Sepetim Sepetim

Maske ve Tulumlarda CE Belgesi

MASKE İHRACAT İZNİ

Covid-19 salgını sebebiyle son zamanlarda cerrahi maske, N95 maske, koruyucu tulum ve eldiven gibi tıbbi ürünlere talep artmıştır. Çoğu ülke bu tarz ekipmanlara ihtiyacın bir anda artması sebebiyle medikal ekipmanların satışına ve pazarlanmasına bazı düzenlemeler getirmiştir. Türkiye’de bu kapsamda Ticaret Bakanlığı’nın almış olduğu bir kararla maske satışını yasaklamış, ihracatını ise özel izinlere bağlamıştır.

Covid-19 hastalığından korunmak için büyük önem teşkil eden cerrahi tip maskeler, ülkemizde çok sayıda üretilmektedir. Bugün itibarıyla maske üretim lisansı olan ve bakanlığa kayıtlı 384 firma vardır. Ülke genelinde Covid-19 ile mücadele kapsamında başlatılan seferberliğe Hazır Giyim ve Konfesiyoncular birlikleri de destek vermiş ve maske üretimi günlük bazda milyonları geçmiştir.

Son zamanlarda üretilen maske sayısının ülke ihtiyacından fazla olması sebebiyle maske ihracatına onay çıkmıştır. Ancak maske ihracatı belirli kurallar çerçevesinde izne tabi edilmiştir.

Bez maske ihracatında ön izin şartı aranmayacak!!

Corona virüs salgının Türkiye´de yayılmasıyla birlikte getirilen maske ihracat yasağı kaldırılıyor. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, üreticileri ilgilendiren bir kararı paylaştı. Bakan Pekcan, "Tekstil ve hazır giyim sektöründe küresel talep daralmasının yaşandığı bu dönemde, çok kullanımlı bez (dokuma/örme kumaştan mamul) maske ihracatı için ön izin şartı aranmayacak olup, ihracatçılarımıza kolaylık sağlayacak bu uygulamanın hayırlı olmasını dilerim" dedi.

İhracatı Ön İzne Bağlanan Koruyucu Maske ve Tulumların Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğüne Teslimi Hakkında

*04.03.2020 tarihli ve 31058 sayılı Resmi Gazete ile koruyucu maske, tulum, koruyucu önlük, tıbbi ve cerrahi maske ihracatı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu´nun ön iznine bağlanmıştır. 19.04.2020 tarihi itibari ile de Devlet Malzeme Ofisi (DMO) Genel Müdürlüğü kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaç duydukları maske ile koruyucu tulum sağlık ürünlerinin tedarik ve dağıtımında görevlendirilmiştir. Bu kapsamda, DMO Genel Müdürlüğü ile Cerrahi Maske, FFP3/FFP2/N95 Maske ve Koruyucu ürünlerinin üretimini/tedariğini yapan yüklenici firmalarla imzalanacak sözleşme çerçevesinde DMO Genel Müdürlüğü´ne teslim edilen ürün bilgilerinin, DMO Genel Müdürlüğünce TİTCK´e bildirilmesi sonucunda TİTCK tarafından yüklenici firmalara ihracat izni verilecektir.

*Yüklenici firmaların sözleşme şartlarına uygun olarak DMO Genel Müdürlüğü´ne teslim ettiği ve kabulü yapılan ürün sayısı haftalık olarak DMO tarafından TİTCK´na yazılı olarak bildirilecek olup, teslim edilen ürünler için TİTCK tarafından aşağıdaki tablo esas alınarak yüklenici firmaya ihracat izni verilecektir.

*Yüklenici firmaya verilecek olan ihracat izin belgesi yüklenici tarafından kullanılabileceği gibi üçüncü bir kişiye de devredilebilecektir.

Maske ihracatında hibe rakamları nedir?

Maske ihracat sisteminin işleyişinde hibe karşılığı ihracat izni esas alınmıştır. Bu kapsamda ihracat yapmak isteyen firmalar günlük taahhütlerini yerine getirmek kaydıyla hibe ettikleri ürünlere karşılık belirlenen miktarlarda ihracat yapabileceklerdir.

 

 DMO´ya Teslim Edilen Ürün Sayısı

 İhracat İzni Verilecek Ürün Sayısı

 1 (bir) adet cerrahi maske

 1 (bir) adet cerrahi maske

 1 (bir) adet FFP3/FFP2/N95 maske

 1 (bir) adet FFP3/FFP2/N95 maske

 1 (bir) adet koruyucu tulum

 3 (üç) adet koruyucu tulum

 2 (iki) adet FFP3/FFP2/N95 maske

 1 (bir) adet koruyucu tulum

 20 (yirmi) adet cerrahi maske

 1 (bir) adet koruyucu tulum

 10 (on) adet cerrahi maske

 1 (bir) adet FFP3/FFP2/N95 maske


MASKE İHRACAT İZNİ HANGİ KURULAR TARAFINDAN YÜRÜTÜLECEK?


DMO’ya hibe edilen ürünler için ihracat izni süreci TİTCK ve DMO tarafından yürütülecektir.

“EKOL Belgelendirme olarak Maske İhracat İzni hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.”
 

Bizi Takip Edin :
EKOL ULUSLARARASI BELGELENDİRME EĞİTİM HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
  • AMaslak Meydan Sokak. Beybi Giz Plaza No:1 Kat:15 D:55 Sarıyer İstanbul
  • T0212 909 12 07
  • W0552 746 10 51
  • Minfo@ekolbelgelendirme.com
Kapat
Anlık gelişmelerden ve kampanyalarımızdan anında haberdar olmak için bültenimize abone olun!
Whatsapp