Sepetim Sepetim

Tehlikeli Atıkların Sıfır Deşarjı (ZDHC)

ZERO DISCHARGE OF HAZARDOUS kelimelerinin baş harflerini alan ZDHC tamamen tekstile, deri sektörüne, ayakakbı sektörüne odaklanır. Tehlikeli olarak bilinen kimyasalların tüm yaşam döngüsünü kapsayan ve sanayide çevre bilincinin kazandırılması, tedarik zincirinin geliştirilmesi ve şeffaflığın ön plana çıkarılması için Tehlikeli Atıkların Sıfır Deşarjı için Ekol Belgelendirme olarak danışmanlık hizmetlerimizi sunmaktayız.

Tehlikeli Kimyasalların Sıfır DeşarjıSadece tekstil sektöründeki üretim işlemlerinde senelik 10 milyon tonun üzerinde kimyasal ürün & kimyasal madde kullanımı olduğu bilinmektedir. Bu sektörde bu kadar fazla kimyasal madde kullanımının nedeni ise kumaşların veya diğer tekstil ürünlerinin üzeirndeki renkleri, işlevleri ve etkilerinin elde edilmesidir. Tekstil fabrikalarında kullanılan bu kimyasalların uygunsuz veyahut hatalı bir şekilde kullanılması durumunda fabrikaların atık sularına karışması ve boşaltılması durumları sadece ülke içerisinde değil Dünya üzerinde bir sorunu beraberinde getirir.

Kısıtlanmış Madde Üretim Listesi (MRSL) aracılığı ile tehlikeli kimyasal maddelerin yasaklanması & kısıtlanmasıyla ilgili uluslararası çapta bir etki yaratmak amacında olan ZDHC programına dahil olmak ve çevre dostu ürünler ile üretimlerinizi yapmak daha iyi olacaktır. Sizlerde ekolojik dengeye değer veren, çevresel taahütlere uyan fabraikalar, markalar arasındaki yerinizi almak istiyorsanız ZDHC uyumluluğu için bizden destek alabilirsiniz.

ÇEVREYE ETKİNİN EN AZA İNDİRİLMESİ  AMAÇLANMAKTADIR

Greenpeace ile yakın geçmişte başlatılan bri çalışma kapsamında Dünya üzerinden en fazla kimyasal madde kullanımı bulunan sektörlerin arasında ilk sıralarda TEKSTİL üretimi gelmektedir. Tekstil ürünleri üreticilerinin tehlikeli madde kimyasallarından arınması için bazı çalışmalar sürdürülmektedir. Bu kapsamda atık sular, arıtma çamurları gibi çevresel kirlilik düzeyinin en aza indirilmesi ile tedarik zincirindeki sürdürülebilirliğin sağlanması önemlidir. Dışarıya boşaltılan tehlikeli olarak adlandırılan tüm kimyasal maddelerin kullanımını tehlikeli aıkların sıfır deşarjı kapsamında ZDHC özel incelemeye almakta ve bir çok girişimde bulunmaktadır.

ZDHC DANIŞMANLIĞIEkol Belgelendirme olarak ZDHC ile Greenpeace DETOX kapsamı dahiline girmiş olan deri üreticileri, ayakkabı üreticileri ve en önemlisi tekstil üreticileri için şeffaf bir yönetim sistemi kurmayı amaçlamaktayız. Üretimleriniz ile ilgili proseslerin içinde bulunan zararlı ürünlerin kapsamlarını inceliyor ve gerekli kontrollerin yapılarak bunların azaltılması amaçlanıyor. Fabrikanızda atıksu ve arıtma çamurlarındaki kontrollerin yapılması ve bunların ölçümlerinin ayarlanması için tecrübeli bir kadro ile Türkiye´nin her bölgesinde hizmet verebilmekteyiz. Çevrenin korunması ve koruyucu önlemlerin alınması için desteklerimizi sizlere sunabiliyoruz.

