Sepetim Sepetim

SEDEX Danışmanlığı

SEDEX DANIŞMANLIĞI

SEDEX, tedarik zincirinde olan kuruluşların etik ticaret konusunda gelişmesini hedefleyen bir ticaret topluluğudur. Diğer bir tanımıyla tedarik zincirlerinin performanslarını iyileştirmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir denetim sistemdir. Aynı zamanda 150 den fazla ülkede 40.000 üye tarafından tedarik zincirleri konusunda sorumlu dünyanın en büyük iş birliği platformu, kar amacı gütmeyen bir organizasyondur. Bir grup perakendeci tarafından 2001 yılında İngiltere’de kurulmuştur. SEDEX Denetimi almak için tedarikçi veya satın alan taraf fark etmeksizin, şirketlerin uyması gereken belli başlı kriterler mevcuttur. Bu kriterlerin genel adı SMETA’dır. SEDEX Denetimi için temeli oluşturan SMETA, amacına uygun olarak, kendi içinde de sürekli gelişmektedir. Bu sayede, zamanın getirdiği problemlere ve ortaya çıkan gelişmelere göre güncellenir.

SEDEX, küresel tedarik zincirindeki etik riskleri tanımlamasına, yönetmesine ve hafifletmesine yardımcı olabilecek çevrimiçi veri tabanıdır. SEDEX Denetimin amacı tehlikeleri minimize etmek, firmanın imajını korumak ve tedarik halkası faaliyetlerini iletmek ve destek olmak için bir çözümdür. Etik tedarik halkasında bilgi paylaşımı için en büyük ve en önemli ortak bir platformdur. Sorumlu iş uygulamaları hakkındaki verileri depolar ve etik performans bilgilerinin birden fazla Marka ve Müşteriyle paylaşılmasına olanak tanır. Katılımcı firmalar Sedex sistemine ortak bir veri tabanına bağlanıp çalışmalara katılıp üyelerle irtibata geçebilirler. Etik sosyal uygunluk incelemelerine  giren şirketlerin analiz raporları diğer üye şirketlere de açıktır ve bu yolla tedarik halkaları meydana getirilmektedir. SEDEX denetimine hazırlanma süresi işletmeden işletmeye değişiklik göstermektedir. Ama ortalama süre vermek gerekirse en hızlı şekilde 3 ila 8 hafta arasında müşterilerimiz, denetime hazır hale gelmektedirler. Müşterilerimizin beklenti ve ihtiyaçlarına göre işlemleri yoğunlaştırıp 1 ay içinde denetime giren firmalarımızda olmaktadır.

SEDEX Denetimin işletme için avantajları aşağıdaki gibi sıralanmıştır;

* Pazar payında kurumsal bir kimlik
* Rekabetçi firmalara karşı üstünlük kazanmak
* Uluslararası alanda sürdürülebilirlik
* Çalışanların motivasyon artması ve güven duyması
* İş kazalarında azalma
* Kalite alanında lider olma
* Tedarikçi bağlılığını arttırma

Tedarik zinciri standartlarını iyileştirirken denetim raporlarının paylaşımıyla tedarikçiler üzerindeki denetim yükünü hafifletiyor. SEDEX küresel tedarik zincirinde iş ahlakı ve sorumluluk uygulamalarında ilerleme ve iyileştirme sağlamaktadır. SEDEX tedarik zincirinizde etik ve sorumlu uygulamaları yönetmenin en etkili ve basit bir yoludur. İş sağlığı ve güvenliği, kalite departmanı, insan kaynakları, tedarikçi ilişkileri, satın alma, çevre gibi daha birçok ana noktanın iş ahlakı etiklik çerçevesinde denetlendiği bir rapordur.

SEDEX DENETİMİ

Sedex Denetimi, onaylı denetim firmaları tarafından gerçekleştirilir. Bu denetim sonucunda Sedex belgesi verilmez, Sedex belgesi yerine Sedex numarası verilir. Denetimde Sedex standartlarına uygunluk denetlenir. Denetim, firmanın sosyal sorumluluk alanındaki başarısını ya da başarısızlığını ortaya çıkarır. Denetim, Sedex dökümantasyon denetimi, insan kaynakları uygulamaları, iş güvenliği uygulamaları ve uluslararası çalışma standartları uygulamaları üzerinden planlanır ve denetlenir. Ortaya çıkan uygunsuzluklar Sedex sistemine online rapor olarak yüklenir. Böylece tedarikçi firmalar, satın alma yapmak istediği firmaların Sedex numarası/kodu ile sisteme girerek, satın alma yapacakları firmanın Sedex standartlarına uygun olup olmadıklarını inceleyebilirler.

