Sepetim Sepetim

KKDİK Danışmanlığı

Kimyasalların Kaydı, Değerlendirilmesi, İzni ve Kısıtlanması kelimeleri ve ifadelerinin ilk harflerini alan KKDİK danışmanlık hizmetinde Ekol Belgelendirme olarak hizmetinizdeyiz. İlgili yönetmeliğin 2017 senesinde yayınlanmasının ardından yürürlüğe girmesi ile KKDİK sayesinde insan sağlığını, çevresel faktörlerin korunması sağlanmayı amaçlanmıştır. Ayrıca maddelerin zararlarından meydana gelebilecek olan değerlendirmelere karşı da alternatif yöntemleri firmalara özendirmenin yanı sıra rekabeti ve yenilikleri arttırmak istenilerek, kimyasal ürünlerin kayıtları, değerlendirilmeleri, izin ve kısıtlamalarına ilişkin teknik usülleri, idari işlemleri ve diğer esasları dzüenlenmektedir.

KKDİK ile kimysal maddelerin sektöre arz edilmesini, imalat işlemlerini ve maddelerin kendi hallerindeki, karışıma karıştıklarındaki hallerini, eşya üzerindeki etkilerini ve piyasa arzlarının tamamını kapsamaktadır. Ülkemizde kimya sanayisi ve sektörü her geçen gün büyümekte ve yeniliğe ayak uydurmaktadır. KKDİK ile maddelerinin zararları anlaşılır hal almakta ve geçmişte çok fazla yapılan hayvan deneylerinin farklı yolları, alternatifleri araştırılarak ilgili yöntemler firmalara aşılanmaya, uygulanmaya çalışılacaktır. KKDİK kapsamına dahil olmayan, kayıt edilmeyen hiçbir kimyasal madde piyasaya sürülememektedir.

Kimyasalların Kaydı Değerlendirilmesi İzni ve Kısıtlanması dahilinde bir kimyasal maddenin ne kadar üretileceği ile alakalı izinler alınmaktadır. KKDİK kaydı bulunan maddelerin ve ürünlerin imal edilmesi ve ithal edilmesi izinleri alınmış olacaktır. Kimyasal maddeler oldukça önemlidir. Nitekim bir kimyasal maddenin piyasaya sunulmadan önce zararlı olup olmadığı ilgili testler ile araştırılmaktadır. Zararlı olarak karşımıza çıkacak olan kimyasalların, güvenlik bilgi formalarına detaylıca mevzuat gereğince açıklamaları yapılmalıdır.

Ülkemizde faaliyet gösteren yerleşik ithalatcılar Türk Reach ( KKDİK ) yükümlülüklerini tamamlamak ve ilgili yükümlülükleri yerine getirmek zorundadır. Türkiye´deki kimyasalların tamamının kontrolü KKDİK altındadır. 1 ton ve daha fazlasında kimyasal ürün imal edilen bir firma kesinlikle kimysal kayıt işlemlerini yapmak zorundadır. Ekol Belgelendirme olarak KKDİK danışmanlık hizmetini alanında uzman personel, danışman ve eğitmenlerimiz ile uzun yıllardan bu yana verebilmekteyiz. Kimyasal kayıt aşamalarının tamamına hakim, her adımı net bir şekilde bilen ve güncel mevzuatlara hakim olan danışmanlarımız sizlere bir telefon kadar yakındır, hemen incelediğiniz web sitemizde yer alan numaralarımızı arayarak kimyasal kayıt işlemleri, KKDİK danışmanlığı için bilgi ve teklif alabilirsiniz.

KKDİK Yönetmeliğinin Amaçları

* İnsan sağlığına karşı kimyasalların zararlarından yüksek derecelerde korunma sağlamak.
* Çevreye karşı kimyasalların zararlarından yüksek derecede korunma sağlamak.
* Kimyasal ürünleri piyasaya sunan ithalatçıların, imalatçıların veya üreticilerin kimysalları güvenli olarak kullanıma sağlayabilmelerini zorunlu bir hale getirmek.
* Ülkemizdeki kimya sektöründeli ve sanayisindeki rekabetin ve yenilikçi yaklaşımın artış göstermesini amaçlar.
* Kimyasal ürün ve maddelerin özelliklerini anlayabilmek adına hayvan deneylerinin azaltılmasını sağlamak ve alternatif yöntemleri ortaya çıkarmaktır.

