Sepetim Sepetim

ISO EN 26000:2020 Detaylı Bilgiler

ISO EN 26000:2020 Detaylı Bilgiler orjinal içeriğinden Ekol Belgelendirme tarafından çevrilmiştir. Sitemizde ISO 26000 ile alakalı bu içeriği hemen inceleyebilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

ISO (Uluslararası Standardizasyon Örgütü), ulusal standart kuruluşlarının dünya çapındaki bir federasyonudur. (ISO üyesi kuruluşlar). Uluslararası Standartları hazırlama işi normalde ISO aracılığıyla gerçekleştirilir. teknik komiteler. Teknik komitenin oluşturulduğu bir konuyla ilgilenen her üye kuruluş kurulan bu komitede temsil edilme hakkına sahiptir. Uluslararası kuruluşlar, hükümet ve sivil toplum kuruluşları da ISO ile irtibat halinde çalışmalarda yer almaktadır. ISO ile yakın işbirliği Elektroteknik standardizasyonla ilgili tüm konularda Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC). Uluslararası Standartlar, ISO/IEC Direktifleri, Bölüm 2´de verilen kurallara uygun olarak hazırlanmaktadır. Teknik komitelerin temel görevi Uluslararası Standartları hazırlamaktır. Taslak Uluslararası Standartlar teknik komiteler tarafından kabul edilen kararlar oylanmak üzere üye organlara dağıtılır. olarak yayın Uluslararası Standart, oy kullanan üye kuruluşların en az %75´inin onayını gerektirir. Bu belgedeki bazı unsurların patent konusu olabileceği ihtimaline dikkat çekilmiştir. Haklar. ISO, bu tür patent haklarının herhangi birinin veya tamamının belirlenmesinden sorumlu tutulamaz. ISO 26000, ISO/TMB Sosyal Sorumluluk Çalışma Grubu tarafından hazırlanmıştır. Bu Uluslararası Standart, daha fazla uzmandan oluşan çok paydaşlı bir yaklaşım kullanılarak geliştirilmiştir. 90´dan fazla ülke ve 40 uluslararası veya geniş tabanlı bölgesel kuruluş sosyal sorumluluk. Bu uzmanlar altı farklı paydaş grubundandı: tüketiciler; devlet; endüstri; iş gücü; sivil toplum kuruluşları (STK´lar); ve hizmet, destek, araştırma, akademisyenler ve diğerleri. Ayrıca, gelişmekte olan ve gelişmiş arasında bir denge sağlamak için özel hükümler getirilmiştir. taslak oluşturma gruplarında cinsiyet dengesi. Dengenin sağlanması için çaba gösterilmesine rağmen tüm paydaş gruplarının katılımı, tam ve adil bir paydaş dengesi, kaynakların mevcudiyeti ve İngilizce dil becerilerine duyulan ihtiyaç dahil olmak üzere çeşitli faktörler.

Dünyanın dört bir yanındaki kuruluşlar ve paydaşları, ihtiyaç ve sosyal olarak sorumlu davranışın faydaları. Sosyal sorumluluğun amacı, sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunmaktır. gelişim. Bir organizasyonun içinde faaliyet gösterdiği toplum ve toplum üzerindeki etkisi ile ilgili performansı ortamı, genel performansını ve devam etme yeteneğini ölçmenin kritik bir parçası haline geldi. etkin bir şekilde çalışıyor. Bu, kısmen, sağlıklı olma ihtiyacının giderek daha fazla tanınmasının bir yansımasıdır. ekosistemler, sosyal eşitlik ve iyi kurumsal yönetişim. Uzun dönemde tüm organizasyonların faaliyetleri dünya ekosistemlerinin sağlığına bağlıdır. Kuruluşlar, çeşitli yönleriyle daha fazla incelemeye tabidir. paydaşlar. Bir örgütün sosyal sorumluluk konusundaki performansına ilişkin algı ve gerçeklik, etki, diğer şeylerin yanı sıra:

? rekabet avantajı;
? itibarı;
? çalışanları veya üyeleri, müşterileri, alıcıları veya kullanıcıları çekme ve elde tutma yeteneği;
? çalışanların moralinin, bağlılığının ve üretkenliğinin korunması;
? yatırımcıların, sahiplerin, bağışçıların, sponsorların ve finans camiasının görüşü; ve
? şirketler, hükümetler, medya, tedarikçiler, emsaller, müşteriler ve toplumla olan ilişkileri  faaliyet gösterdiği.

