Sepetim Sepetim

Kimyasal Ürün Danışmanlığı

KKDİK Yönetmeliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanmıştır. 2017 senesinde Resmi Gazete´de yayınlanan Kimyasal Ürün Danışmanlığı Yönetmelik ile ilgili detaylar yer almaktadır. Ülkemizde pazarda satışa sunulacak olan tüm ürünler için gerekli olan yükümlülükler ilgili standartlar ve mevzuatlar ile belirlenmiştir.

Ekol Belgelendirme olarak sizler için vereceğimiz Kimyasal Ürün Danışmanlığı alanında Avrupa Birliği içerisinde yer alan ülkelere ihracat yapacak olan firmaların ülkemizdeki faaliyetlerinde Türkiye Cumhuriyeti yönetmeliklerine ve kanunlarına uygun belgelerini hazırlamaları gerekmektedir. Firmamız kimyasaların sınıflandırılmasında, etiketlendirilmesinde bütün dünyanın tek bir sınıflandırma altında olması için BM tarafından yaratılan  (GHS/Global Harmonized System) entegrasyonu yapılmaktadır. Bu aşama ile beraber dünyanın neresine giderseniz gidin düm kimyasalların zararlılık sınıfları ve özellikleri anlaşılır biçimde olacaktır. Uzmanlık isteyen bir süreç olan kimyasal yönetimi hakkınad bilgi ve detaylar için hemen bize ulaşabilirsiniz.

MSDS, İngilizce adıyla “Material Safety Data Sheet” sözcüklerinden meydana gelen kimyasal ürün danışmanlığı insan sağlığı ve güvenlik açısından kimyasallardan kaynaklanabilecek riskleri ve risk faktörlerini oluşturmaktadır. İlgili faktörlerin insan sağlığı veya çevreye verebileceği tüm etkiler araştırılmatkadır. Örneğin maddenin reaktifliği, yangın, tutuşma ve parlama riskleri araştırılmaktadır. Risklerin en aza indirilmesi veya önlenmesi amacıyla Kimyasal Ürün Danışmanlığı hizmetimizde MSDS metini uzmanlarımız tarafından hazırlanmaktadır.

MSDS metni ile ilgili merak ettiğiniz her türlü soru için iletişim sayfamızda bulunan numaralarımızı arayarak bilgi ve destek alabilirsiniz.

MSDS formları genellikle madde tedarikçileri veyahut üreticileri tarafından hazırlanmaktadır. Kimyasal ürün danışmanlığı hizmetimiz dahilinde MSDS hazırlama hizmetlerimizide vermekteyiz. Bir maddenin nasıl güvenli bir şekilde kullanılacağı, ürünün ne şekilde kullanılması gerektiği, ürün kullanılırken karşılaşılabilecek olası riskleri, ürünün tavsiye edilmeyen kullanım şekillerinde kullanılması ile beraber karşılaşılabilecek sorunlardan bahsedilecek olan bu form sayesinde ürünü kullanacak kişilere bazı bilgilerin aktarımı sağlanmaktadır.

Kimyasal Yönetim Süreci Nasıldır?

Kimyasallarda yönetim sürecini maddelendirmek gerekirse, ilgili süreç şu şekildedir;

* Kimyasalların Sınıflandırılması
* Sınıflandırma Etiketleme ve Ambalajlama (CLP/SEA) YÖNETMELİĞİ
* Güvenlik Bilgi Formlarının (MSDS/SDS) Hazırlanması
* Yönetmeliklere Uygun Ambalaj Kullanılması ve Etiket Hazırlanması
* ADR’ye Uygun Ambalaj Kullanılması ve Etiket Hazırlanması
* Envanter Kayıtlarının Oluşturulması

MSDS HAZIRLANMASI

Ülkemizde MSDS formu, sınırlarımızda dolaşımda bulunacak ürünler için Türkçe hazırlanmalıdır. Zararlı Maddeler ve Karışımlara İlişkin Güvenlik Bilgi Formları Hakkında Yönetmelikte yer alan maddeler gereğince tüm aşamalar açıkca anlatılmıştır. İlgili form hazırlanırken her bölümde zorunlu olan belli başlıklar ve konu içeriğine yer verilmelidir. Malzeme güvenlik formlarının hazırlanmasında gerekli olan formata hakim olan Ekol Danışmanlık personeli sizlere firmanızın iş emniyetini arttıracak, kalitesini yükseltecektir.

Kimyasal ürün danışmanlık hizmetlerinde işinin ehli bir ekip ile faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. İlgili hizmet başlığımızın alt başlıklarına bakacak olursak,

* Kimyasal, Kozmetik, Deterjan Ürün Güvenlik Değerlendirmesi
* MSDS Etiketi Hazırlama Hizmeti
* Biyosidal Ürün Ruhsatı
* REACH Kaydı ve Belgesi
* MSDS (MGBF) Hazırlama Hizmeti

Tüm bu başlıklar ve hizmetler hakkında bilgi almak, firmanız için en uygun tekliflere erişmek için hemen bizi arayın.

Sıkça Sorulan Sorular
MSDS TDS ARASINDAKİ FARK NEDİR

 MSDS (Materyal Güvenlik Veri Formu) ve TDS (Teknik Veri Formu) arasındaki fark, ürün ile ilgili farklı bilgileri içermeleridir. MSDS, ürünün güvenli kullanımı, saklanması, taşınması, atılması gibi konuları kapsayan bir güvenlik bilgi formudur. TDS ise ürünün teknik özellikleri, uygulama yöntemleri ve performans değerlerini içeren bir teknik formdur. Yani MSDS, ürünün insan sağlığı ve çevre üzerindeki etkilerine odaklanırken, TDS ürünün teknik özelliklerine odaklanır.

Bizi Takip Edin :
EKOL ULUSLARARASI BELGELENDİRME EĞİTİM HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
  • AMaslak Meydan Sokak. Beybi Giz Plaza No:1 Kat:15 D:55 Sarıyer İstanbul
  • T0212 909 12 07
  • W0552 746 10 51
  • Minfo@ekolbelgelendirme.com
Kapat
Anlık gelişmelerden ve kampanyalarımızdan anında haberdar olmak için bültenimize abone olun!
Whatsapp