Sepetim Sepetim

Kurumsal Risk Yönetim Sistemi Belgesi

Ekol Belgelendirme ile yola çıkanlar kısa süre içerisinde belgenin işletmesine kattığı faydalardan yararlanabilmektedir. Hangi alanda faaliyet gösterirse göstersin ya da hangi büyüklüğe sahip olursa olsun tüm işletmeler, mevcut amaçlarına ulaşıp ulaşamayacaklarına dair belirsizlik ortaya koyan iç ve dış etkiler ve faktörlerle karşı karşıya kalabilirler. Bir kurumun ya da kuruluşun hedeflediği esaslar üzerinde oluşan bu belirsizlik, Kurumsal Risk olarak ifade edilmektedir. Bu risklerin yönetimine ise Kurumsal Risk Yönetimi adı verilmektedir. Kurumsal Risk Yönetimi daha geniş olarak şu maddeler ile tanımlanabilir:

*Bir işletmenin karşılaşabileceği tüm olası riskleri belirlemesi, analiz etmesi, çözümlemesi ve önlem almasına yönelik faaliyetleri kapsar.
*İşletmelerin mevcut riskleri tanımlayarak incelemesi, ardından risk kriterleri çerçevesinde ele alıp bunları azaltmaya gerek duyup duymadığını değerlendirmesidir.
*Kurumsal risk dahilinde uygulanan çalışmalardan bir tanesi de Uluslararası Standardizasyon Teşkilatı yani ISO tarafından oluşturulmuş ISO 31000 Risk Yönetim Sistemidir. Bu sistem kurum, kuruluş ya da firmaların karşılaşabileceği riskleri nasıl değerlendireceğini ve bu riskleri nasıl yönetebileceğini ele alan bir uluslararası standarttan oluşmaktadır. Kurumsal Risk Yönetim Sistemi Belgesi de bu standarda sahip olunduğunun ve buna uygun şekilde hareket edildiğinin göstergesidir.

ISO 31000 Risk Yönetim Sistemi


ISO 31000 standardı karar verme yaklaşımına sahiptir ve net bir şekilde belirsizliği gidermeye yaramaktadır. Bu sistem için örgütsel süreçleri bütünleyen bir parça şeklinde bir tanımlama yapılabilmektedir. ISO 31000 standardı, her türlü özellikteki, olumlu veya olumsuz her türlü riske karşı uygulanabilmektedir. Ancak bu standart her ne kadar genel esaslar sağlamış olsa da kuruluş çapındaki risk yönetimi birliğini teşvik etmeyi hedeflememektedir. Risk yönetimi planlarının tasarlanması ve uygulanması süreçlerinde kuruluşun değişim gösterebilen ihtiyaçları, mevcut yapısı, belirlediği özel hedefleri, projeleri, işlemleri, ürünleri, süreçleri, aktifleri, benimsemiş olduğu belli yöntemleri ve servisleri göz önünde bulundurulmalıdır.

ISO sertifikaları için sitemizde yer alan numaralarımızı arayabilirsiniz.

Kurumsal Risk Yönetim Sistemi Belgesi

ISO 31000 Risk Yönetim Sistemi, halihazırda mevcut bulunan ya da gelecekteki olası risk yönetimi süreçlerini disipline koymak amacıyla kullanılmayı esas almaktadır. Bu sistem, herhangi bir sektör ya da risk ile ilgili olan standartları destekleyici nitelikte genel bir yaklaşım sağlamaktadır.

ISO 31000 Risk Yönetim Sistemi Oluşturmanın Kazandırdıkları

ISO 31000 sisteminin, uyum içinde uygulandığında ve istikrarlı sürdürüldüğünde bir işletmeye kazandırdığı olumlu etkiler şu şekildedir:

*İşletme genelinde riski tanımlayıp yönetebilme gerekliliğinin farkında olmak,
*Hedefleri gerçekleştirme olasılığını arttırmak,
*Hissedarların güvenini kazanmak,
*Yönetimi iyileştirip geliştirmek,
*Riski öngörüp hareket eden aktif ya da proaktif gibi yönetime teşvik etmek,
*Gönüllü ve zorunlu raporlamaları iyileştirmek,
*Tehditlerin ve fırsatların belirlenmesini iyi konuma getirmek,
*Uluslararası normlar ile düzenleyici ve yasal ve şartlara riayet edebilmek,
*Planlama yapma ve karar verme süreçlerine dair güvenilir bir temel sağlamak,
*Olay yönetimini iyileştirerek hasarın önlenmesini sağlamak,
*Örgütsel esneklik üzerinde geliştirme yapabilmek,
*Çevre korumasını artırarak sağlık ve güvenlik performansını yüksek düzeye çıkarmak,
*İşletmenin etkinliğini ve verimliliğini artırmak.
 

Kurumsal Risk Yönetim Sistemi Belgesini Kimler Alabilir?


Hizmet, üretim, satış, iç ve dış ticaret, yazılım, otel, belediye ve inşaat sektörü gibi alan fark etmeden tüm kuruluşlar ISO 31000 kurumsal risk yönetim belgesini alabilmektedir. Bu belge için herhangi bir ölçek ya da sınırlandırma söz konusu değildir. Firmamız hizmette kaliteyi tercih etmiş olan tüm sektörlere ISO 31000 standardında belgelendirme yapmaktadır. Bununla alakalı tüm başvuru süreçleriniz ve merak ettiğiniz her şey için bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir. İyi bir planlamayla yapılmış olan risk yönetimi sistemi sayesinde her türlü riske karşı geç kalmadan siz de tedbirinizi alabilirsiniz.

Uygun fiyatlarımızdan yararlanabilmek adına Ekol Belgelendirme müşteri hizmetlerini arayabilir veya incelediğiniz web sitemizde yer alan canlı destek hattından bize ulaşabilirsiniz. 

Bizi Takip Edin :
EKOL ULUSLARARASI BELGELENDİRME EĞİTİM HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
  • AMaslak Meydan Sokak. Beybi Giz Plaza No:1 Kat:15 D:55 Sarıyer İstanbul
  • T0212 909 12 07
  • W0552 746 10 51
  • Minfo@ekolbelgelendirme.com
Kapat
Anlık gelişmelerden ve kampanyalarımızdan anında haberdar olmak için bültenimize abone olun!
Whatsapp