KKDİK Yönetmeliği tam anlamıyla kimyasallara karşı düzenlemeleri içermektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aracılığı ile ilgili yönetmeliğe uyulması gerektiğini sağlayan ve kimyasal maddelerin tüm süreçlerinin takip edilmesini sağlayan birimler mevcuttur. İlgili mevzuat ile alakalı tüm detayları bakanlığın yardım sayfalarından inceleyebilir veya aklınıza takılan her türlü soru için Ekol Belgelendirme´nin alanında uzman danışmanlarına telefon üzerinden danışabilirsiniz.

KKDİK kayıt işlemleri, değerlendirmesi, yetkilendirme aşamalarında müşterilerimizin tüm taleplerini değerlendirmekte, ürünleri ve maddeleri analiz etmekte ve ardından gereksinimlere uyarlanmış çekilde çözümler üreterek firmanıza KKDİK belgesini alabilmek için gerekli çalışmaları başarılı bir şekilde yürütmekteyiz.

Ekol Belgelendirme KKDİK Kapsamındaki Hizmetlerden Bazıları

* İthal veya imalattaki ürünlerin maddelerinin belirlenmesi.
* KKDİK kapsamı dışında kalan maddelerin belirlenmesi.
* KKDİK kapsamından muaf olan maddelerin belirlenmesi.
* KKDİK kapsamına dahil olan maddelerin araştırılması ve belirlenmesi.
* KKDİK kısıtlamasına tabi olan maddelerin belirlenmesi.
* KKDİK özel izne tabi olan maddelerin belirlenmesi.
* Firmanız ve ürünleriniz için KGR yani kimyasal güvenlik raporunun hazırlanması
* Firmanız ve ürünleriniz için güvenlik bilgi formlarının hazırlanması
* İhtiyaç halinde genişletilmiş güvenlik bilgi formalarının hazırlanabilmesi.
* Üçüncü taraf temsilcilik hizmetlerimiz.
* MBDF yani madde bilgi değişim formunun yönetimi ve hazırlanması

Ve daha bir çok hizmet sizleri beklemektedir.

Ek olarak bilgi vermek gerekirse, biyosidal ürünlerde kullanılan maddeler ise, biyosidal ürünler yönetmeliği kapsamına kayıt edilmiş olarak kabul edilebilmektedir. Tabi bu işlemler için muafiyet kazanabilmeniz içinde bazı koşulları yerine getirmek gerekecektir. Gerekli koşulları öğrenmek ve bilgi almak için Ekol Belgelendirme firmasına ulaşabilirsiniz.

Kimler KKDİK Kaydı Yaptırmalı

* Senelik olarak 1 ton veya 1 tondan daha fazla miktardaki maddeleri tek başına veyahut bir karışım içerisinde imal eden, ithal eden kurumlar, firmalar veya kişiler.

* Makul ölçülerde veya normal seviyelerde öngörülebilen koşullar içinde bir maddenin yıl içerisinde 1 ton veyahut 1 tondan daha fazla miktarda bulunması durumlarındaki üreticiler veyahut ithalatçı firmalar.

* Tek temsilciler.

KKDİK kimyasal imal etmek, piyasaya sunmak veya kullanmak durumları için gereken tüm süreçte insan sağlığı ve çevreyi düşünmek zorunda olanlar için gerekli bir ilkedir. KKDİK kapsamında bulunan ürünlerin kayıtları online sistem aracılığı ile yapılabilmektedir. Süreç ile ilgili bilgi almak, firmanız adına KKDİK danışmanlık hizmeti alabilmek için en doğru yerdesiniz.

Hemen incelediğiniz web sitemizdeki numaralarımızdan Ekol Belgelendirme ile irtibata geçin.

Bizi Takip Edin :
EKOL ULUSLARARASI BELGELENDİRME EĞİTİM HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
  • AMaslak Meydan Sokak. Beybi Giz Plaza No:1 Kat:15 D:55 Sarıyer İstanbul
  • T0212 909 12 07
  • W0552 746 10 51
  • Minfo@ekolbelgelendirme.com
Kapat
Anlık gelişmelerden ve kampanyalarımızdan anında haberdar olmak için bültenimize abone olun!
Whatsapp