Sepetim Sepetim

UKCA Belgelendirme

UKCA  Belgelendirme Hizmetleri Danışmanlığı hizmeti için aradığınız firma burada! Ekol Belgelendirme Türkiye´nin en büyük CE belgelendirme kuruluşları arasında yer alarak sunduğu  danışmanlık hizmetleri kapsamında son senelerin en çok talep gören UKCA belgelendirme süreç danışmanlığı için uzman kadrosu ile hizmetlerini başarılı bir biçimde sürdürmektedir.

Büyük Britanya Piyasasına Mal Sunmak İçin UKCA İşaretinin Kullanımı ile alakalı Avrupa Birliği (AB) Yeni Yaklaşım Direktifleri kapsamında AB´de ve Türkiye´de yerleşik (AB tarafından tanınan 3. ülkelerde yerleşik olanlar dâhil) olarak firmaların CE işaretinin yerini alan UKCA süreçleri başlamıştır. CE işaretlerinin yer aldığı hemen her eşyanın kapsam alanında olan ve bu ürünlerin UKCA işaretlendirmesi bulunmadan İngiltere - İskoçya ve Galler ülkelerinin iç piyasasına ürün göndeirmi mümkün olmayacaktır. Bu nedenle Türkiye´de bulunan ihracatçıların etkilendiği bu husus ile alakalı danışmanlık hizmetlerimizi vermekte ve ürünleriniz için kısa süre içerisinde belgelendirme aşamalarının sorunsuz bir şekilde tamamlanmasını sağlamaktayız.

UKCA Belgesi Nedir? Nerelerde Geçerlidir?İngiltere Ce Belgesi olarak adlandırılır. Büyük Britanya toptaklarında yer alan ülkelerde ürünlerinizin serbest bir dolaşım hakkında sahip olabilmesi için UKCA işaretlendirilmesinin yapılmış olması ve bu ürünlerin UKCA standartlarına uygun olması şartı aranır. CE işaretine sahip olması gereken her üründe bu pazarda UKCA işareti ve özellikleri aranır. 2021 senesinin ilk ayının ilk günü itibari ile yürürlüğe giren yasa kapsamında bu pazarda bulunan tüm ürünlerin bu kapsamda değerlendirilmesi mümkündür.

DİKKAT : 1 Ocak 2023 senesine kadar bu ülkelerde UKCA yerine CE işareti kullanımı mümkün olacaktır. Ancak 2023 Ocak 1 tarihinden itibaren tüm iç pazarda satışa sunulan ürünlerde UKCA işareti zorunluluğu bulunacaktır. Sizlerde bu ülkelere gönderim yaptığınız ürünlerinizin güncel mevzuat ve yasalara uygun hale gelmesi için Ekol Belgelendirme firmamızdan destek alabilirsiniz.

Brexit sürecine dahil olan İngiltere ülkesi´nin Avrupa Birliğinden ayrılmasıyla UKCA belgesi meydana gelmniştir. Bu sistem aslında CE işaretleme sistemi ile çok yakındır. Lakin AB´den ayrılan İngilitere´nin Ce mevzuatlarına ve hususlarına yakın olan bu sistemi ortaya çıkarması gerektiğinden son düzenlemeler ile aşamalarını tamamlamıştır. UKCA belgesini alabilmek için gerekliliklerin tamamına hakim olan danışmanlarımız ile Türkiye´nin heryerinde uygunluk değerlendirme süreçleri, ürün belgelendirme hizmetleri verebilmekteyiz. UKCA işaretine sahip olmak isteyen markalar için uygunluk beyan yönetimi kapsamında hizmetlerimizi maksimum kalitede sunabiliyoruz.

UKCA Belgesi ve CE İşaretinin BenzerliğiCe belgesine sahip olacak ürünlerde yer alacak olan CE işaretinin gereklilikleri ve uygunluk beyanları UKCA açısından hemen hemen aynıdır. İlgili prosedürler genellikle CE işareti ve UKCA için aynı ilerlemektedir. İşletmelerin İngiltere iç pazarında ürünlerinin satışının yapılabilmesi için kısa süre içerisinde UKCA belgesine sahip olması gerekir. Ekol Belgelendirme´den alacağınız danışmanlık hizmeti ile UKCA belgesine kısa süre içerisinde sahip olabilirsiniz. 

Bu işaret ürünün İngiltere pazarında geliştirilmiş olması, ukca işareti gereksinimindeki mevzuat kapsamında olması, zorunlu 3. taraf uygunluk değerlendirmesine sahip olanların 2023 senesinden önce UKCA belgesini kullanabilmesi mümkündür. 2023 Ocak 1 itibari ile bu pazardaki tüm ürünler için UKCA şartı aranacaktır.

UKCA İşaretlendirmesindeki Bilinen Bazı Kurallar* UKCA işareti satışa çıkacak ürünün üzerinde yer almalıdır. Şayet ürün üzeri için uygun bir alan yok ise ambalaj ve ürünün dökümanlarının üzerinde de yer alabilmektedir.
* UKCA işaretinin silinmez olması ve görünür bir açıda olması önemlidir.
* Ürün üzerinde UKCA işaretinin yer alması ile sorumlulukların alınmış olduğu beyanı verilmiş olacaktır.
* UKCA işaretlendirmesi sadece İngiltere & İskoçya ve Galler ülkeleri için geçerlidir.
* UKCA´nın yanlış anlaşılmalara neden olabilecek bir şekilde kullanımı yasakdır.
* UKCA işaretinin uygulandığı alanda görünürlülüğünü etkileyecek bir kullanım şekli, farklı işaretlerin yer alması yasaktır.
* Ürün ile alakalı mevzuatlar er alıyorsa UKCA işareti yer almalıdır.
* Asgari boyut olarak 5mm belirlenmiştir.
* UKCA logosu rengi değiştirilebilirdir. Ürüne göre istenilen renklerde kullanımı mümkündür.

Ekol Belgelendirme olarak UKCA belgesine sahip olmak isteyen tüm Türk firmalarına hizmetlerimizi sunmaktayız. Sektörün en başarılı danışmanları ile en uygun fiyatları sunan firmamız sizlere 1 telefon kadar yakındır. Web sitemizde yer alan Ekol Belgelendirme müşteri hizmetleri numarasını arayabilir veya iletişim sayfamızda yer alan e-mail adreslerimiz aracılığı ile bizlerden teklif talep edebilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular
UKCA NEDİR?

 UKCA, Birleşik Krallık Pazarı için Uygunluk İşareti´ni ifade eder, Birleşik Krallık, Avrupa Birliği (AB) pazarından ayrılarak kendi uygunluk işaretini oluşturdu. UKCA işareti, ürünlerin Birleşik Krallık pazarındaki teknik standartlara uygun olduğunu belirtir. Ürünlerin UKCA işaretini taşıması, Birleşik Krallık pazarında serbestçe dolaşmalarını sağlar ve uygunluk beyanı yapılmasını gerektirir. Yani, UKCA, Birleşik Krallık´ta ürün uygunluğunu gösteren bir işarettir.

Bizi Takip Edin :
EKOL ULUSLARARASI BELGELENDİRME EĞİTİM HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
  • AMaslak Meydan Sokak. Beybi Giz Plaza No:1 Kat:15 D:55 Sarıyer İstanbul
  • T0212 909 12 07
  • W0552 746 10 51
  • Minfo@ekolbelgelendirme.com
Kapat
Anlık gelişmelerden ve kampanyalarımızdan anında haberdar olmak için bültenimize abone olun!
Whatsapp