Kimya ve tektsil sektörünün başını çektiği bu kapsamda iş sağlığı, insan sağlığı ve çevre güvenliğini düşünen markaların, fabrikaların yanındayız. Tehlikeli Atıkların Sıfır Deşarjı (ZDHC) Programı ile alakalı bilgi edinmek ve çevre bilincinizi arttırmak için Ekol Belgelendirme firmasından destek alabilirsiniz.

ZDHC & MRSL KAPSAMINDAKİ KISITLANAN MADDELER ve GRUPLARI

* Organotin bileşikler
* Policyclic Aromatik Hidrokarbonlar (PAHs)
* Boyarmadde - Allerjenik Dispers Boyalar
* Güç tutuşurluk sağlayan maddeler (SCCP içeren)

* Perfluorinated ve Polyfluorinated Kimyasallar (PFOA & PFOS)
* Ftalatlar - orto-ftalik asit ester içeren diğer bileşikler dahil
* Bütün ağır metaller
* Uçucu organik bileşikler (VOC)
* Boyarmadde - Navy Blue
* Boyarmadde - Kanserojen veya eşdeğer olanlar
* Glikoller
* Halojen içeren solventler

* Alkilfenol (AP) Alkilfenol Etoksilatlar (APEOs)
* Klorbenzenler & Klortoluenler
* Klorfenoller
* Azo - Boyarmaddeleri (Kısıtlı kullanımlı Amin içeren)

ZDHC Gateway Laboratuvar Kabul Programı Nedir?ZDHC Gateway Laboratuvar Kabul Programı sayesinde analizlerin incelenmesi ve atık su modülündeki atıksu ve çamur analizlerinin doğru olarak yapılması için program geliştirilmiştir. Bu işlemde geçici kabul durumu alınır. Geçici kabul durumunda kabul edilinen tarihten itibaren 365 gün süre geçerliliği bulunan sistem modele girişinize imkan sağlayacaktır. Raporlama limitleri ve analiz edilecek olan tüm paremetrelere ZDHC web sitesinden göz atabilirsiniz. Bu detayların herkese açık bir şekilde ATIK SU Klavuzunda bulunduğunu aktarmak isteriz. Sektöre hakim ve daha önceden ZDHC konusunda bir çok firmaya danışmanlık veren Ekok Belgelendirme sizlere tüm gereksinimleri ataracaktır. Bu alanda en iyi teklifleri alabilmek için bizi arayabilir ve en uygun  fiyatları firmamızdan alabilirsiniz.

ZDHC için kabul gören laboratuvarlarımızda atık su modülü detaylarına bağlı olarak atık suların ve çamurların analizleri yapılmaktadır. Bu analizler GATEWAY sistemine yüklenmektedir. Fabrikaların atık su testleri için numunelerinin alınması bu sürecin ilk adımı olacaktır. Fabrikadan çıkan atık suyun kalitesinde bazı standartlar aranız ve ZDHC kurallarına göre değerlendirilmesi önem arz eder.

Daha iyi bir gelecek için sürdürülebilirlik danışmanlığı kapsamına aldığımız ZDHC için tüm bu bilgileri incelemenizin ardından danışmanlarımız ile site üzerinden görüşmeler yapabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular
TEHLİKELİ ATIKLARIN SIFIR DEŞARJI (ZDHC) NEYİN KISALTMASIDIR?

Tehlikeli Atıkların Sıfır Deşarjı (ZDHC), tekstil ve giyim endüstrisinde zararlı kimyasalların çevreye zarar vermeden kullanılmasını teşvik eden bir inisiyatifin kısaltmasıdır. Bu program, sürdürülebilir kimyasal yönetimini destekler ve endüstride çevresel etkiyi azaltmayı hedefler.

TEHLİKELİ ATIKLARIN SIFIR DEŞARJI (ZDHC) BELGESİ NEDİR?

Tehlikeli Atıkların Sıfır Deşarjı (ZDHC) belgesi, tekstil ve giyim endüstrisinde zararlı kimyasalların çevreye zarar vermeden kullanılmasını teşvik eden bir sertifikasyon programıdır. Bu belge, işletmelerin sürdürülebilir kimyasal yönetimini kanıtlar ve çevresel etkileri azaltmayı amaçlar.

