Karbon Ayakizi Ölçümü Hizmeti

Karbon Ayakizi Ölçümü Hizmeti için EKOL Belgelendirme firmasını arayabilir ve kısa süre içerisinde firmanız için bu hesaplamaları yaptırabilirsiniz.

Son senelerde küresel ısınmanın etkilerini malesef daha çok görmekteyiz. Atmosfere salınan sera gazlarının birikimi ile sera etkisi yaratılması nedeni ile yaşadığımız Dünya´da sıcaklıklar artmakta, hatta her geçen sene daha da fazla artmaktadır. Güneş´in dünyaya yaymış olduğu kızılötesi olan ışıkların çok uzak diyarlardan yer yüzüne ulaşması ve denizi ısıtması, toprağı ısıtması ile havada yer alan sera gazlarının artımı ile bazı faktörlerin atmosferden dışarı çıkmasını engellemektedir. Atmosferimizin ısınmasına yol açan bu durumlar karşısında her geçen sene yaşadığımız bölgenin daha da fazla ısındığını görebiliriz.

Analizlere bakıldığında son 100 sene içerisinde 1 dereceye yakın bir ısınmanın sera gazı kaynaklı olduğu görülmektedir. Küresel sıcaklığın ilerleyen seneler boyunca artacağını öngören iklim modelleri malesef beraberinde doğa olaylarını, yağış problemlerini ve daha fazlasını getirmektedir.  Karbon ayakizinin öneminden de kısaca bu hususların ardından  bahsetmek gerekirse;

Kişisel faaliyetler, iş kollarındaki faaliyetler sonucunda CO2 (karbondioksit) cinsinden ölçümlenebilen sera gazlarının Dünya´mıza verdiği zararların ölçülmesine KARBON AYAKİZİ hesaplaması denilmektedir. Tüm sera gazları ve karbondioksit atmosferimizde daima olmaktadır. Ancak artan endistriyel yaşantı ile beraber gazların atmosferde olduğu miktarlar artış göstermiş ve küresel ortalama sıcaklıklar her geçen dönemde daha fazla artmıştır. İklim değişiklikleri, doğamızdaki felaketler vb.. bir çok durum ile artık her gün bir yerlerden haberler okumakta veya izlemekteyiz. Yaşantımızdaki aktivitelerimizde, yaşam biçimlerimizde her zaman sera gazı salınımı olmaktadır. Her bireyin karbon ayak izi bulunmaktadır.

En bilindik örneklerden ilerlemek gerekirse işyerlerine giderken kullandığımız araçlarımızın borularından çıkan gazların  bulunduğuu biliyoruz. Bunlar görünenlerdir. Marketten aldığımız tüm ürünlerin üretim aşamasında da sera gazı salınımı olmaktadır.
Karbon ayakizinin azaltılması çok da zor değildir, bireylerin veya işletmelerin karbon ayak izi hesaplamaları için aradığı profesyoneller ise Ekol belgelendirme çatısı altında hizmetlerini Türkiye´nin herhangi bir şehrinde gerçekleştirebilmektedir.

Firmalar, bireyler yaşamlarındaki kalitelerinden çok ufak ödünler vererek dünyayı düşünebilir ve yaşam kalitesini yükseltecek ciddi adımların atılmasını sağlayabilirler. Karbon ayakizlerinin olumsuz etkilerini azaltmak için yapmanız gereken incelediğiniz kurumsal web sitemizin iletişim sayfasında yer alan numaraları aramaktır.

SERA GAZI NEDİR?

Karbondioksit, Metan, Nitroksit, Hidroflorokarbonlar, Perflorokarbonlar, Sülfür Heksaflorit, Ozon, Su Buharı, Kloroflorokarbonlar gibi gazların ısı tutma alanındaki kapasitelerinin fazla olmasından dolayı küresel ısınmada yerlerinin en fazla olduklarını bildiklerimizdir. Sera gazları bunlara denilmektedir.
Karbon ayakizi hesaplaması yapılırken genellikle 6 sera gazının hesaplaması yapılmaktadır. Sera gazı salınımına dikkat edilmezse yakın gelecekte bizleri bekleyen bazı sorunlardan sizlere bahsetmek istiyoruz;

* Kuraklıklar artacak ve her geçen sene kar yağışı azalacaktır. Dünya´nın en büyük buzullarının eriğini artık araştırmalarınızda görebilirsiniz, bu buzullar ilerleyen senelerde erimeye malesef devam edecek  ve aynı zamanda artan sıcaklıklar nedeni ile orman yangınları fazlalaşacaktır.

* Eriyen buzullar sebebi ile denizlerimizde, okyanuslarımızda su seviyesi artacak ve Dünya´nın pek çok noktasında su seviyesi ile aynı hizada olan, yakın olan adalar, ülkeler sulara gömülecektir.

* Erozyon ile tanışacaksınız. Kuraklık artacak ve hemen her ülke çölleşme felaketleri ile başbaşa kalacaktır. Sıcak hava dalgalarına bağlı olan ölümlerin artması ise kaçılınılmaz olacaktır.

* Başta kuzey afrika kıtasında çölleşme olacak ve bu kıtadan büyük miktarlarda göçler olacaktır.

* Tatlı su kaynaklarında ısınan dünya ile birlikte azalma söz konusu olacak ve bir çok şehirde malesef insanlar susuzluk ile karşı karşıya kalacaktır.

* Küresel ısınmanın neticesinde bulaşıcı hastalıkların artacağını biliyoruz. Bu nedenle iklim değişikliklerinin önüne geçebilmek için ticaretten de önce kişisel bakış açımız ve yaşanabilir bir dünya için Karbon Ayakizi hesaplamasını yaptırmalı ve dikkat etmeliyiz.

Daha fazla bilgi ve detay için hemen incelediğiniz kurumsal sitemizdeki numaralarımızı arayarak Ekol Belgelendirme danışmanlarından destek alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

 • Maske Kalite Belgeleri
  Maske Kalite Belgeleri Almak - Maske Üretim Belgesi ve diğer kalite belgeleri hakkında detaylı bilgilere sitemiz üzerinden erişebilir ve alanında uzman kadromuzdan tüm bu belgelendirme işlemleri için uygun fiyatlardan yararlanabilirsiniz.
 • ISO 13485 Nedir?
  Birçok alan için son derece önemli ISO 13485 nedir? Tıbbi cihazlar yönetim sistemi belgesi kişilerin firmalarında ya da işletmelerinde bulunması gereken önemli belgelerdendir. Tıbbi cihazların kalitesinin ve konforunun belirlenmesi için bu be
 • Uluslararası Çalışma Standartları (ILS) Danışmanlık Hizmetleri
  Uluslararası Çalışma Standartları (ILS) Danışmanlık Hizmetlerinde işinin ehli danışmanları ve eğitmenleri bünyesinde barındıran Ekol Belgelendirme sizlere bir telefon kadar yakın, hemen arayın ve profesyonel hizmeti alın.
Bizi Takip Edin :
EKOL ULUSLARARASI BELGELENDİRME EĞİTİM HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
 • AMaslak Meydan Sokak. Beybi Giz Plaza No:1 Kat:15 D:55 Sarıyer İstanbul
 • T0212 909 12 07
 • W0552 746 10 51
 • Minfo@ekolbelgelendirme.com
Kapat
Anlık gelişmelerden ve kampanyalarımızdan anında haberdar olmak için bültenimize abone olun!
Whatsapp