Bu Uluslararası Standart, sosyal sorumluluğun altında yatan ilkeler hakkında rehberlik sağlar. sosyal sorumluluk ve ilgi çekici paydaşlar, sosyal sorumluluğa ilişkin temel konular ve konular (bkz. Tablo 2) ve sosyal açıdan sorumlu davranışı kuruluşa entegre etmenin yolları (bkz. Şekil 1). Bu Uluslararası Standart, sonuçların önemini ve sosyal performanstaki iyileştirmeleri vurgular. sorumluluk. Bu Uluslararası Standardın, ister gelişmiş ister gelişmekte olan ülkelerde faaliyet gösteren, büyük veya küçük, özel, kamu ve kar amacı gütmeyen sektörlerdeki tüm kuruluş türleri için yararlı olması amaçlanmaktadır. değilken Bu Uluslararası Standardın tüm bölümleri, tüm kuruluş türleri için eşit kullanımda olacaktır, tüm temel konular, her kuruluş için geçerlidir. Tüm temel konular bir dizi konuyu içerir ve bireyseldir. kuruluşun hangi konuların kuruluş için ilgili ve önemli olduğunu belirleme sorumluluğu, kendi değerlendirmeleri ve paydaşlarla diyalog yoluyla. Diğer herhangi bir kuruluş gibi devlet kuruluşları da bu Uluslararası Standardı kullanmak isteyebilir. Ancak, devletin yükümlülüklerini ikame etmek, değiştirmek veya herhangi bir şekilde değiştirmek amaçlanmamıştır. Her kuruluş, bu Uluslararası Standardı kullanarak sosyal açıdan daha sorumlu olmaya teşvik edilir. Kuruluşların sosyal sorumluluğu anlama ve bütünleştirmenin çeşitli aşamalarında olduğunu kabul ederek, Bu Uluslararası Standart, sosyal sorumluluğun yanı sıra sosyal sorumluluğu ele almaya başlayanlar tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır. uygulanması konusunda daha deneyimli olanlar. Yeni başlayanlar bunu okuyup uygulamayı faydalı bulabilir. Uluslararası Standart, sosyal sorumluluk konusunda bir kılavuz olarak kullanılırken, deneyimli kullanıcılar bunu şu amaçlarla kullanmak isteyebilir: mevcut uygulamaları iyileştirmek ve sosyal sorumluluğu organizasyona daha fazla entegre etmek. Buna rağmen Uluslararası Standart, bir bütün olarak okunmalı ve kullanılmalıdır, okuyucular belirli türlerde sosyal sorumlulukla ilgili bilgiler Tablo 1´deki ana hatları yararlı bulabilir. Kutu 1 özet bilgi sağlar bu Uluslararası Standardın kullanıcılarına yardımcı olmak için.

Bu Uluslararası Standart, kullanıcılara rehberlik sağlar ve belgelendirme için tasarlanmamıştır ve uygun değildir. amaçlar. ISO 26000´e göre belgelendirmeye yönelik herhangi bir teklif veya ISO 26000´e göre belgelendirmeye yönelik herhangi bir iddia, bu Uluslararası Standardın amaç ve amacının yanlış beyanı.

Standart ile alakalı daha fazla bilgi edinmek ve en uygun fiyatlardan standarda sahip olmak için Ekol Belgelendirme´yi arayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

 • ISO 56000 İnovasyon Yönetimi
  ISO 56000 İnovasyon Yönetimi ihtiyaçlarınızda Ekol Belgelendirme sizlere 1 telefon kadar yakındır. Sitemizde bulunan irtibat numaralarımız aracılığıyla hemen bilgi ve teklifi alabilirsiniz.
 • ISO 13485 Sertifikası
  Genellikle hastanelerde kullanılan ve bunların harici medikal sektöründe aktif olarak faaliyet gösteren işletmelerin ürettiği ürünlerde ihtiyaç duyulan bu ISO 13485 Sertifikası için Ekol Belgelendirme´den hizmet alabilirsiniz.
 • CE Teknik Dosyası
  CE Teknik Dosyası hazırlatmak isteyen her işletmenin ilk tercihi Ekol... Firmamızda ihtiyacınız olan CE Belgelendirme sistemleri için gerekli olan teknik dosyaların en hızlı şekilde hazırlandığı firmaya hoşgeldiniz.
Bizi Takip Edin :
EKOL ULUSLARARASI BELGELENDİRME EĞİTİM HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
 • AMaslak Meydan Sokak. Beybi Giz Plaza No:1 Kat:15 D:55 Sarıyer İstanbul
 • T0212 909 12 07
 • W0552 746 10 51
 • Minfo@ekolbelgelendirme.com
Kapat
Anlık gelişmelerden ve kampanyalarımızdan anında haberdar olmak için bültenimize abone olun!
Whatsapp