Sepetim Sepetim

TSE Belgelendirme

TSE BELGELENDİRME

Türk Standartları Endüstrisi adlı kurum tarafından verilen ve Türk Standartlarına uygunluk belgesi olan TSE; Kurum ve kuruluşların üretime yeterlilik ya da ürünlerin belirlenen standartlara uygunluğunu saptamak amacıyla verilen bir belgedir. TSE belgesinin geçerlilik süresi 1 yıldır. 1964 yılından beri markalar için ürün belgelendirmesi niteliğinde olan bu uygulama ile üreticilerin kaliteli ve standartlar doğrultusunda üretim yapmaya teşvik edilmeleri amaçlanmıştır. Diğer yandan TSE belgesi sayesinde tüketicilerinde can ve mal güvenliklerinin korunması amaçlanmıştır.

TSE Belgesi bir ürün hakkında incelemeler yaparak uygunluğunu analiz etmektedir. Bir malzemenin üzerinde yer bulan TS yazısının yanında bir sayı bulunması (örneğin; TS 1523) o mamulün uygun standart ve koşullarda imal edildiğini gösteren bir belgedir. Fakat bir mamul üzerinde TSE ürün kalite kontrol amblemi ve numara var ise bu üretici şirketin bütün standartları ve ihtiyaçlarını meydana getirerek TSE Belgesine sahip olmayı hak eden şirket olduğu manasına gelmektedir. TSE Belgesi, üreticiden tüketiciye ve finansal hayata belli bir verim, intizam ve standart getirdiğinden ötürü, milli kalkınmaya ve verimli yaşama etkisi olmaktadır. 1959 yılının 7 Kasım tarihinde imzalanan Türk Standartlarının Tatbiki Hakkında Nizamname ile standartların faaliyete konulması hususlarına açıklık getirilmiştir.

TSE Belgesinin Yararları Nelerdir?

* Maliyette düşüş- ticarette artış,
* Pazara ulaşmada kolaylık, Pazarda hız,
* Tüketici nezdinde güven, Güvenli ürünün garantisi,
* Kamu ve özel sektör ihalelerinde avantaj.
* Maliyette azalma- ticarette yükselme yaşanır
* Pazara erişimde kolaylık
* Pazardaki sürat
* Tüketici gözünde itimat
* Güvenli ürünün teminatı
* Özel sektör ve Kamu ihalelerinde avantaj

TSE Ürün Belgelendirme


Bir ürünün belgelendirilmesi, ürünün özel standartlar ve diğer norm dokümanlara uygunluğu için güvence sağlamanın bir aracıdır. Bazı ürün belgelendirme sistemleri, ürünün başlangıç deneyini ve ürün tedarikçisinin kalite sistemlerinin değerlendirilmesini ve bunu takiben fabrika kalite sistemini, fabrikadan ve serbest piyasadan alınan numunelerin denenmesini dikkate alan periyodik kontrolü içerir. Ürün belgelendirme sistemleri TS EN 45011 Ürün belgelendirmesi yapan belgelendirme kuruluşları için genel şartlar” standardına uygun olarak gerçekleştirilir. Bu standart, belgelendirme kuruluşlarının, üçüncü taraf belgelendirme sistemlerini tutarlı ve güvenilir bir şekilde çalıştırabilmelerini ve böylece bunların ulusal ve uluslararası temelde kabullerini kolaylaştırmak ve bu suretle uluslararası ticareti geliştirmeleri için gerekli kuralları belirler.

Kalite standartları çerçevesinde üretim ya da pazarlama yapmak isteyen firmaların TSE belgesi almak istedikleri sırada bazı evraklarla birlikte başvuruda bulunmaları gerekmektedir. İlk olarak kalite standartları belirlenmesi istenen kurum ya da kuruluşun varlığını gösteren bir belge istenmektedir. Belge başvurusunda bulunan kuruluş ve firma farklı ise aralarında bulunan bir sözleşmede gereken evraklar arasındadır. Ürünün üzerinde bulunacak şekilde marka tescil belgesi de başvuru evrakları arasında yer alması gereken evraklardan biridir.

TSE Belgesinin sürekliliği sağlanması için belirli yolların izlenmesi gerekir:


* Üretim sahasında kalite kontrol kabiliyeti ile bunların sürekliliğini teminat altına altına alan bir ağın tesis edilip edilmediğinin belirlemek  için üretim alanı analizi yapılır.
* Alakalı belgelendirme şartlarının öngördüğü tetkik  ve deneyler yapılır
* Muayene ve deney neticeleri üretim alanı analizi sonucunun uygun olması durumunda, geçerlilik süresi bir sene olan TSE Kritere Uygunluk Belgesi verilir.

TSE Belgesi yenileme ve ara inceleme işlemlerinde ise, Ara incelemeler senede bir kez üretim alanında mevcut  ağın, ürün kalite inceleme ağının ve olması gereken rutin testlerin izlenip analiz edilmesiyle uygulanır. Bu senelik izlenimlerde ve incelemelerde aksaklık yoksa belgenin geçerliliği bir sene daha uzatılır. Noksanlar izlenirse, noksanlar inceleme tutanağına geçirilir ve noksanların giderilmesi için süre verilir. Bu süre dahilinde noksanlıklar tamamlanmaz ise belgenin geçerliliği iptal edilir.

“EKOL Belgelendirme firması olarak TSE süreçlerinde sizlere yardımcı olmak bizi çok mutlu edecektir. Detaylı bilgi almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.”

 

Bizi Takip Edin :
EKOL ULUSLARARASI BELGELENDİRME EĞİTİM HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
  • AMaslak Meydan Sokak. Beybi Giz Plaza No:1 Kat:15 D:55 Sarıyer İstanbul
  • T0212 909 12 07
  • W0552 746 10 51
  • Minfo@ekolbelgelendirme.com
Kapat
Anlık gelişmelerden ve kampanyalarımızdan anında haberdar olmak için bültenimize abone olun!
Whatsapp