Sepetim Sepetim

Kurumsal Karbon Ayak İzi

Kurumsal Karbon Ayak İzi ile alakalı destek almak istediğinizde kurumsal sitemizde yer alan telefon numaralarımızı arayabilir ve en uygun fiyatlardan hizmet alabilirsiniz. Ekol Belgelendirme olarak bu alanda uzman danışmanlar ile uzun senelerdir kurumsal firmalara kurumsal hizmetleri sunuyoruz. Kurumsal karbon ayak izi bir kurum tarafından sürdürülmekte olan faaliyetler sonucunda atmosfere salınan sera gazlarının karbondioksit cinsinden karşılığıdır. Bunu oluşturmakta olan unsurlar dikkate alındığı zaman ise ilk olarak akla gelen endüstriyel faaliyetler ve enerji tüketimidir. Ancak bununla birlikte hayvan yetiştiriciliği, gündelik hayattaki sorumsuzluklar ve de atık maddeler de bu duruma neden olmaktadır.

Karbon ayak izini emisyon kaynağına bağlı olacak şekilde 2 ayrı gruba ayırmak söz konusudur. Bu kategorilerde birincil ve ikincil olarak birbirinden ayrılmaktadır. İki kategoride karbon oranındaki artışın ve de atmosfere salınmasının nedenleri açısından birbirinden ayrıldığından hangi karbon özelliğini hangi neticeyi getirdiği gibi durumlarda kişiler fikir sahibi olabilir. Bu alanda istenen hizmeti de firmamızdan alarak etkiler hakkında bilgi sahibim olabilirsiniz.

Birincil Karbon Ayak İzi Nedir?


Gündelik ihtiyaçların karşılanması sırasında yapılmakta olan enerji tüketiminde açığa çıkan emisyon değerlerini ifade etmektedir. Araba ve de uçak gibi araçlarda kullanılan fosil yakıtların yanması ile birlikte açığa çıkan karbondioksit miktarı doğrudan birincil karbon olarak nitelendirilir.

Ekol Belgelendirme olarak sektörün öncü danışmanları ile hizmet veriyoruz.
 


İkincil Karbon Ayak İzi Nedir?


Plastik başta olmak üzere kullanılmakta olan ürünlerin imalatından geri dönüşümlerine kadar olan süreçte atmosfere salınan karbondioksit miktarının ölçüsüdür. Yani bu karbon ayak izi dolaylı olarak adlandırılsa da en çok kimyasal nedenlerden dolayı atmosfere salınmaktadır. Kullanılan tüm ürünlerin geri dönüşüm anlarına kadar doğaya ve atmosfere verdikleri zararla doğru orantılı olur. Kişilerin yapmakta oldukları üretim ve de atmosferi, doğayı düşünerek de hareket edip etmediklerine bakabilmek açısından bu durumlar son derece önem arz eder. Özellikle de kişilerin bu üretim esnasında atmosfere verdikleri zararın ya da alınan önlemlerin anlaşılır olması adına bu alanda belge ve sertifika alınması söz konusudur.

Kurumsal Karbon Ayak İzi

Kurumsal Ekol Belgelendirme Instagram hesabını takip ederek güncel verilere kısa sürede ulaşabilirsiniz.
 

Kurumsal Karbon Ayak İzi Önemi


Sadece kişiler ya da bireyler için önemli olmayan karbon ayak izi kurumsal açıdan da kişiler için önem arz eder. Yani bir kuruluşun yapmış olduğu faaliyetler nedeni ile oluşmakta olan sera gazı emisyonlarını ifade etmektedir. Bu emisyonlar da enerji tüketimi, üretim süreçleri, taşımacılık faaliyetleri ve ürünlerin dağıtımı gibi pek çok farklı kaynaktan oluşabilir. Bir kuruluşun sera gazı emisyonlarını azaltması açısından bir yol sağlayan ise bunun ölçümüdür.

Doğrudan etki eden karbon fabrika bacalarından salınmakta olan karbondioksitler ifade etmektedir. Bu tamamen atmosfere ve doğaya direkt olarak etki ederek salınır. Dolaylı olan ise bir organizasyonun faaliyetleri sonucunda oluşmakta olan fakat kontrol edilmesi zor olan sera gazı emisyonlarını ifade etmektedir.

Ürün karbon ise üretim, dağıtım ve kullanım sürecinde oluşan sera gazı emisyonu ifade etmektedir. Bu tür gazların doğa ve atmosfere yayılması da kişiler için istenmeyen sonuçları yaşatacağı için ölçümlerin yapılmasında fayda vardır. Bunların etkisinin hesaplanması da kurumsal karbon ayak izi ölçümleri ve de etkileri açısından kişilere en doğru bilgiyi verecektir.

Konu ile alakalı daha fazla bilgi almak ve en uygun fiyatlardan hizmet almak istiyorsanız Ekol Belgelendirme´ye ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

 • Biyosidal Ürün Grupları ve Biyosidal Ürün Tanımları
  Biyosidal Ürün Grupları ve Biyosidal Ürün Tanımlarını firmamızın web sitesi içerisinde sizler için hazırlanan bu içeriğimizde inceleyebilir ve Ekol Belgelendirme firmasından biyosidal ürün ruhsatlandırması, belgeleri hakkında hizmet a
 • Organik ve Recycle Üretim Sertifikası Almak
  Organik ve Recycle Üretim Sertifikası Almak için yapmış olduğunuz araştırmalarınızda rastladığınız firmamızın web sitesi aracılığı ile GOTS belgesi danışmanlığı hizmetini Ekol Belgelendirme´den alabilir ve hızlıca belgeni
 • ISO 50001 Fiyatları
  ISO 50001 belgesi almak isteyen firmalar için en uygun fiyat tekliflerini sunan Ekol Belgelendirme, uzman kadrosu ile hizmetinizdedir.
Bizi Takip Edin :
EKOL ULUSLARARASI BELGELENDİRME EĞİTİM HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
 • AMaslak Meydan Sokak. Beybi Giz Plaza No:1 Kat:15 D:55 Sarıyer İstanbul
 • T0212 909 12 07
 • W0552 746 10 51
 • Minfo@ekolbelgelendirme.com
Kapat
Anlık gelişmelerden ve kampanyalarımızdan anında haberdar olmak için bültenimize abone olun!
Whatsapp