Peta Belgesi

Özellikle Save Ralph isimli kısa filminden konuya girmek istiyoruz. Hayvan deneyleri ile ilgili çekilmiş olan bu kısa film dünya üzerinde milyonlarca kez izlenmiş ve bir çok kozmetik markası ile alakalı akıllarda bazı soruları beraberinde getiriyor. Acaba kullandığınız kozmetik ürünlerinde hayvan deneyi yapılıyor muydu? Save Ralph filminde bir deney tavşanının yaşadıkları ile alakalı bilgileri kendi ağzından dinlediğimizde hayvan deneyleri ve testleri ile alakalı olarak akıllardaki soru işaretlerinin giderilmesi için bir çok markada bazı sertifikaların arandığı bilinmektedir. Bu sertifikaların en başında PETA SERTİFİKASI gelmektedir.

Peta sertifikası ile alakalı detay kısmına geçmeden önce SAVE RALPH kısa filmini gelin hep birlikte tekrar izleyelim.PETA KİMDİR? PETA NEDİR?

Hayvanlara Etik Muamele İçin Mücadele Edenler (PETA, People for the Ethical Treatment of Animals) olarak bilinen ve ingilizce kelimelerinin baş harflerini alan bir hayvan hakları organizasyonu olan PETA, Virginia kökenli ve tahmini olarak 2 Milyon üyesi bulunan ve destekçiside bir hayli fazla olan dünyanın en büyük hayvan hakları savunucusu grubudur. 1980 senesinde kurulmuş olan, kar amacı gütmeyen, vergiden muaf olan PETA kuruluşunun tüm giderleri üyeleri tarafından finanse edilmektedir.Yalnızca Amerika´da değil aynı zamanda Güney Afrika´da, Kanada´da, Hindistan´da ve bir çok Avrupa Birliği ülkesinde de ofisi bulunan bu kuruluşa göz atıldığında öncelikli olarak 4 konuya odaklanılmaktadır.

* Fabrika Çiftçiliği
* Kürk Çiftçiliği
* Hayvan Testleri
* Hayvanların Eğlence Amaçlı Kullanılması

Peta kuruluşu aynı zamanda hayvanların öldürülmesi, zincire bağlanması, esaret altında tutulması, köpek dövüşleri, horoz dövüşleri, boğa güreşi vb.. durumlar içinde karşı kampanyaları ile tanınmaktadır.

Kozmetik ürünlerinde yer alan bazı logolar ve sertifikalar kapsamında PETA logosu gözünüze çarpmış olabilir. Sizlerde ürettiğiniz kozmetik ürünlerinde PETA sertifikasına sahip olmak istiyor ve ürün ambalajınızda dünyanın en büyük hayvan hakları savunucusu kuruluşunun logosuna yer vermek istiyorsanız Ekol Belgelendirme´den destek alabilirsiniz.

PETA en fazla cruetly free markasını bünyesinde barındırıyor olsa bile standartlarının farklı olduğu ile bilinmektedir. Peta sertifikası alabilmek için ürettiğiniz ürünlerde ve içeriklerde hayvanlar üzerinde test yapmayacağınıza, tedarikçilerinizin de böyle birşey talep edemeyeceğine dair belge imzalanması gerekir. Peta sertifikası bulunan yüzlerce marka bulunmaktadır. Bu markalar hakkında bilgi edinmek için incelediğiniz web sitemizin iletişim sayfasında yer alan telefon numaralarımızı arayabilirsiniz.

Peta Belgesi

Cruelty Free Etiketi Nedir?

Bu etiketin türkçe karşılığı zulümsüz etiketidir. Ekol Belgelendirme olarak yaşam zincirini destekleyici olan bu etiket ile tüketicilerinize hayvanlara zulüm yapılmayarak ve bu ürünün hayvanlara test yapılmadan üretildiğini belgelemiş olursunuz. Firmamıza yapacağınız başvuru ile işlemlere başlanılmaktadır. Genellikle test odaklı olarak yürümekte olan bu programın ilk başvurusunun sonrasında Ekol Belgelendirme akredite laboratuvar testlerinin sonrasında ürün tescil edilmekte ve sertifikalandırılmaktadır.

