Su Ayak İzi Nasıl Azaltılır?

Su ayak izinin Dünya´mıza yaptıkları ve biyolojijk anlamda verdii zararları bilmek gerekir. Ekol Belgelendirme bugün sizlere su ayak izini nasıl azaltabileceğiniz hakkında öneriler sunmaktadır.

Dünya´nın bir arçası olarak tüm canlıların ve insanların doğaya ihtiyacı vardır. Doğa´da yer alan en önemli bileşen ise su olarak bilinmektedir. İnsanlarında aynı şekilde en önemli ihtiyaçlarından birisidir. Su tüketimi yaparak insanlar arkalarında bazı etkiler de bırakır. Etkilerin belirlendiği su ayak izi terimini ele aldığımız bu içerikte doğayı koruyabilmek için nelerin yapılması gerektiği bilgileri aktarılmıştır.

Su ayak izi danışmanlığı için uzman desteği almak isterseniz Ekol Belgelendirme´yi arayabilirsiniz.

Su ayak izi kavramı 2022 senesinde Hollanda´da Prof. Dr. Arjen Hoekstra tarafından ilk dile getirilmiştir. İnsanların kullandıkları ürünler, aldıkları hizmetler sonucu tüketimin doğrudan veya dolaylı olarak sarf olduğu su miktarı ile değerlendirme yapılır. Ürünlerin veya hizmetin meydana gelmesi için suyun tüketilmesi, suya ihtiyaç duyulan miktarın belirlenmesinde su ayak izi ölçümleri kullanılır.

SU AYAK İZİ TÜRLERİ NELERDİR?3 Tür su ayak izi bulunur. Bunlar mavi su ayakizi, gri su ayakizi ve yeşil su ayakizidir.

Gri su ayak izi belli bir su kalitesini karşılayabilmek için kirletici olan faktörlerin ortadan kaldırılması yada azaltılması için toplanmış olan tatlı su miktarını temsil eder.

Mavi su ayak izi ise; bir hizmetin yada bir ürünün üretim dönemindeki doğrudan, dolaylı olarak kullanılmış olan yüzey sularını, yer altı tatlı kaynak sularının toplam miktarını temsil etmektedir.

Yeşil su ayak izi ise; ürünün yada hizmetin üretim süreçlerindeki dolaylı / doğrudan kullanılmış olan yağmur suyu miktarını temsil eder. Yeşil su ayak izi tarımda, bahçecilikte, ormancılık faaliyetlerinde kullanılan sudur.

Su Ayak izini Azaltmak İçinSu ayak izi azaltılması sayesinde ekolojik etkilerin azaltılması, doğayı korumak için gerekli adımların atılması adına Ekol Belgelendirme´den danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Tüm ISO belgesi ve diğer belgelendirme talepleriniz için uzmanlarımız ile Türkiye´nin heryerinde hizmet verebilmekteyiz.

Su ayak izini azaltmak adına ihtiyaç dışı su tüketimini bırakmamız gerekir. Ürünlerde ve hizmetlerde gereğinden fazla su kullanımına katkıda bulunmamak gerekir. Aynı mantıkla gerekmedikte alışveriş yapmamak, atıkların üretimini azaltabilmek, tüketim ürünlerinde ekolojik ürünleri tercih etmek su ayak izini en az seviyeye indirmek için önemlidir. Hayatımızda yapacağımız çok küçük değişiklikler ile uzun seneler boyunca doğal kaynaklarımızın tüm canlılara yetmesini sağlayabiliriz. Su tasarrufu önemlidir. Atık su üretimlerini en aza indiren akıllı su arıtma cihazları kullanmak diğer bir adım olacaktır.

Akdeniz diyeti tarzı beslenme tekniklerini araştırarak bu tür beslenme türlerinin de su ayak izini azaltmak için etkili olduğunu göreceksiniz. Tüketeceğiniz kadar yemek, tüketeceğiniz kadar içecek satın almanız hem besin artıklarına engel olmanızı sağlayacak hemde su / enerji kayıplarının önüne geçilmesini sağlayacaktır. Su ayak izini azaltmak için en önemli hususlardan birisi de bulaşıkların makinede yıkanmasıdır. Bulaşıklarınızı ve çamaşırlarınızı elde yıkamak yerine makineleri tercih etmeniz ve ayrıca kesinlikle atık yağlarınızı lavobaya dökmemeniz gerekmektedir. Ayrıca atık pillerin ve geri dönüştürülebilir malzemelerin de çöp yerine geri dönüşüm merkezlerine, kutularına bırakılması su ayak izinin azaltılması ve doğanın korunması için önemli adımlardır.

Detaylı bilgi ve su ayak izi azaltmak için danışmanlık hizmeti almak adına bizi arayabilirsiniz.

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

 • Kosher Sertifikası (Belgesi) Fiyat Teklifi
  Kosher Sertifikası (Belgesi) Fiyat Teklifi alabilmek için Ekol Belgelendirme firmasının incelediğiniz web sitesi üzerinden hemen bilgi alabilir ve size uygun olan tekliflere erişebilirsiniz.
 • UBB Ulusal Bilgi Bankası Kayıt Hizmeti
  UBB Ulusal Bilgi Bankası Kayıt Hizmetine dair Ekol Belgelendirme´nin sizlere sunacağı hizmetler ve detaylar için bu içeriğimizi inceleyebilir ve aklınıza takılan her türlü soru için bizlerle irtibata geçebilirsiniz.
 • ISO 13485 Medikal Cihazlar İçin Kalite Yönetim Sistemi
  ISO 13485 Medikal Cihazlar İçin Kalite Yönetim Sistemi hizmetimizden yararlanmak ve markanızın, ürününüzün bu belgeye sahip olarak pazarda rahat dolaşımını sağlamak istiyorsanız, Ekol sizlere yardımcı olacaktır.
Bizi Takip Edin :
EKOL ULUSLARARASI BELGELENDİRME EĞİTİM HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
 • AMaslak Meydan Sokak. Beybi Giz Plaza No:1 Kat:15 D:55 Sarıyer İstanbul
 • T0212 909 12 07
 • W0552 746 10 51
 • Minfo@ekolbelgelendirme.com
Kapat
Anlık gelişmelerden ve kampanyalarımızdan anında haberdar olmak için bültenimize abone olun!
Whatsapp