Sepetim Sepetim

Kalite Yönetim Sistemi Temel İlkeleri ve Prensipleri

Ekol Belgelendirme´de bugün Kalite Yönetim Sistemi Temel İlkeleri ve Prensipleri hakkında bilgiler sizlere sunuldu, sitemizden inceleyebilir ve anında bilgi için bizi arayabilirsiniz. Kalite yönetim sistemi temel ilkeleri ve prensipleri, bu sistemlerin doğru anlaşılıp uygulanması açısından büyük önem taşımaktadır. KYS kurulumu ve uygulama süreçlerinde söz konusu temel prensip ve ilkeleri esas alan firmamız, bunları çalışmalarına ve farklı firma yapılarına entegre ederek üst düzey verimlilik ve başarıya ulaşmaktadır.

Türkiye´nin en tecrübeli danışmanları ile sürece sizi hazırlıyoruz. Ekol Belgelendirme´nin bu alanda sayısız referansu bulunmaktadır.

Kalite Yönetim Sistemi Temel İlkeleri Nelerdir?


Etkin bir kalite sistemi; şirketlere, kendi performanslarını devamlı geliştirme ve çeşitli zorlukların üstesinden rahatlıkla gelme fırsatı sunan bir araç durumundadır. Bu doğrultuda kalite yönetim sisteminin kapsamı ve yapısı, şirketlerin özel hedeflerine bağlıdır. Sistemin yapısı ile bu özel hedeflerin uyum sağlaması ise, kalite yönetim sistemi ilkeleri doğrultusunda hareket etmekle mümkündür. Bu ilkeler; iş modellerine, karmaşıklıklarına, boyutlarına veya türlerine bakılmaksızın bütün şirketler için eşit olarak geçerlidir.

Kurumsal yükümlülükler hususunda farkındalığı artırmayı amaçlayan bu temel ilkeler, şirketler için uygun bir çerçeve oluşturulmasını mümkün kılmaktadır. Ayrıca söz konusu ilkeler, paydaşların ve müşterilerin beklentilerini karşılamayı da temel almaktadır.

Peki; kalite yönetim sistemi temel ilkeleri nelerdir? Kısaca sıralayacak olursak, şöyle bir liste yapabiliriz:

1.    Müşteri odaklılık (Sürdürülebilir başarı ve şirketin performansının yansıması en önemli ön koşulların başında gelmektedir. Kalite yönetiminin özü budur ve şirketin tüm organizasyonu buna yönelik olmak durumundadır.)
2.    Liderlik (Bu ilke, kuruluşunuzda uyumun ve amacın aynı paydada buluşmasını amaçlamaktadır.)
3.    Süreç odaklı yaklaşım,
4.    İnsanların bağlılığı,
5.    Gerçeklere dayalı karar verme,
6.    İyileştirme,
7.    İlişki yönetimi.

Tüm bu ilkelerin sağlayacağı kazanımlar ve nasıl tatbik edileceği hakkında ayrıntılı bilgi için bizimle iletişime geçebilir, kalite yönetim sistemini oluşturan temel unsurlarla ilgili geniş kapsamlı eğitim ve danışmanlık hizmetini bizden alabilirsiniz.

Kalite Yönetim Sistemi Temel İlkeleri ve Prensipleri

Ekol Belgelendirme danışmanları ile hemen görüşün, bilgi alın..
 

Kalite Yönetim Sistemi Prensipleri Nelerdir?


Temel ilkelerin yanı sıra kalite yönetim sisteminin prensipleri de standartların anlaşılması ve doğru uygulanabilmesi bakımından büyük ehemmiyet arz etmektedir. Bu doğrultuda, söz konusu prensipleri şöyle ifade mümkündür:

1.    Çalışanların katılımı,
2.    Müşteri odaklılık,
3.    Liderlik,
4.    Süreç yaklaşımı, (Yani süreçlerin tanımlanması, süreç sahiplerinin belirlenmesi, süreçler arasındaki ilişkilerin çözümlenmesi, süreç performansını ölçmek adına standartlar ortaya konması),
5.    Yönetim için sistem yaklaşımı,
6.    Karar verme için gerçekçi yaklaşım,
7.    Sürekli iyileştirme,
8.    Karşılıklı fayda esasına dayalı tedarikçi ilişkisi (Kuruluşlar ve tedarikçileri birbirine bağımlı olduğundan dolayı, karşılıklı yarara dayanan ilişki her ikisinin değer üretme yeteneğini artırmaktadır.)

İşletmenizin kalite yönetim sistemi temel ilkeleri ve prensipleri ile eşsiz avantajlar elde etmesini sağlamak, rekabet gücünü artırmak ve firmanıza sürekli iyileştirme disiplini kazandırmak istiyorsanız, ihtiyaç duyduğunuz desteğe ve profesyonel çözümlere firmamız sayesinde ulaşabilirsiniz.

Böylelikle; müşteri sadakatinizi geliştirme, şikâyetleri ve memnuniyetsizliği azaltma, ürünlerinizin pazara sunma sürecini hızlandırma, çalışanlarınızın yeteneklerini geliştirip bunları şirketinizin menfaati için kullanma gibi ayrıcalıklara sahip olabilirsiniz.

Ayrıca; yukarıda sözünü ettiğimiz kalite yönetim sistemi prensipleri ve ilkelerini profesyonel rehberliğimiz sayesinde işletmenize doğru bir şekilde uyarlayarak, stratejik planlama ve değer yönetimi konularında da rakiplerinize üstünlük sağlayabilirsiniz. Fırsatları ve riskleri hedeflenen şekilde ele almayı öğrenir; periyodik değerlendirme, trend analizi, net vizyonlar, dış ve iç iletişim etkili kurallar belirleme vb. sayısız avantaj elde edebilirsiniz.

Ekol Belgelendirme bu alanda en uygun fiyatları size sunacaktır. Hemen sitede yer alan müşteri hizmetleri numarası üzerinden siparişlerinizi verebilirsiniz. Danışmanlarımız en iyi bilgileri size sunacaktır.  

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

 • UBB Ulusal Bilgi Bankası Kayıt Hizmeti
  UBB Ulusal Bilgi Bankası Kayıt Hizmetine dair Ekol Belgelendirme´nin sizlere sunacağı hizmetler ve detaylar için bu içeriğimizi inceleyebilir ve aklınıza takılan her türlü soru için bizlerle irtibata geçebilirsiniz.
 • ISO 10004 Nasıl Alınır?
  Türkiye´nin öncü belgelendirme firması Ekol´den ISO sertifikası alın! ISO 10004 Nasıl Alınır? sorusunun geniş kapsamlı yanıtı için web sitemizde yer alan numaramızı hemen arayabilirsiniz.
 • Uluslararası Çalışma Standartları (ILS) Danışmanlık Hizmetleri
  Uluslararası Çalışma Standartları (ILS) Danışmanlık Hizmetlerinde işinin ehli danışmanları ve eğitmenleri bünyesinde barındıran Ekol Belgelendirme sizlere bir telefon kadar yakın, hemen arayın ve profesyonel hizmeti alın.
Bizi Takip Edin :
EKOL ULUSLARARASI BELGELENDİRME EĞİTİM HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
 • AMaslak Meydan Sokak. Beybi Giz Plaza No:1 Kat:15 D:55 Sarıyer İstanbul
 • T0212 909 12 07
 • W0552 746 10 51
 • Minfo@ekolbelgelendirme.com
Kapat
Anlık gelişmelerden ve kampanyalarımızdan anında haberdar olmak için bültenimize abone olun!
Whatsapp