Peta belgesine sahip olmak ve ürünlerinde CRUELTY FREE Etiketine yer vermek isteyenlerin yapması gereken Ekol Belgelendirme telefon numaralarını aramak olmalıdır.

Daha fazla bilgi edinmek ve Türkiye´de ender bulunan bu hizmet hakkında teklif almak için bizi arayın..

Sıkça Sorulan Sorular
Cruelty Free (Zulümden Muaf) Belgesi Nedir?

"Cruelty-free", hayvanlar üzerinde test edilmemiş ürün ve uygulamaları ifade eder. Bu, kozmetikler, kişisel bakım ürünleri, ev temizlik ürünleri ve daha fazlası gibi çok çeşitli tüketim mallarını içerebilir.     Bir ürünün "zulümsüz" sayılabilmesi için, geliştirme veya üretim sürecinin herhangi bir noktasında hayvanlar üzerinde test edilmemiş olması gerekir. Bu, bileşenlerin, formülasyonların ve bitmiş ürünlerin test edilmesini içerir. Ek olarak, zulüm içermeyen ürünler, balmumu veya lanolin gibi herhangi bir hayvansal içerik içermemelidir.     Leaping Bunny Programı, PETA´nın Beauty Without Bunnies programı ve Avustralya´daki Cruelty-Free´yi Seç organizasyonu gibi, zulüm içermeyen ürünler için sertifika sağlayan çeşitli kuruluşlar vardır. Bu kuruluşlar, ürünlerinin katı zulüm içermeyen standartları karşıladığından emin olmak için genellikle şirketlerin kaynak bulma ve test uygulamaları hakkında ayrıntılı bilgi sağlamasını ister.

PETA Sertifikası Nasıl Alınır?

PETA ABD merkezlidir, ancak dünya çapındaki markaları sertifikalandırmaktadır. Bir markanın, Peta´nın Cruelty Free sertifikasını alabilmesi için ürünlerini ve içeriklerini hayvanlar üzerinde test etmeyeceğine, tedarikçilerinden de böyle bir şey talep etmeyeceğine dair bir belge imzalaması gerekmektedir.

Cruelty Free Ürün Nedir?

Ürün geliştirme ve üretim süreçlerinin hiçbir aşamasında hayvanların kullanılmadığı ve hayvanlar üzerinde test edilmeyen ürünler cruelty free ürünlerdir. Türkçeye “zulümsüz” olarak da çevrilebilen bu kavram, ürünler üzerinde genellikle bir tavşan logosu ile birlikte yer alıyor.

PETA Açılımı Nedir?

Altı milyondan fazla üyesi ve destekçisi olan PETA / People for the Ethical Treatment of Animals (Hayvanlara Karşı Etik Davranışlar Örgütü) dünyadaki en büyük hayvan hakları örgütüdür.

PETA Onayı Nedir?

PETA Onaylı Vegan sertifikası, tüketicilerin etik değerlerine uygun ürünleri belirlemesine yardımcı oluyor ve hayvan refahına öncelik veren markaları destekliyor. Kendini vegan ve zulüm içermeyen ürünler üretmeye adamış bir moda veya güzellik markasıysanız, PETA Onaylı Vegan sertifikası için başvurabilirsiniz.

Vegan ve Cruelty Free Aynı Şey Mi?

Kısaca özetlemek gerekirse: Cruelty-Free ürünler hayvanlar üzerinde test yapmaz ve yaptırmaz, fakat formüllerinde hayvansal içerikleri kullanıyor olabilirler. Vegan ürünler formüllerinde hayvanlardan elde edilmiş malzeme ve hammaddeleri kullanmaz ama ürünlerini hayvanlar üzerinde test edebilir.

Belgelendirme

Bizi Takip Edin :
EKOL ULUSLARARASI BELGELENDİRME EĞİTİM HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
  • AMaslak Meydan Sokak. Beybi Giz Plaza No:1 Kat:15 D:55 Sarıyer İstanbul
  • T0212 909 12 07
  • W0552 746 10 51
  • Minfo@ekolbelgelendirme.com
Kapat
Anlık gelişmelerden ve kampanyalarımızdan anında haberdar olmak için bültenimize abone olun!