SEDEX Denetim mevzuatları ve yönetmelikleri aşağıda gibi sıralanmıştır;

* 4857 Sayılı İş Kanunu
* 6331 Sayılı Kanun
* Çevre Yönetmelikleri
* İSG Yönetmelikleri
* Uluslararası ILO İlkeleri
* SEDEX Platform Kuralları

SEDEX Platformuna üye olan işletmeler 4 ana alanda bilgi depolar, paylaşır ve rapor eder. Bu 4 ana alan;

* İş Gören (İşçi) Standartları: “İşçi standartlarında dikkat edilecek hususlar, yasal çalışma saatleri, tüm çalışanlara eşit muamele, izinler, AB standartlarının yasal gereklilikleri, etik standartlar ve eşit haklar ile birlikte çocuk işçi çalıştırmama, taciz ve istismara karşıtlıktır.”
* Sağlık ve Güvenlik: “İş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması ve mevcut sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesi için işveren ve çalışanların görev, yetki sorumluluk, hak ve yükümlülüklerini düzenlemek ve bunları hayata geçirmektir.”
* Çevre: “Çevre ile ilgili kanun, yönetmelik ve standartlara uygun çalışmak, çevreyi korumak ve bu prensibi tüm çalışanlara, çevreye, ülkeye ve dünyaya yaymaktır.”
* İş Ahlakı: “İşletme içerisinde tüm çalışanların uyması gereken kurallar bütününe iş ahlakı denir. Ve üst yönetim kendisi de dahil olmak üzere politikalar belirleyip uygulamalı hayata geçirmelidir.”

Üyeler  dört ana temel alan üzerinde performans beyanında bulunmak için denetime hazırlanmaktadır. Tedarik zincirine denetim ile dahil olabilecek firmalar üzerine düşen görevi fazlasıyla yerine getirmelidir.

SEDEX DANIŞMANLIĞI

SEDEX denetim sonucunda oluşan bir rapordur. Firmanızın karnesi gibi düşünebilirsiniz. Rapor sonucunda majör uygunsuzluklar olmasını hiç kimse istememektedir. SEDEX denetimi için doğru, etkin ve verimli danışmanlık almanız firmanızın lehine bir durumdur. Bu konuda bizler EKOL Belgelendirme Kuruluşu olarak kaliteli ekibimizle destek olmaktayız.

SEDEX Danışmanlığında Ekol Belgelendirme olarak ele aldığımız konular;

* Teklif talep sözleşme işlemleri
* Mevcut durum analizi (Firmanın varsa önceden geçirdiği denetimler)
* İnsan Kaynakları mevzuatı (Firmanın 4857 sayılı yasaya uygun hale getirilmesi)
* İş Sağlığı ve güvenliği mevzuatı (6331 sayılı Kanunun getirdikleri)
* Çevre mevzuatı
* SEDEX dokümanları (Politikalar, Prosedürler, Talimatlar, Formlar)
* İç denetim
* Denetim kararı alınması

“SEDEX, uluslararası ölçekte kabul görmüş ve küresel olarak uygulanabilir denetim formatları sunmaktadır. Ayrıca, müşterilerinize ve ortaklarınıza etik ve sosyal açıdan sorumlu iş prensiplerine bağlı olduğunuzu göstererek imajınızı geliştirmektedir. EKOL Belgelendirme kuruluşu olarak uzman ekibimizle birlikte SEDEX hizmeti konusunda sizlere yardımcı olmaktayız. Bizlerle iletişime geçebilirsiniz.” 

Bizi Takip Edin :
EKOL ULUSLARARASI BELGELENDİRME EĞİTİM HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
  • AMaslak Meydan Sokak. Beybi Giz Plaza No:1 Kat:15 D:55 Sarıyer İstanbul
  • T0212 909 12 07
  • W0552 746 10 51
  • Minfo@ekolbelgelendirme.com
Kapat
Anlık gelişmelerden ve kampanyalarımızdan anında haberdar olmak için bültenimize abone olun!
Whatsapp