Sepetim Sepetim

Kalite Yönetim Sistemi Nasıl Kurulur?

Kalite yönetim sistemi nasıl kurulur? Nasıl uygulanır? Gereklilikleri nelerdir? Bu ve benzeri sorularınıza içeriğiimizde genel cevap bulabilir, daha ayrıntılı bilgiyi ise bizimle iletişime geçerek edinebilirsiniz.

Ekol Belgelendirme olarak ISO sertifikalandırma faaliyetleri kapsamında uzun senelerdir sizlere hizmet vermekteyiz. Uzman danışmanlarımız ile ilgili belge sistemi için en iyi şekilde süreçleri atlatmanız için, belge sahibi olmanız için yanınızdayız.

Kalite Yönetim Sistemi Ne Anlama Gelir?

Kurulum sürecini anlatmaya geçmeden önce tanımını yapacak olursak kalite yönetim sistemi; ürün ve hizmetlerde tüm yönleriyle gerekli standartların karşılanmasını ve alıcı memnuniyetinin tesis edilmesini öngören kurallar, uygulamalar ve koşullar bütünüdür.

Bu doğrultuda özetle şunu söyleyebiliriz ki; kalite yönetim sistemleri, sağlıklı üretim ve nitelikli iş gücü için önemli bir gerekliliktir. Müşteri mutluluğunu sağlama, devam ettirme; bunu ölçeklendirilebilir, sürdürülebilir ve tekrarlanabilir boyuta taşıma imkânı verir.
 


Kalite Yönetim Sistemi Kurulumu Nasıl Yapılır?


Kalite yönetim sistemi nasıl kurulur? sorusunun cevabı ve yapılacak uygulama çalışmaları, organizasyonların kendilerine özel yapısı doğrultusunda farklılık göstermektedir. Bununla birlikte firmamız; genel olarak, Kalite Yönetim Sistemi kurulumu ve uygulama süreçlerini, şu adımlara göre planlamaktadır:

1.    Öncelikle gerekli eğitimlerin verilmesiyle işe başlarız.
2.    Ardından sıra, süreç tanımına ve doküman uygulamasına gelir.
3.    Daha sonra sistemin denetimini ve gerekli pilot uygulamaları gerçekleştiririz.
4.    Tespit edilen aksaklıkların ve düzeltmelerin giderilmesi için çözümler sunarız.
5.    İç denetim aşamalarını yerine getiririz.
6.    Belge alma süreçlerini yönetiriz.
7.    Sürdürülebilir iyileşmeye yönelik profesyonel destek sağlarız.
8.    Böylece Kalite Yönetim Sistemi faaliyetlerini tüm yönetişim çalışmalarınıza adapte etmenizi mümkün kılar ve üstün kalite, sürdürülebilir gelişimi firmanızın temel yapı taşı hâline getiririz.

Daha fazla bilgi ve detay için EKOL BELGELENDİRME firmamıza sitesinde yer alan numaradan ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kalite Yönetim Sistemi Nasıl Kurulur?


ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Nasıl Kurulur?


Kalite Yönetim sistemi kurulması
; kuruluş yapısı gözetilerek, ilgili standart şartlarının karşılanacağı bir yapı oluşturmak anlamına gelmektedir. İşte bu amaçla gerçekleştirilecek sistem kurulum faaliyetlerinde, kuruluşların yapısına göre farklılıklar bulunmaktadır. Ancak firmamız genel olarak bu etapta aşağıdaki adımları izlemektedir:

1.    İlk olarak eğitim bilinçlendirme faaliyetlerini gerçekleştiriyoruz. Kuruluş çalışanlarının ve yöneticilerinin kalite yönetimi ve ISO 9000-9001 standartları hususunda geniş bilgi sahibi olmasını sağlıyoruz. Bu doğrultuda sistem kurulumunun proje ekibi tarafından yürütülmesi, personellere yaygınlaştırılması için kuruluş içinde bir eğitim analizi yapıp ihtiyaçları belirliyor ve bunları karşılamaya odaklanıyoruz. Böylelikle standart kurulmadan önce, o standarta ilişkin şartların iyice kavranmasını sağlıyoruz.
2.    Daha sonra süreçlerin tanımlanmasına ve dokümantasyona geçiyoruz. Bu aşamada kuruluşunuzun iş süreçlerini analiz ediyor ve ISO 9001 standart koşullarına göre düzenlenmesine imkân tanıyoruz. Standart şartları kadar, kuruluşunuzun verimliliğini de göz önüne alıyoruz. Zira sistemi kurarken yegâne amacımız standart şartlarını karşılamak olmayıp, ayrıca kuruluş gereksinimlerini de karşılamaktır.
3.    Süreçleri tanımladıktan sonra dokümantasyon metodlarına karar veriyoruz, buna göre dokümante ediyoruz ve oluşturulacak kayıtları belirliyoruz. Yani kuruluşunuzun çalışma kurallarını (talimatlar, prosedürler vs.) belirlemiş oluyoruz.
4.    Sonraki aşamada ise pilot uygulamaya geçiyoruz. Sistem kurulumu ve dokümantasyonu başarıyla tamamladıktan sonra, bunları yavaş yavaş uygulamaya alıyoruz. Yani işlerimizi bütünüyle yeni kurallar ışığında yapmaya başlıyoruz. Personellere yeni kuralların anlatılması, yani çalışanları bilinçlendirme hususuna da büyük önem veriyoruz.
5.    Pilot uygulama esnasında dolayı yaşanabilecek olası problemleri; süreç tanımlamalarımızda ve prosedürlerde oluşacak hatalar, uygulamaya yönelik sıkıntıları çözüme kavuşturuyoruz.
6.    İç denetimleri ve yönetim gözden geçirmeleri (YGG) faaliyetleriyle sisteme son rötuşları yapıyor, belgelendirme aşamasına geçiyoruz. Belgelendirme denetimleri ve işlemlerinizi, ilgili akreditasyon kuralları ve standartlar doğrultusunda yürütüyoruz.
7.    Sürecin tamamlanmasıyla birlikte düzenlenmiş sertifikalarınızı size gönderiyor, sisteminizin devamlılığını sağlamak için gerekli desteği ve iyileştirme çalışmalarını da kesintisiz olarak yürütüyoruz.

Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için bize ulaşabilir, kalite yönetim sistemi kurulumu ile firmanızı farklı bir boyuta taşıyabilirsiniz. Daha fazla bilgi ve detay için sitemizde yer alan numaramızdan veya Ekol Belgelendirme müşteri hizmetlerine ait olan canlı destek kanalından bize yazabilirsiniz. 

Bizi Takip Edin :
EKOL ULUSLARARASI BELGELENDİRME EĞİTİM HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
  • AMaslak Meydan Sokak. Beybi Giz Plaza No:1 Kat:15 D:55 Sarıyer İstanbul
  • T0212 909 12 07
  • W0552 746 10 51
  • Minfo@ekolbelgelendirme.com
Kapat
Anlık gelişmelerden ve kampanyalarımızdan anında haberdar olmak için bültenimize abone olun!
Whatsapp