bu standardı kalite yönetim süreçlerini iyileştirmek için benimsemektedir. Bu standart, üretim süreçlerinde kalite kontrolünü sağlayarak hataları azaltır ve müşteri memnuniyetini artırır. Bu anlamda bizlerin de müşterilerimiz arasında en fazla olan kesimden biri de imalat sektörü olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hizmet Sektörü
Hizmet sektöründe faaliyet gösteren kuruluşlar da ISO kapsamındaki bu standardı kullanabilir. Bankalar, sigorta şirketleri, danışmanlık firmaları, sağlık hizmeti sağlayıcıları, oteller ve restoranlar, lojistik şirketleri gibi birçok hizmet sektörü kuruluşu, müşteri beklentilerini karşılamak ve kaliteyi artırmak için ISO standartlarını uygulamaktadır. Bu anlamda da müşterilerimiz genelde bu sektörlerden olmaktadır.

Kamu Kuruluşları
Kamu sektörü kuruluşları da bu standartları uygulayarak hizmet kalitesini artırabilir. Belediyeler, devlet daireleri, eğitim kurumları gibi kamu kurumları, ISO 9001´in süreçlerini iyileştirmek ve etkin bir şekilde hizmet sunmak için kullanmaktadırlar. Birlikte çalıştığımız kuruluşlardan büyük bir bölümü de bu alanlardadır. Sizler de kamu kuruluşu çerçevesinde ekiplerimiz ile iletişime geçerek standardın uygulanmasını sağlayabilirsiniz.

ISO 9001

KOBİ
Tüm bunların yanında ISO standartları, küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ´ler) için de uygundur. KOBİ´ler, bu standardı benimseyerek kalite yönetim sistemlerini kurabilir ve süreçlerini etkinleştirerek müşteri memnuniyetini artırabilir. Bu standart, KOBİ´lerin rekabet güçlerini artırmasına ve uluslararası pazarda daha iyi bir konuma gelmelerine yardımcı olabilir. Ülkemizde bulunan pek çok KOMİ ile çalışarak bu alanda yetkinliklerini arttıran firmamız ile sizler de iletişime geçebilirsiniz.

Vakıf Ve Dernekler
Kar amacı gütmeyen kuruluşlar da ISO 9001´i kullanabilir. Vakıflar, dernekler, kamu yararına çalışan kuruluşlar, eğitim ve sağlık kurumları gibi kuruluşlar, bu standardı uygulayarak kalite yönetim sistemlerini geliştirebilir ve hizmetlerini etkili bir şekilde sunabilir.

Bu anlamda bakıldığında ilgili standart, çeşitli sektörlerden ve büyüklüklerden kuruluşlar tarafından kullanılabilir ve uygulanabilir. Kuruluşlar, bunu benimseyerek kalite yönetim sistemlerini geliştirebilir, müşteri memnuniyetini artırabilir ve rekabet güçlerini artırabilirler. Bu standart, kalite odaklı bir kültürün oluşturulmasını ve sürekli iyileştirme prensiplerinin benimsenmesini teşvik eder. Sizler de işletmenizi bu alanda büyütmek isterseniz ISO 9001 standardını kimler kullanabilir/uygulayabilir? Gibi sorularınızın cevabını almak ve hizmet almak için ekiplerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir çok büyük kurum ve kuruluşa hizmet veren Ekol Belgelendirme´den sizde hemen teklif alın. Sitemizde yer alan whatsapp hattı / canlı destek hattı veya INSTAGRAM sayfası aracılığı ile müşteri temsilcilerimize ulaşabilirsiniz.
 

 

Bizi Takip Edin :
EKOL ULUSLARARASI BELGELENDİRME EĞİTİM HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
  • AMaslak Meydan Sokak. Beybi Giz Plaza No:1 Kat:15 D:55 Sarıyer İstanbul
  • T0212 909 12 07
  • W0552 746 10 51
  • Minfo@ekolbelgelendirme.com
Kapat
Anlık gelişmelerden ve kampanyalarımızdan anında haberdar olmak için bültenimize abone olun!
Whatsapp