ISO EN 15593 Gıda Paketleme Ambalaj Kalite Yönetim Sistemi Belgesi

ISO EN 15593 GIDA PAKETLEME AMBALAJ KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ BELGESİ

Gıda zinciri üzerinde bulunan bütün üretici firmalar için, gıda güvenliği ve sağlığı en önemli ve zorunlu bir özelliktir. EN 15593, Gıda Paketleme Ambalaj Kalite Yönetimi, tehlike analizi ve risk değerlendirme esasları üzerine kurulmuş ve gıda paketleme sektöründe ve uluslararası alanda tanınırlığa ulaşmış bir standarttır. Gıdanın her sürecinde bulunan imalatçılar adına, gıda sağlığının ve güvenliğinin tehdit meydana getirmeyecek biçimde gıdaların imalatının gerçekleştirilmesi, paketlenmesi, satışa sunulması ve dağıtılması gerekir. İşte bu noktada gıdaların sağlığa uygunluk kapsamında paketlenmesi ve kullanıcılara güvenli bir şekilde ulaştırılması gerekir.

EN 15593 Gıda Paketleme Ambalaj Kalite Yönetim Sistemi Belgesi, gıda üreten firmalar adına paket ve ambalaj üreten firmaların, gerekli sağlığa uygunluk koşullarını esas alarak üretim yaptıklarını kanıtlayan bir belgedir. Başka bir ifade ile EN 15593 belgesi, ürünlerin paketlenme ve ambalajlanma faaliyetlerinin güvenliğini sağlamak için kullanılmaktadır.

Gıda paketlemenin temel amacı, fiziksel korumadır. Yani paketlenen gıda maddelerinin dış faktörler tarafından korunması birinci amaçtır. Paketleme, gıda maddelerinin darbelere, basınca, sıcaklık ve hava koşullarına, bakteri ve küflere karşı korunma sağlar. Aynı zamanda içindeki gıda maddesini su, buhar, toz ve benzeri etkilere karşı korur. EN 15593 standardı ile gıda ürünleri adına paketleme, ambalaj imal eden firmaların hijyen koşulları kapsamında imalatının gerçekleştiğini ispatlamak adına ve tehditleri ortadan kaldırmak için standardın koşullarını yerine getirmeleri gerekir. Özetle ISO 15593 belgesi ürünlerin paketlenmesi ve ambalajlanması ürünlerin güvenliğini sağlamak için kullanılır.

ISO EN 15593 Gıda Paketleme Ambalaj Kalite Yönetim Sistemi Belgesi’nin faydalarını maddeler halinde yazmak gerekirse;

* İşletmenin sorumlulukları ve faaliyet riskleri azalır.
* Hijyen yönetim sisteminin etkinliği onaylanmış olur.
* Tüketicilerin sağlığı korunmuş olur.
* Gıda sektörünün beklentileri karşılanmış olur.
* Gıda üreten firmaların paketleme malzemelerine olan güveni artar.
* Firmanın verimliliği artar, rakiplerine karşı üstünlük elde eder.

Ambalaj ürünlerinin işlevlerini maddeler halinde sıralamamız gerekirse;

* Kimlik Kartı: Ambalajın en önemli fonksiyonlarından biri içindeki ürünün kimlik kartı olma özelliğini taşımasıdır. Ürünle ilgili muhteviyat bilgileri, üretim yeri, üretim ve son kullanma tarihi gibi bilgilerin hepsi ambalajda yer almaktadır.

* Kullanım Kılavuzu: Tüketici, ambalaj içindeki ürünün nasıl kullanılacağını veya tüketileceğini yine ambalajdan öğrenir. Ürünün açıldıktan sonra ne kadar zamanda tüketileceği, hangi sıcaklık koşullarında saklanacağı ve tüketileceği ürün ambalajında yazan bilgilerdendir.

* Sertifikasyon: Ürünün sahip olduğu tüm sertifika bilgileri ambalajda yer almaktadır. Bir ürünün EN 15593 Belgesi, Ekolojik Ürün, HACCP, IFS Gıda, Helal Gıda gibi sertifikalara sahip olduğu ambalajdaki işaret ve logolardan anlaşılmaktadır.

* Ürün Koruma: Ambalajın en temel ve en bilinen işlevi ise kuşkusuz ürünü muhafaza etmesidir. Ürünü fiziksel, kimyasal ve biyolojik etkenlerden koruyarak hem taze kalmasını ve bozulmamasını hem de fiziksel olarak sağlam kalmasını sağlamaktadır.

ISO EN 15593 Gıda Paketleme Ambalaj Kalite Yönetim Sistemi Belgesi Nasıl Alınır?


EN 15593 Gıda Paketleme Ambalaj Kalite Yönetim Sistem Belgesi edinmek için uygulanacak yöntem diğer sertifikasyon yöntemleri ile benzerlik gösterir. Bu sertifikayı almak isteyen ambalaj üreticisi, standardın gerekliliklerine uygun olarak sistemini kurduktan sonra ambalaj üretmeye başlayabilir. Ardından akredite edilmiş bir sertifikasyon kuruluşuna belgelendirme için başvuruda bulunur. İşletme, başvuruyu takiben, ürettiği ürünlerden kuruluşa numune sunar ve işletmesini denetim için sertifika kuruluşuna açar. İşyeri ve numune ürün denetimlerinin sonuçları işletme açısından olumlu ise belgelendirme süreci olumlu sonuçlanmış demektir. Bundan sonra ilgili işletmeye kısaca EN 15593 Belgesi adı verilen Gıda Paketleme Ambalaj KYS Belgesi verilmektedir.

“EKOL Belgelendirme Kuruluşu olarak diğer hizmetlerimiz gibi ISO EN 15593 Gıda Paketleme Ambalaj Kalite Yönetim Sistemi Belgesi konusunda da hizmet sağlamaktayız. Bu konuda detaylı bilgi almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.”

.
 

Bizi Takip Edin :
Ekol Belgelendirme
  • AMaslak Meydan Sokak. Beybi Giz Plaza No:1 Kat:15 D:55 Sarıyer İstanbul
  • T0212 909 12 07
  • W0552 746 10 51
  • Minfo@ekolbelgelendirme.com
Kapat
Anlık gelişmelerden ve kampanyalarımızdan anında haberdar olmak için bültenimize abone olun!