TEHLİKELİ ATIKLARIN SIFIR DEŞARJI (ZDHC) STANDART DETAYLARI NEDİR?

 Tehlikeli Atıkların Sıfır Deşarjı (ZDHC) standartları, tekstil ve giyim endüstrisinde kullanılan kimyasalların çevresel etkilerini azaltmayı hedefler. Bu standartlar, zararlı kimyasalların kullanımını sınırlandırır, atık yönetimi süreçlerini belirler, ve sürdürülebilir kimyasal yönetimini teşvik eder. Ayrıca, tedarik zinciri boyunca çevresel etkileri azaltmak için işletmelerin uyması gereken prosedürleri ve gereklilikleri de içerir.

TEHLİKELİ ATIKLARIN SIFIR DEŞARJI (ZDHC) BELGESİ KAÇ YIL GEÇERLİDİR?

 Tehlikeli Atıkların Sıfır Deşarjı (ZDHC) belgesi genellikle bir yıl geçerlidir. İşletmeler, belgenin geçerliliğini korumak için belirli aralıklarla yenileme sürecine girer ve uygunluklarını düzenli olarak denetletirler

TEHLİKELİ ATIKLARIN SIFIR DEŞARJI (ZDHC) BELGESİ NE İŞE YARAR?

 Tehlikeli Atıkların Sıfır Deşarjı (ZDHC) belgesi, işletmelerin tekstil ve giyim endüstrisinde kullanılan kimyasalların çevresel etkilerini azaltma çabalarını doğrular. Bu belge, işletmelere sürdürülebilir kimyasal yönetimi ve çevre dostu uygulamalar konusunda bir kanıt sunar, aynı zamanda müşterilere güvenilir ve çevre dostu ürünler sunma yeteneği sağlar.

TEHLİKELİ ATIKLARIN SIFIR DEŞARJI (ZDHC) KAPSAMINDA NELER OLMALIDIR?

Tehlikeli Atıkların Sıfır Deşarjı (ZDHC) kapsamında, işletmeler zararlı kimyasalların kullanımını azaltır, atık yönetimini iyileştirir ve çevresel etkileri en aza indirmek için tedarik zinciri boyunca sorumlulukları belirler. Ayrıca, sürdürülebilir kimyasal yönetimi teşvik eden eğitim ve bilinçlendirme programları da bulunur.

TEHLİKELİ ATIKLARIN SIFIR DEŞARJI (ZDHC) KAPSAMINDA RİSK ANALİZİ NEDİR?

 Tehlikeli Atıkların Sıfır Deşarjı (ZDHC) kapsamında risk analizi, işletmelerin kullanılan kimyasalların çevresel ve sağlık risklerini değerlendirmeyi içerir. Bu analiz, zararlı etkileri belirlemek ve önlemler alarak çevresel ve sağlık riskleri minimize etmek için yapılır.

TEHLİKELİ ATIKLARIN SIFIR DEŞARJI (ZDHC) BELGESİNİ KİMLER ALMAK ZORUNDADIR?

 Tehlikeli Atıkların Sıfır Deşarjı (ZDHC) belgesini, tekstil ve giyim endüstrisinde faaliyet gösteren işletmeler almak zorundadır. Bu belge, işletmelerin kimyasal yönetim süreçlerini sürdürülebilir ve çevre dostu bir şekilde yürüttüğünü doğrular.

Bizi Takip Edin :
EKOL ULUSLARARASI BELGELENDİRME EĞİTİM HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
  • AMaslak Meydan Sokak. Beybi Giz Plaza No:1 Kat:15 D:55 Sarıyer İstanbul
  • T0212 909 12 07
  • W0552 746 10 51
  • Minfo@ekolbelgelendirme.com
Kapat
Anlık gelişmelerden ve kampanyalarımızdan anında haberdar olmak için bültenimize abone olun!
Whatsapp