Sürdürülebilir Sertifikalı Otel Sayısında Türkiye Lider

Türkiye’de Sürdürülebilir Turizm Sertifikası alan otel sayısı katlanarak artıyor.

2021’de 451 olan sertifikalı tesis sayısı 2023’ün ilk yarısında 4.132’ye eylül ayında 6.156’ya yükseldi.

Türkiye bu konuda Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi (GSTC) kriterlerinin tamamının değiştirmeksizin benimseyen ilk ülke ve sertifika alan tesis  sayısı itibariyle lider oldu.

Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi’nin (GSTC) İcra Kurulu Başkanı Randy Durband, Londra´da düzenlenen Sürdürülebilir Otelcilik konferansında yaptığı konuşmada bu alandaki gelişmeye Türkiye’yi örnek gösterdi.

20 bin tesisin yüzde 30’u

Bakanlık verilerine göre eylül ayı itibariyle Türkiye’de bakanlık ve eski adıyla belediye belgeli, yeni adıyla basit belgeli toplam 20.938 konaklama tesisi var.

Buna göre toplam tesislerin yüzde 30’a yakını GSTC’nin üç aşamalı Sürdürülebilir Turizm Sertifikasının ilk aşamasını aldı.

Bakanlık 2030 yılına kadar tesislerin tamamının sertifikalandırılmasını hedefliyor.

Seyahat ve turizm için küresel sürdürülebilirlik standartlarının belirlenmesinden ve yönetilmesinden sorumlu olan GSTC, sertifikalandırma konusunda Kapadokya Üniversitesi ile işbirliği yapıyor.

Tesisler destinasyonu da geliştiriyor

Sertifikalandırmada; oteller yerel tedarikçilere öncelik verilmesi, su ve enerji tüketiminin en aza indirilmesi, atıkların yönetilmesi, geri dönüşümün uygulanması ve biyolojik çeşitliliğin korunması, kültürel, sosyo-ekonomik ve çevresel etkileri açısından değerlendiriliyor.

Sürdürülebilir Turizm Sertifikası kapsamında yürütülen programın turistik değerlerin geleceğe taşınmasında rol oynadığı belirtiliyor.

Sertifika kriterleri

Sürdürülebilir Turizm Programı’nın, tesisler ile birlikte destinasyonların da sürdürülebilirliğini garanti altına aldığı belirtiliyor.

KAYNAK : https://www.turizmgazetesi.com/haber/surdurulebilir-sertifikali-otel-sayisinda-turkiye-lider/85944

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi (GSTC) ile belirlemiş olduğu Türkiye Sürdürülebilir Turizm Endüstri Kriterleri (TR-I) göz önünde bulundurularak yapılan denetim sonucunda otellere verilen Sürdürülebilir Turizm Sertifikası, tesislerin sürdürülebilirlik kriterlerini yerine getirdiğini onaylıyor.

Bakanlık bu belgenin alınmasını tesislere zorunluluk haline getirdi.

GSTC Sertifikası almak için Sürdürülebilir Turizm Programı kapsamında konaklama tesisleri için üç farklı belge/sertifika bulunuyor.

1. Aşama Belgesi için 14, 2. Aşama Belgesi için 29, 3. Aşama Belgesi için 4 kriterin yerine getirilmesi gerekiyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Bizi Takip Edin :
EKOL ULUSLARARASI BELGELENDİRME EĞİTİM HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
  • AMaslak Meydan Sokak. Beybi Giz Plaza No:1 Kat:15 D:55 Sarıyer İstanbul
  • T0212 909 12 07
  • W0552 746 10 51
  • Minfo@ekolbelgelendirme.com
Kapat
Anlık gelişmelerden ve kampanyalarımızdan anında haberdar olmak için bültenimize abone olun!
Whatsapp