Sepetim Sepetim

OCS Denetimi

OCS DENETİMİ

Textile Exchange tarafından oluşturulan gönüllü bir standart olan OCS, orijinal adıyla Organic Content Standart, %5 ve %100 oranında organik madde içeren tüm gıda dışı ürünler için geçerlidir. Ana üründeki organik madde varlığını ve miktarını doğrulamakta ve kaynaktan nihai ürüne kadar maddelerin ve materyallerin akışını izler. OCS, herhangi bir ülkenin yasal veya düzenleyici gerekliliklerini değiştirme amacında değildir. Amacı organik içerik konusunda güven sağlamaktır. Bu standart, şirketlerin kaliteli ürün sattıklarından ve ödediklerinin karşılığını aldıklarından emin olabilmeleri için işletmeler arası bir araç olarak kullanılabilir.

OCS’nin hedeflenen kullanıcıları; işleyiciler, üreticiler, markalar ve perakendeciler, tüccarlar, sertifikasyon kuruluşları ve organik girişimleri destekleyen organizasyonlardır.

Organik ham madde oranını belirten ve ürün ambalajlarında yer alan üç modül aşağıda gösterilmiştir:

* %100 Organik: Ürün içeriğinin tamamı organik ham maddelerden oluşan ürünleri ve en az yüzde 95 sertifikalı "organik" madde içeren bir ürünün işlenmesi, üretilmesi, ambalajlanması, etiketlenmesi, ticaretinin yapılması ve dağıtılmasını kapsar.
* %95 Organik: Ürün içeriğinin en az %95 oranında organik ham maddelerden oluştuğunu göstermektedir.
* %5-95 Organik: Ürün içeriğinin en az %5 oranında organik ham madde içerdiğini göstermektedir.

Organik hammadde kaynağından başlayarak son ürüne kadar sertifikasyon yolu ile güçlü bir tedarik zinciri yönetimi sistemi sağlar. Akredite olmuş üçüncü taraf sertifikasyon kuruluşu tarafından ürünlerde organik materyal içerik konularının şeffaf, tutarlı ve kapsamlı değerlendirme ve doğrulamasına izin verir. Yerel mevzuat ile OCS gerekliliklerinin çatıştığı durumlarda, sertifikasyon kuruluşu Textile Exchange (TE) ile irtibata geçerek en pratik çözümü bulmalıdır.

OCS Belgesi standardına uygun bir belgelendirme için ürünün en az %5 oranında organik materyal içermesi gereklidir. Örneğin: kumaşlar, lif ürünleri, kıyafetler, iplikler, tekstil oyuncakları, yataklar, ev tekstili, yatak ürünleri, moda ve tekstil aksesuarları ile tekstil kişisel bakım ürünleri. Elyaf türü ürünlerden organik sertifikalı olanlar da standardın kapsamına dahildir. Örneğin; pamuk, yün, ipek, polyester, keten, kenevir, elastan.

Standartın kapsam dışı olan konuları şu şekilde sıralanmıştır;

* Hammaddenin arazide sertifikasyonunu kapsamamaktadır.
* Üretim proses sertifikasyonundan bağımsız olarak doğrulanacaktır.
* Proses girdileri (kimyasallar),
* Çevresel şartlar (enerji, su kullanımı gibi),
* Güvenlik konuları veya yasal uygunlukları kapsamamaktadır.

Standardın Temel Gereklilikleri

Organik İçerik Standardı gereksinimleri, OCS ürünlerini tanımlama ve kaydetme işlemleri için hem işleyen hem de anlaşılabilir bir sisteme ihtiyaç duymaktadır. Ham maddelerin doğrudan tarladan geldiği durumlar istisna olmak üzere Organik İçerik Standardı üretimleri için yalnızca ambalajlı ya da mühürlü ve etiketli ürünler kabul edilmeli ve etiketlenmeyen ürünler tedarikçiye geri gönderilmelidir.

Üretici işletmeler, ürün miktarı, ürün menşei ve ürün akışına dair tüm dokümantasyonu tutmakla yükümlüdür. Örneğin; tedarikçi sertifikaları, irsaliyeler, depo defterleri, işleme kayıtları, faturalar ve alındı makbuzları. Bu kayıtlar en az beş yıl süreyle saklanmalıdır.

Özetle OCS Standart gereklilikleri;

* Sertifikalı organik girdinin kullanımı ve ürünün izlenebilirliği
* Logo kullanımına ilişkin kurallar
* Etiketleme, olarak sıralanabilir.

Ürünlerde etiketleme, makinelerin, depo alanlarının yahut depo aletlerinin doğrudan etiketlenmesi suretiyle yapılabilir. Etiketler ve de işaretler üretim sahasında çalışan bütün çalışanlar tarafından görülebilir ve anlaşılır olmalıdır.

"EKOL Belgelendirme Kuruluşu olarak OCS hizmeti konusunda sizlere destek sağlamaktayız. Hizmet almak ve detaylı bilgiye sahip olmak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz."
 

Bizi Takip Edin :
EKOL ULUSLARARASI BELGELENDİRME EĞİTİM HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
  • AMaslak Meydan Sokak. Beybi Giz Plaza No:1 Kat:15 D:55 Sarıyer İstanbul
  • T0212 909 12 07
  • W0552 746 10 51
  • Minfo@ekolbelgelendirme.com
Kapat
Anlık gelişmelerden ve kampanyalarımızdan anında haberdar olmak için bültenimize abone olun!
Whatsapp